Praha - Stylizovaný ostnatý drát na zlatém pozadí. Tak bude vypadat odznak člověka, který se účastnil protikomunistického odboje a odporu mezi léty 1948 a 1989.
Návrh připravilo ministerstvo obrany a ve středu ho posoudí vláda.
Odznak mají dostávat účastníci tzv. třetího odboje spolu s certifikátem v případě, že dostanou od resortu obrany osvědčení, že aktivně vystupovali proti komunistickému režimu. O osvědčení a odznak můžou požádat i jejich potomci.
Zákon o protikomunistickém odboji platí od 17. listopadu 2011. Odznak odbojáře se ale bude teprve vyrábět, stejně jako ještě nevznikla etická komise, která má zkoumat námitky těch, kterým ministerstvo statut odbojáře upře.
Příspěvek i přilepšení k důchodu
Kromě odznaku mají účastníci protikomunistického odboje dostat jednorázový příspěvek 100 tisíc korun, získat postavení válečného veterána, což jim umožní například čerpat příspěvek na lázně, a také se jim upraví důchody.
Při přípravě zákona totiž experti poukazovali na to, že řadu těchto lidí minulý režim perzekuoval, neumožnil jim dělat kvalifikovaná povolání a tím pádem jsou často jejich důchody velmi nízké. Zákon tedy umožňuje jim penze dorovnat.
Původní záměr - naopak snížit důchody prominentům minulého režimu - se nakonec do zákona nedostal. Sami předkladatelé uznali, že by bylo obtížné definovat, komu má být penze snížena.
Trnitá cesta parlamentem
Cesta zákona o protikomunistickém odboji nebyla jednoduchá. S nápadem ocenit protikomunistické odbojáře přišli původně senátoři, Senát ale po volbách, ve kterých získala převahu levice, zákon ze sněmovny stáhl, a to za pomoci části lidoveckých senátorů.
Poslanci vládní koalice v čele s Petrem Tluchořem (ODS), Petrem Gazdíkem (TOP 09) a Kateřinou Klasnovou (Věci veřejné) pak v podstatě týž návrh předložili jako svůj. Protože ale senátní návrh měl zjevné vady, spolu s experty zákon prakticky celý přepsali.
Nakonec - i přes bouřlivé projevy z řad komunistických poslanců - prošel ve sněmovně hladce, jednotně proti byli jen poslanci KSČM. Hned napoprvé ho v této podobě schválil i Senát.