ODS proti Kalouskovu plánu: Praze peníze ubráníme

Martina Machová Domácí Martina Machová, Domácí
17. 9. 2011 16:05
Malé obce pak mají podle záměru ODS dostat o miliardu více, než plánoval Kalousek
Vesničko má středisková - kolik peněz dostaneš?
Vesničko má středisková - kolik peněz dostaneš? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Brno - Praze a třem dalším velkým městům peníze neubírat. Naopak metropoli přilepšit zhruba o půl miliardy a něco málo přidat menším městům a obcím.

To je v kostce podstata protinávrhu ODS k plánu ministra financí, který připravil zákon podstatně posilující rozpočty menších měst na úkor těch největších. To ovšem ODS označuje za "jánošíkovské řešení".

Na setkání starostů za ODS, které probíhá v sobotu v Brně, občanští demokraté svůj návrh, zpracovaný asi ve třech variantách, představili svým komunálním politikům. Do jihomoravské metropole se jich sjelo kolem 250.

V úvodním projevu premiér Petr Nečas zopakoval, že udržet současné rozpočty čtveřice největších měst je proiritou. Podle něj není možné oslabovat "generátory ekonomického růstu", čímž podle něj tato města jsou. Kalouskův návrh inspirovaný dvojčetem TOP09 - starostenským hnutím podle něj jen rozeštvává lidi a rozděluje společnost.

Rozpočtové určení daní pak přirovnal k běžnému výběru daní, kdy ODS rovněž nesouhlasí s tím, aby systém "bohaté oškubal". "Nekrademe a nikomu nic brát nebudeme," zdůraznil premiér. Současně chce hledat řešení pro zlepšení situace obcí mezi 2 až 10 tisíci obyvateli. 

Na pozdější tiskové konferenci Nečas uvedl, že jejich situaci chce řešit zvýšením objemu prostředků, které na obce ze státního rozpočtu posílá. ODS oproti Kalouskově návrhu počítá s jednou miliardou navíc, tedy 14,5 miliardami korun.

Premiér Petr Nečas
Premiér Petr Nečas | Foto: Ludvík Hradilek

"Stát by si odpustil část ze sdílených daní a dal je do rozpočtového určení daní," popsal, kde chce potřebné peníze nalézt. Nečas odhaduje, že by se mohlo jednat o výši čtyř až pěti miliard korun.

Prahu pak podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury čeká změna zejména díky jejímu dvojímu zařazení - tedy, že plní funkci obce i kraje. "Chceme část, debatujeme mezi třemi až třemi a půl miliardami, převést z rozpočtového určení obcí na rozpočtové určení krajů, s tím, že bude praze ubráno jako městu a přidáno jako kraji," popisoval plán.

Podle nástinu ODS z dílny poslance Vladislava Vilímce, který má Aktuálně.cz k dispozici, pak bude protinávrh konstruován tak, aby oproti Kalouskovu návrhu přihrával peníze spíše městům nad 50 tisíc obyvatel. Navrhuje oslabit vliv velikosti katastru obce na rozdělování peněz a posílit motivační složku.

"Teď profitují malé obce s malou hustotou zalidnění a velkým katastrem. Naším cílem je, aby se nemohlo stát, že by město kolem 20 nebo 30 tisíc obyvatel dostávalo v průměru na obyvatele méně než obce, které mají kolem 200 obyvatel," komentoval to na dotaz Aktuálně.cz poslanec Vilímec.

ODS: Jánošík Kalousek

ODS tak reaguje na návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který vychází vstříc politickému dvojčeti "topky", tedy hnutí Starostové a nezávislí. STaN chce dotace pro obce rozdělit, jak říká, spravedlivěji - tedy posílit rozpočty malých obcí a menších měst na úkor Prahy a dalších tří velkých měst.

Podle Kalouskova návrhu by si přilepšily všechny obce a města do 100 tisíc obyvatel. Města se 100 až 150 tisíci obyvateli by měla příjmy na hlavu jako dosud.

Naopak "velká čtyřka" by přišla postupně o 5 miliard korun ročně, samotná Praha pak o 2 miliardy a 200 milionů korun.

Ministr financí argumentuje tím, že ve čtyřech největších městech žije 20 procent obyvatel ČR, ale z výtěžku sdílených daní dostávají bezmála 45 procent.

Ministr financí a zároveň první místopředseda TOP 09 tak vychází vstříc svému politickému dvojčeti, hnutí Starostové a nezávislí, které chce přerozdělit peníze z daní mezi obce tak, aby mezi tou "nejchudší" a Prahou byl v příjmu na hlavu rozdíl maximálně trojnásobný.

Vilímec versus TOP 09

Srovná-li se Kalouskův návrh zákona a Vilímcův nástin, pak by v praxi malé obce přišly zhruba o tisícovku na hlavu v případě návrhu ODS oproti tomu, co navrhuje resort financí.

Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Jan Langer

Obce do 10 tisíc obyvatel by dostaly celkem o 3 a tři čtvrtě miliardy méně, města do 50 tisíc obyvatel o miliardu méně a teprve města nad 50 tisíc by si polepšila ve Vilímcově variantě oproti Kalouskově.

A zatímco Kalouskův návrh přináší jen trojnásobný rozdíl v daňových příjmech na hlavu mezi malou obcí a Prahou, u jedné z variant Vilímcova návrhu je to až 3,6násobek.

Ještě by záleželo na tom, kolik peněz navíc z dotací, které teď rozdělují ministerstva, by se přililo přímo do rozpočtů obcí.

"Pokud se bude navyšovat o méně peněz, tak to bude 3,6, pokud se bude navyšovat o více, tak to bude 3,2 nebo 3,3násobek," upřesnil na dotaz Vladislav Vilímec.

Zatímco teď se z vybraných daní celkově rozdává obcím bezmála 117 miliard korun, Kalouskův návrh předpokládá, že by to bylo přes 125 miliard, a Vilímcův v základní variantě ještě 2 miliardy přihazuje.

Pnutí v koalici

Už teď je tedy jasné, že protinávrh připravovaný ODS Starosty neuspokojí. Proti budou zejména ti z malých obcí a menších měst, kteří už na příští týden svolali do Prahy demonstraci.

Kvůli rozpočtovému určení daní už padala silná slova i v koalici. Předseda Starostů a koaliční vyjednavač za TOP 09 Petr Gazdík pronesl, že nebude-li zákon a´ la Kalousek, nebude koalice.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas zas označil návrh za "levičácký" a "jánošíkovský".

Senátorský klub ODS vyzval ke koaličním jednáním namísto "ultimativních Gazdíkových požadavků".

Návrh zákona ministra financí mezitím dorazil na vládu a začalo připomínkové řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy