Online: Policie se střetla s odpůrci neonacistů

Přenos skončil
Prvomájové dění jsme sledovali v online reportáži.
Policie během pochodu neonacistů v Brně.
Policie během pochodu neonacistů v Brně. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česko slavilo Svátek práce. Oslavy prvního máje se jako v minulých letech nesly ve znamení průvodů a shromáždění. Do ulic vyšli studenti, politici a také extremisté.

Pozornost se upírala hlavně do Brna. Demonstrovalo tam asi 250 příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti a Dělnické mládeže.

Odpůrci neonacistů - zhruba 2000 lidí - zablokovali ulici, kterou se extremisté chystali projít.

Prvomájové střety hlásí i další země, například Turecko nebo Německo.

Prvomájové události pro vás sledujeme v online reportáži.

Přenos skončil
22:39

Na prvomájové oslavy v berlínské čtvrti Kreuzberg dnes dorazilo téměř 45 000 lidí. Následné večerní demonstrace, kterou obvykle provázejí nepokoje levicových aktivistů, se podle policejních údajů zúčastnilo zhruba 18 000 lidí.

Protest se tentokrát podle agentury DPA obešel bez větších konfliktů. K ostřejším střetům večer došlo při protestech v Hamburku, kde demonstranti házeli na policisty petardy a různé předměty. Několik policistů utrpělo zranění a někteří demonstranti byli zadrženi.

22:25

Prvomájové demonstrace v Istanbulu se zvrhly v násilné protesty. Proti demonstrantům bylo nakonec nasazeno více než 20 000 policistů. Dav postavil barikády, které zapálil. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn.

Při střetech mezi demonstranty a policií bylo podle tureckých úřadů zraněno nejméně 24 lidí, z toho 18 demonstrantů a šest policistů. Zadrženo bylo více než 200 lidí.

22:00 Logo Aktuálně.cz

Aktuálně.cz mělo dnes v Brně celý den fotoreportéra Jakuba Plíhala. Podívejte se, jak viděl pochod neonacistů a blokádu jejich odpůrců.

Foto: Neonacisté Brnem prošli, odpůrce policie zatýkala

21:20 Logo Aktuálně.cz

Ruští motorkáři oslavili 1. máj na Krymu. V Simferopolu slavili poprvé od ruské anexe poloostrova. Podívejte se na video Rádia Svobodná Evropa (RFE).

 

Ruští motorkáři oslavili 1. máj na Krymu

0:27
V Simferopolu slavili 1. máj poprvé od ruské anexe. | Video: Rádio Svobodná Evropa
18:05

Policejního zásahu v centru Brna se účastnilo 480 příslušníků pořádkové policie, celkem bylo policistů kolem 600.

Členů a sympatizantů Dělnické mládeže bylo podle policie 250, blokujících kolem 2000.

Foto: Jakub Plíhal
18:05

Dva policisté byli zraněni, ale jejich zranění nevyžaduje pracovní neschopnost, upřesnil ředitel Tržil k zásahu v Brně.

O zraněných v řadách demonstrantů policie podle něj informace nemá.

18:03

Policie akci hodnotí jako "velmi dobrou".

18:02

"Bylo zajištěno 57 občanů," uvedl Leoš Tržil z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.

18:00

Začal brífink policie o zásahu v Brně.

17:50

Organizátoři blokády neonacistů v Brně si stěžuijí na postup policie. Podle nich opakovaně použila slzný plyn a gumové projektily bez předchozí výzvy.

Zároveň ale připustili, že se dav zvláště v závěru akce vymknul kontrole. "Dav získal trochu vlastní dynamiku, dle našeho názoru to nezvládl antikonfliktní tým ani samotná policie," uvedl jeden z organizátorů blokády Václav Pecl.

Foto: Jakub Plíhal
17:30

V Brně už je klid. Učastníci pochodu se rozešli.

17:15

Zásah policie v Brně.

16:55

Podle zpráv, které se objevily na Twitteru, policie v Brně zadržela 44 lidí.

16:45

Tvrdou potyčkou mezi policií a účastníky blokády skončil pokus zastavit pochod Dělnické mládeže na Moravském náměstí v Brně. Policie použila slzný plyn.

Lidé si ho pak vyplachovali z očí, mnozí utržili modřiny, uvedla ČTK. Po zásahu policie se méně početnému pochodu Dělnické mládeže podařilo projít Kolištěm a vrátit na původně plánovanou trasu pochodu.

16:34

Organizátoři blokády v Brně podle ČTK vydávali průběžně pokyny k přeskupení a stovky lidí se pak opakovaně pokoušely ve skupinách pochod narušit. Vždy se jim ale do cesty postavili těžkooděnci.

Na Rooseveltově třídě dokonce využili policisté jako barikádu autobus MHD.

