Nutnou protonovou léčbu zaplatíme, shodly se pojišťovny

Domácí Domácí
22. 5. 2013 15:31
Zpráva tří největších pojišťoven v zemi reaguje na spory s pražským protonovým centrem
Protonová terapie v Praze.
Protonová terapie v Praze. | Foto: Proton Therapy Center

Praha - Trojice největších zdravotních pojišťoven v zemi vydala prohlášení, že svým klientům, kterým může pomoci jen protonová léčba, léčení uhradí. Musí ji ale doporučit lékař z onkologického centra.

Společné tiskové prohlášení vydaly Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV ČR), Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), které dohromady mají téměř 8 a půl milionu klientů. Přibližně 400 tisíc z nich je onkologicky nemocných.

Tiskové prohlášení reaguje na kauzu, v níž se pojišťovny přou s novým pražským protonovým centrem (Proton Therapy Center - PTC) sídlícím v areálu Nemocnice Na Bulovce, o ceně zdravotních služeb. Ty vyjdou v pražském zařízení dráž než v obdobném centru v německém Mnichově, kam lékaři nemocné obyčejně posílají.

VZP i ZP MV ČR se proto rozhodly, že svým pacientům budou spíš než zákroky na Bulovce hradit protonovou péči v německém Mnichově.

Léčba není hrazena z veřejného zdravotního pojištění

V České republice není léčba pomocí protonového záření hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

"ZP MV ČR, VZP i ČPZP při rozhodování o schválení této léčby volí protonové pracoviště, které poskytne kvalitní zdravotní péči za nejpřijatelnějších finančních podmínek a má s takovou léčbou dlouholeté zkušenosti," uvádí společná zpráva.

Léčba rakoviny za nerozumnou cenu obrazem:

Optimální podmínky podle prohlášení pojišťoven nabízí například mnichovské Rinecker Proton Therapy Center. Léčba tam totiž u některých pacientů vychází až o polovinu levněji než v novém pražském protonovém centru. Klienti VZP měli v minulosti zajištěnou protonovou terapii také ve Švýcarsku.

V Mnichově vyjde léčba na půl milionu

VZP měla dosud v PTC dva klienty, za něž zaplatila 722 000 a 996 000 korun. "S mnichovským centrem má VZP domluvenou paušální cenu 502 000 korun za pacienta, a to bez ohledu na počet ozařování," uvádí zpráva. Pojišťovna ale s PTC jedná o ozařování desetiletého chlapce, který nemůže být kvůli špatnému stavu převezen do zahraničí.

Podle prohlášení také PTC tento týden informovalo VZP, že začalo ozařovat dalšího jejího klienta, sedmiletého chlapce. "Chlapec, jehož nacionále protonové centrum uvádí, ovšem v registru pojištěnců VZP neexistuje," uvádí zpráva.

Zdravotní pojišťovna MV ČR za léčbu jednoho ze svých pacientů s nádorem mozku v PTC na začátku letošního roku zaplatila téměř milion korun.

V současnosti pojišťovna eviduje dva případy, které lékaři určili pro protonovou léčbu. Za devítiletého chlapce by si PTC účtovalo přes milion korun, kdežto nemocnice v Mnichově necelých 540 tisíc. ZP MV ČR proto schválila léčbu v Německu.

Podobný typ nádoru měla čtrnáctiletá pacientka, u níž pojišťovna taktéž schválila léčbu v Mnichově. "Pacientka však byla převzata a ozářena Pražským protonovým centrem bez vědomí ZP MV ČR," uvádí zpráva.

Dalším případem je devětatřicetiletá žena s nádorem mozku, u níž byla rovněž schválena léčba v Mnichově, kde bude stát něco přes půl milionu korun. V Praze by podle pojišťovny vyšla na více než 700 tisíc korun.

VZP navíc začala vymáhat více než půlmilionový dluh na pojistném od společnosti Proton Therapy Center, která pražské ultramoderní centrum sídlící v areálu Nemocnice Na Bulovce, provozuje. VZP vylučuje, že by v uvedeném případě hrály roli spory o ceně zdravotních služeb.

 

Právě se děje

Další zprávy