Ondráček mohl spáchat trestný čin, ale zpráva o otráveném kebabu byla moc nesmyslná, říkají právníci

ves Red Dom ves, Red Dom
7. 6. 2018 17:55
"Co myslíte, kde se kebab, tedy ten polotovar, vyrobil a kdo tam ten jed dal a proč??? Odpověď se nabízí," napsal komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na svém facebookovém profilu, když skoro šedesát lidí skončilo v nemocnici po otravě jídlem v bistru v Hradci Králové. Podle právníků, které oslovila redakce Aktuálně.cz, se jeho status pohyboval na hraně zákona.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha - Středeční prohlášení poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM), že někdo úmyslně otrávil jídlo v královéhradeckém bistru, se pohybovalo na hraně trestního zákona, řekl Aktuálně.cz advokát Jaroslav Ortman. Naopak podle právníka Václava Vlka byla poslancova zpráva "příliš krátkodobá a nesmyslná" na to, aby ji šlo kvalifikovat jako trestný čin.

"Formálně by mohl naplnit skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy, protože mohl vážně znepokojit alespoň část obyvatelstva nějakého místa, jak říká zákon," řekl advokát Ortman. 

Přesto se podle něj Ondráček vážnějšího popotahování od policie zřejmě bát nemusí. Bylo by mu totiž těžké dokázat, že šířil lživou informaci, o které sám věděl, že není pravdivá. "Je otázka, jestli věděl, jaká je pravda. Spíš podle mě jde o lidskou hloupost. Není možné, aby veřejně činná osoba takto reagovala," dodává advokát.

Podle odborníka na trestní právo Václava Vlka nebyly Ondráčkovy výroky na Facebooku tak intenzivní, že by se daly kvalifikovat jako trestný čin. Zpráva byla "příliš krátkodobá a nesmyslná" na to, aby mohla být označena jako poplašná.

Policie vyčkává

Královéhradecká policie žádné trestní oznámení na poslance v této věci nedostala a sama ho také vyšetřovat nezačala.

"Čekáme na konečné výsledky všech testů v provozovně, kde spolupracujeme s krajskou hygienickou stanicí. Veškeré informace pak budou vyhodnoceny," uvedl krajský policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Co říká trestní zákoník?

§ 357 Šíření poplašné zprávy

(1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

"Všechny informace i z médií samozřejmě sledujeme a vyhodnocujeme," dodal.

Poslanec Ondráček příspěvek o otráveném mase stáhl poté, co pod něj začali lidé psát, že majitel bistra je Čech a zkažené jídlo ani nemusel být inkriminovaný kebab.

"Odstranil jsem předchozí příspěvek o otravě lidí na Královéhradecku. Po upřesnění prvotní informace vysílané v poledne na rádiu Impuls byla otrava údajně z masa, které bylo špatně skladováno. Policie tedy asi konat nebude, ale bude to na ČOI a ČZPI (myslel zřejmě Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci - pozn. red.). Ještě že tak. Zase se mi potvrdilo, nevěř všemu, co vysílají v českých médiích," napsal zhruba o dvě hodiny později. Později večer i tento svůj příspěvek ze sítě stáhl.

Rádio Impuls skutečně ve svém vysílání použilo formulaci "kebab v Hradci Králové obsahoval zřejmě jed". Doplnilo ji ale citací náměstka ředitele hradecké nemocnice Zdeňka Tušla. "Pravděpodobně se jedná o toxikózu čili nějaký toxin obsažený v potravě," uvedl v záznamu. Toxin je skutečně označení pro jedovatou látku, ale pro takovou, kterou produkují především bakterie.

V Hradci Králové se dnes přiotrávily kebabem desítky lidí | Video: Zprávy FTV Prima
 

Právě se děje

Další zprávy