Nakonec se asi 150 lidem podařilo pochod znovu zastavit na rohu Koliště a Lidické. Sedící demonstranty policisté postupně odtáhli. U Janáčkova divadla použil policista proti účastníku blokády pepřový sprej.

16:25

Dělnická mládež v Brně

16:15

Reportér Aktuálně.cz z Brna: "Obě skupiny opět stojí tváří v tvář u Moravského náměstí. Blokující se snaží docílit toho, aby se neonacisté otočili a šli zpět stejnou trasou, jakou přišli. Nechtějí je pustit na ulici Česká a k Náměstí Svobody. Je opět slyšet hlasitý křik, celou akci ze vzduchu monitoruje policejní helikoptéra."

16:07

Policisté na koních v Brně

16:05

V ulici Koliště sedí na zemi demonstranti, kteří nechtějí nechat Dělnickou mládež projít, hlásí z Brna reportérka České televize. Policie se je pokouší přimět k odchodu.

15:53

Stručné shrnutí toho, co se děje v Brně: Asi 1500 lidí se postavilo proti pochodu 200 příznivců Dělnické mládeže v Brně. Zablokovali přístupové cesty na Malinovského náměstí, skandovali "Náckové ven z Brna" a další podobná hesla.

Policie oba tábory oddělila, nasadila stovky těžkoděnců, jezdce na koních i vrtulník.

Svolavatel pochodu Dělnické mládeže Erik Lamprecht zprvu trval na původní trase, po několika desítkách minut se pochod vydal jinudy - po Kolišti, provázen pískáním lidí shromážděných na Malinovského náměstí.

Foto: Ondřej Chlupáček
15:44

Okolí brněnského Mahenova divadla je neprůchodné. Obě skupiny se poprvé potkávají, Dělnická mládež prochází za hlasitého skandování kolem blokády. Policie nasměrovala neonacisty do centra k Moravskému náměstí.

 

15:38

V Brně zatím ke střetu neonacistů a jejich odpůrců nedošlo. Podle reportéra Aktuálně.cz drží policie skupiny od sebe.

Dělnická mládež míří na ulici Koliště, kde je rovněž blokáda. Obě skupiny hlasitě skandují a pískají. "Budeme tu klidně do půlnoci," volají neonacisté.

15:35

Z Brna krátce do Prahy: Sociální demokraté pojali oslavy 1. máje na pražském Střeleckém ostrově nepoliticky a vsadili na zábavu pro celou rodinu. Místo projevů tak zněla hudba, točilo se pivo, opékaly klobásy a děti se mohly vyřádit ve skákacím hradu.

15:20 Logo Aktuálně.cz

Podívejte se, jak to vypadá v Divadelní ulici, kterou blokují odpůrci neonacistů.

Skandují "Brno blokuje", "Náckové neprojdou" a "Naší zbraní je solidarita".

Proti neonacistům. Pochod v Brně
Proti neonacistům. Pochod v Brně | Foto: Karel Selinger
15:15

Ulice Koliště je rovněž zablokovaná. Pro případ, že by Dělnická mládež chtěla obejít ulici Divadelní.

"Policie drží obě skupiny od sebe automobily. Během několika málo minut se navzájem potkají," hlásí reportér Aktuálně.cz z Brna.

15:10

Brněnská ulice Divadelní je plná blokujících. Čeká se na příchod neonacistů, kteří jsou momentálně u hlavního nádraží.

15:06

Pochod míří na brněnské hlavní nádraží. Ulice vedle Masarykovy třídy jsou uzavřené a hlídají je těžkooděnci.

15:05

"Postavme se vládě, proti jejich zradě" skanduje pochod neonacistů v Brně.

14:58

"Všichni s vlajkami dopředu," hřímá organizátor pochodu DSSS v Brně. Ten se pomalu dává do pohybu.


Foto: Ondřej Chlupáček
14:55

Předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht poděkoval iniciativě Nechceme, aby Brnem pochodovali neonacisté. "Díky nim se naše shromážděni dostalo do povědomí. To oni jsou fašisté a brání nám projevit svůj názor. Ukažme jim při pochodu, ze my jsme spořádané těleso a oni jen uřvané opice." Na Náměstí Svobody má nekolik mužů v kapucich vlajky České republiky a strany DSSS. Účast na Malinovského náměstí je několikanásobně větší. Během několika málo minut odstartuje pochod směrem k hlavnímu nádraží.

14:44

Tomáš Vandas v Brně volá po vystoupení z Evropské unie a vrácení suverenity do rukou občanů České republiky. "Jestli v tomto uměle udržovaném uskupení zůstaneme, tak budeme muset živit cizí děti imigrantů a přitom nemáme peníze ani pro ty naše. Dejme jim víčka od petlahví a našim nechme peníze," říká.

