Osvobozující verdikt pro Nečasovou za zneužití zpravodajců neplatí, soud jej zrušil

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 31. 3. 2016 17:09
Městský soud v Praze zrušil osvobozující verdikt nad Janou Nečasovou v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Informaci přinesla Česká televize. Soudkyně Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 ve svém rozhodnutí uvedla, že bývalá manželka premiéra Radka Nečasová a další dva pracovníci z Úřadu vlády nebyli sledováni. Podle Králové šlo o takzvané kontrasledování, a tak nebyl porušen zákon. Městský soud má ale jiný názor.
Jana Nečasová
Jana Nečasová | Foto: ČTK

Praha - Osvobozující verdikt pro bývalou šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou a tři vojenské zpravodajce v kauze údajného zneužití rozvědky neplatí. Městský soud v Praze původní rozsudek ve čtvrtek v neveřejném zasedání zrušil, potvrdila jeho mluvčí Markéta Puci.

Kauza se nyní vrací zpět k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Soudkyně Helena Králová tak bude muset rozhodnout znovu podle toho, co jí v novém verdiktu vytkl městský soud. Puci uvedla, že písemná podoba usnesení ještě není vypracována. 

Státní zástupce ani advokáti ale zatím o rozsudku soudu nevědí. "Zatím jsme o tom informováni nebyli," uvedl náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. "Nic jsme ještě nedostali," řekl advokát Tomáš Sokol, který zastupuje Ondreje Páleníka.

Nešlo o sledování, řekla soudkyně

Kromě Nečasové byli obžalováni také dva bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a někdejší zpravodajec Jan Pohůnek.

Soudkyně Helena Králová ve svém rozhodnutí konstatuje, že bývalá manželka premiéra Radka Nečasová a další dva pracovníci z Úřadu vlády nebyli sledováni. Podle Králové šlo o takzvané kontrasledování, a tak nebyl porušen zákon.

K tomu došlo na žádost tehdejšího premiéra Petra Nečase. Ten před soudem uvedl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště.

Následně se s tím svěřil své současné manželce Janě Nečasové a bývalému šéfovi Vojenského zpravodajství Ondreji Páleníkovi. Jana Nečasová ale podle Nečase žádné pokyny zpravodajcům nedávala.

Poté, co byla Jana Nečasová zadržena, ale premiér mluvil o tom, že o ničem nevěděl. To, že šlo o kontrasledování, podle soudkyně Králové dokládají výpovědi obžalovaných a také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Rostislava Pilce.

"Soud po zhodnocení důkazů dospěl k závěru, že provedenými důkazy nebyly obhajoby všech obžalovaných vyvráceny, ale naopak potvrzeny," napsala ve verdiktu Králová. Nyní je ale jasné, že městský soud s jejím názorem stejně jako žalobci nesouhlasil, a tak byl verdikt zrušen.

Další soudy Nečasovou brzy čekají

Nečasovou brzy zřejmě čekají další soudy ve zbývajících kauzách, v nichž ji policie obvinila. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci na ni podalo žalobu kvůli údajnému zneužití tajných zpráv BIS, kterého se měla dopustit s podnikatelem Ivo Rittigem a advokáty.

Během několika týdnů pak chtějí státní zástupci Nečasovou obžalovat za údajné uplácení exposlanců ODS lukrativními posty ve státních firmách a za to, že nezdanila luxusní šperky a módní doplňky.

Věci, které považujeme za nemravné a nepřípustné, se prostě možná nedají kvalifikovat jako trestný čin, říká o zproštění viny Nečasové šéfkomentátor HN Šídlo. Soudkyni prý přesvědčily nové důkazy. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy