Čechům se moc nestalo? Válková se omlouvá za výrok o okupaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2014 16:17
Ministryně spravedlnosti to řekla v rozhovoru, za "neúplné vyjádření" se už omluvila.
Ministryně Helena Válková
Ministryně Helena Válková | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Opoziční politici se bouří proti výroku ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) o tom, že Čechům se za nacistické okupace "zas tolik nedělo". Ministryně to řekla v rozhovoru pro server Echo24.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska prohlášením necitlivě urazila všechny oběti okupace. Místopředseda ODS Martin Kupka zase řekl, že Válková svými slovy popřela utrpení tisíců Židů.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš naopak kritizoval server, který prý rozhovor vedl tendenčně.

Ministryně spravedlnosti v rozhovoru uvedla, že je částečně německého původu, nemá však německé státní občanství. Na otázku, jaké je její mínění o poválečném odsunu německého obyvatelstva z Československa, odpověděla: "To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo."

Válková se po vlně kritiky v pondělí za výroky omluvila. "Pokud jde o výrok, že se 'toho v protektorátu zas tolik nedělo', měla jsem na mysli porovnání se situací v jiných zemích, jakými byl například tehdejší Sovětský svaz nebo Polsko. Rozhodně tím nezpochybňuji utrpení a zločiny vůči obyvatelům protektorátu," řekla ministryně s tím, že to, co se v tomto období dělo, považuje za naprosto neomluvitelné.

"Pokud můj výrok bez kontextu mohl někdo vnímat jinak, tak mě to velmi mrzí a omlouvám se, že jsem netrvala na autorizaci textu před jeho zveřejněním," dodala.

Kalousek: Urážka všech válečných obětí

"Jedná se o neuvěřitelnou a necitlivou urážku všech obětí nacistické okupace, včetně obětí holokaustu a všech obětí našich vojáků v zahraničních armádách," reagoval na slova ministryně Kalousek.

"Chápu, že bývalí členové KSČ a agenti StB mohou mít na nesvobodná období našich dějin různé názory, ale protestuji proti veřejně vyslovovaným urážkám tohoto typu," dodal někdejší ministr financí.

Bývalou členkou komunistické strany je právě Válková. Podezřelý ze spolupráce s totalitní Státní bezpečností je zase její stranický šéf Babiš.

"Uvedení odsunu Němců do takové souvislosti je neakceptovatelné a historicky nesmyslné. Popírá nebo přinejmenším přehlíží utrpení tisíců Židů, kteří byli z českého území za války odsunuti a následně vyvražděni, popírá vyhlazení celých českých obcí, popírá utrpení tisíců zabitých odvážných obyvatel," uvedl místopředseda ODS Kupka.

Podle občanských demokratů bylo sice důležité, aby Češi uznali svůj díly viny za násilný odsun Němců, je pro ně ale nepřijatelné spojovat odsouzení odsunu se zlehčujícím hodnocením protektorátní vlády, dodal Kupka.

Je to provokace, tvrdí Babiš

Babiš, jehož hnutí Válkovou do vlády nominovalo, se slovně pustil do serveru Echo24 a způsobu, jakým rozhovor s ministryní vedl. Echo24 označil za "skupinu takzvaných novinářů, kteří vytunelovali Lidové noviny a fandili ODS".

"Podle mých informací to bylo vytrhnuté z kontextu," uvedl Babiš, podle něhož Válková řekla, že celý rozhovor byl veden tendenčně s cílem, aby ji poškodil. Babiš současně zdůraznil, že ministryně spravedlnosti není členkou hnutí ANO a je to její soukromý názor.

"Byla to provokace a děláte to pro Kalouska s (bývalým šéfem ČEZ Martinem) Romanem," osočil vicepremiér zástupce Echo24 na vládní tiskové konferenci.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že vláda ani nikdo z ministrů nezpochybňuje události během protektorátu a nacistické okupace ani poválečné dění, včetně takzvaných Benešových dekretů.

"Myslím si, že není důvod, aby se diskuse rozviřovala takovýmto způsobem," uvedl. Pokud Válková svá slova skutečně pronesla, byl to podle Sobotky "výrok fakticky nepřesný a mylný" a připomněl více než 300 tisíc obětí nacistické okupace českých zemí.

Podobný rozruch vyvolaly poměrně nedávné výroky komunistické poslankyně Marty Semelové. Členka dolní komory Parlamentu v pořadu České televize hovořila o vykonstruovaném totalitním procesu s političkou Miladou Horákovou nebo o okupaci Československa v roce 1968.

Semelová pochybovala, že přiznání Horákové byla vynucená. Horáková se zúčastnila protinacistického odboje. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena k trestu smrti a popravena. Od názorů Semelové se distancovali další členové KSČM.

 

Právě se děje

Další zprávy