14:36

Zhruba dvě stovky anarchistů vyrazily před druhou hodinou odpoledne z pražského Střeleckého ostrova na náměstí Míru. Chtějí tak protestovat například proti konfliktu na Ukrajině, ale i nedávnému zásahu policie proti levicovým radikálům.Ten označili za projev represe. "Nenecháme se zastrašit. Nazývají nás dokonce teroristy," zaznělo mimo jiné z megafonu.

14:30

Na Malinovského náměstí v Brně je asi tisícovka lidí, kteří chtějí odpoledne zablokovat pochod příznivců Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Blokádu předem podpořila řada osobností, například bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, umělci i politici.

14:28

Prahou prošel průvod Studentského majálesu. Představil nejen družiny kandidátů na krále a královnu této slavnosti. V kostýmech se Prahou ve zhruba stohlavém průvodu prošly také další spolky. Například studenti etnologie upozornili na problém svého oboru symbolickým pohřebním průvodem - byli oděni v černém a nesli rakev.

K vidění byla skupina oděná do kostýmů ve stylu starověkého Říma, další parta nesla nad hlavou velkou Moranu, jiní studenti zase byli oblečeni v krojích a během celého průvodu hráli lidové písně.

14:25

Na 1. máje se naplno projevil rozkol francouzské nacionalistické Národní fronty. Její zakladatel Jean-Marie Le Pen položil věnec u pomníku Johanky z Arku až několik hodin poté, co tak učinila jeho dcera a nynější šéfka fronty Marine.

Kladení věnce Marině Le Penové na několik minut znemožnilo několik žen s odhalenými ňadry ze známé aktivistické skupiny Femen. Dívky v narážce na nacionalistickou politiku Národní fronty skandovaly Heil Le Penová, tedy obdobu nacistického pozdravu Heil Hitler.

Politička Marine Le Penová při demonstraci proti terorismu v Beaucaire
Politička Marine Le Penová při demonstraci proti terorismu v Beaucaire | Foto: Reuters
14:20

Demonstruje se nejen v Česku, ale i v cizině. Istanbul se kvůli sobotním prvomájovým oslavám, které se v zemi obvykle mění v protivládní demonstrace, změnil na policejní ležení.

Taksimské náměstí v centru města úřady uzavřely, demonstranti se na něj ale i tak pokusili proniknout. Policie proti nim nasadila slzný plyn a vodní děla.

Foto: Reuters
14:15

Blokovat neonacisty přišel i náměstek primátora Matěj Hollan. "Přišel jsem, protože mi to řekli ostatní. Jinak je skvělé, že je nás tu už plus mínus třeba 1500," uvedl.

"Z reproduktorů na Malinovského náměstí je slyšet reggae, atmosféra je uvolněná a přátelská," hlásí reportér Aktuálně.cz.


Protest proti neonacistům v Brně
Protest proti neonacistům v Brně | Foto: Ondřej Chlupáček
14:12

"Celá akce bude rozdělená na dvě části. První bude projevová. Budu zde mluvit já jako předseda DSSS a předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht. Podle posledních informací bohužel nedorazí Matteo Caponetti, ale přečtu minimálně jeho zdravici. V druhé části bude plánovaný pochod. Z naší strany žádné problémy nečekáme. Dodržíme vše, co jsme řekli, a záleží na protistraně, která se nám snaží pochod přerušit," uvedl Tomáš Vandas.

Foto: Aktuálně.cz
14:10

Zpátky do Brna: V okolí centra jsou téměř na každém rohu policejní jednotky. Ve 14:15 začne první projev k asi třem stovkám Dělnické mládeže a dalším sympatizantům.

13:54

Odpůrci komunistů stáli během Dolejšova projevu u Křižíkovy fontány s vlajkami USA, NATO a Evropské unie a s transparenty, na nichž bylo rovnítko mezi nacistickým hákovým křížem a rudou hvězdou nebo portréty obětí komunistického režimu Milady Horákové či generála Heliodora Píky.

"Komunisté zavraždili více lidí než nacisté," hlásal jeden z plakátů protikomunistických demonstrantů, s nimiž účastníci shromáždění vášnivě diskutovali. Na jejich výměnu názorů dohlíželi policisté a členové antikonfliktního týmu.

13:43

"Přišla jsem, protože nesouhlasím s ideologií, která vybízí k nesnášenlivosti vůči menšinám a kterýmkoliv jiným skupinám," prozradila Alena Lančová na Malinovského náměstí v Brně, které se začíná plnit blokujími lidmi. Ti chtějí zaplnit ulici Divadelní a zabránit průchodu Dělnické mládeže do centra města k Moravskému náměstí.

13:40

Na výstaviště si i letos našli cestu hlavně starší stoupenci KSČM, mezi nimiž nechyběl ani předlistopadový generální tajemník strany Miloš Jakeš.

První máj 2013: Miloš Jakeš na Výstavišti.
První máj 2013: Miloš Jakeš na Výstavišti. | Foto: Ludvík Hradilek
13:10

Jiří Dolejš z KSČM se ve svém projevu opřel i do Severoatlantické aliance. NATO podle něj svou politikou spíše zvyšuje nebezpečí vypuknutí války, než aby mu předcházelo.

"Není ten, kdo má ve své zakládací listině mír, v rozporu a místo mírotvorce se z něj stává zdroj válečné nákazy?" položil Dolejš řečnickou otázku.

13:05 Logo Aktuálně.cz

První máj se slaví i ve světě. V Moskvě přišlo na prvomájové shromáždění 140 000 lidí, po celém Rusku se pak čeká účast až 2,5 milionu. Demonstruje se hlavně proti válce.

Více čtěte ZDE.

Foto: Reuters
13:01

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše se letošní Svátek práce výrazně liší od předchozích, neboť se koná v předvečer 70. výročí konce druhé světové války, nebezpečí ozbrojených konfliktů je ale stále akutní.

"Válka není zažehnána," prohlásil Dolejš v narážce mimo jiné na konflikt na Ukrajině. "Militarizace společnosti je tu opět, nenávistné ideologie jsou opět ve všech azimutech. A my se jim musíme bránit," vyzval.

Jiří Dolejš (KSČM) při rozhovoru v březnu 2013.
Jiří Dolejš (KSČM) při rozhovoru v březnu 2013. | Foto: Reuters
13:00

Varování před válkou a výzvy vládě, ať odstraňuje nezaměstnanost, zněly na dnešním prvomájovém mítinku KSČM na pražském výstavišti.

Na tradiční shromáždění u Křižíkovy fontány přišly stovky převážně starších lidí, ale i několik desítek odpůrců komunistů, kteří upozorňovali na zločiny komunistického režimu.

Momentka z mítinku KSČM v Praze, 20. září 2013.
Momentka z mítinku KSČM v Praze, 20. září 2013. | Foto: Reuters
12:55

"Čekáme účast až 500 neonacistů, blokovat je bude minimálně 1500 lidí," uvedl mluvčí V Brně neonacisty nechceme Václav Pecl.


12:45

Pravicovým radikálům se prostřednictvím blokád rozhodla postavit iniciativa V Brně neonacisty nechceme. Ta má pro pořádání protestních akcí proti prvomájovému shromáždění zamluvené například Moravské náměstí, Kobližnou ulici nebo park před Janáčkovým divadlem.

Nejkritičtějším místem, kde by mohlo dojít ke střetům, bude Malinovské náměstí. Zde budou neonacisté sevřeni ze dvou stran davem odpůrců.

12:41

Neonacisté se mají začít scházet na brněnském Náměstí Svobody od 14:00. Odtud vyrazí po Masarykově třídě na hlavní nádraží, pokračovat budou po ulici Divadelní, Roosveltova přes Moravské náměstí a okruh se uzavře opět na "Svoboďáku".

"Celý pochod má kontrolovat několik stovek policistů, kteří budou na demonstranty používat techniku zrcadlení - dokud bude vše probíhat v souladu se zákonem, policisté budou pouze přihlížet," hlásí z Brna reportér Aktuálně.cz Ondřej Chlupáček. "Pokud dojde k narušení veřejného pořádku, strážníci přijmou adekvátní opatření."

12:40

Dělnická mládež svolala do Brna demonstraci s názvem "Evropo povstaň". Milan Hroch, hlavní organizátor akce a bývalý člen Národního odporu, avizoval, že brněnským neonacistům přijede vyslovit podporu i Metteo Caponetti z italské organizace Associazione Culturale Zenit, která se otevřeně hlásí k odkazu fašismu.

Foto: AZprávy
12:32

Zajímavé bude sledovat, co se děje v Brně. Demonstrovat by tam mělo až pět set příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti a Dělnické mládeže. Antifašisté chtějí pochod blokovat.

12:31

V Praze se odpoledne sejdou jak anarchisté, tak sociální demokraté. Svátek práce si tradičně připomínají i komunisté. Letos slaví také 70. výročí osvobození Prahy Rudou armádou a Pražské povstání.

12:30

Oslavy prvního máje se nesou ve znamení průvodů a shromáždění. Do ulic vyšli nebo se chystají studenti, politikové a také extremisté.

12:30 Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, hlásíme se z redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění na 1. máje.

Domácí ČTK Reuters Domácí, Ondřej Chlupáček, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 5. 2015 23:50
 

Právě se děje

Další zprávy