Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil nesrovnalosti v regionálním operačním programu (ROP) u Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod. Ta se proti závěrům ohradila.
Kontroloval její hospodaření v letech 2007-2011. Kontroloři prověřili 13 projektů za 373,4 milionu korun a zjistili, že 27,4 milionu bylo proplaceno neoprávněně.
Regionální rada přitom v kontrolovaném období prověřovala každou žádost o proplacení dotace. Pochybení odhalená NKÚ ale přesto jako nedostatky neuvedla.
"Podmínky dotačních smluv jsou velmi tvrdé a už i drobné porušení povinností uvedených ve smlouvách by mělo vést k vrácení neoprávněně čerpané části dotace. Teoreticky by tak příjemci podpory měli všechny neoprávněně čerpané dotace vrátit," říká tisková mluvčí NKÚ Olga Málková. "Regionální rada jim ale vratku může snížit nebo úplně odpustit," dodává.
Mluvčí Regionální rady Severovýchod Eva Jouklová údaje NKÚ zpochybňuje a tvrdí, že si kontrolní úřad u nich vyzvedl 28 projektů za 1,1 miliardy korun. Namítá rovněž, že částka chybně proplacených 27,4 milionů korun odpovídá sto procentům chybné zakázky, nikoli skutečným sankcím, které na chybující příjemce dopadnou. Ve skutečnosti tedy podle ní půjde o pouhých 4,2 milionu korun.
Severovýchod: V hodnocení jsme nepochybili
Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval jak příjemce dotací, tak regionální radu, která projekty vybírá a dohlíží na jejich průběh i vyúčtování. A právě v kontrole měla mít rada velké mezery.
"Například technickou kvalitu projektů, která má 40% podíl na výsledném hodnocení, posuzoval v letech 2007-2009 jen jeden externí odborník. Na základě jeho názoru rada schválila 100 projektů s dotacemi za 3 miliardy korun. Regionální rada porušila 'pravidlo čtyř očí', tedy že projekty mají hodnotit dva nezávislí znalci," uvádí mluvčí.
I tuto část výtek rada zpochybňuje. Projekty do roku 2009 prý hodnotili dva lidé z Úřadu Regionální rady, jeden odborník na technickou kvalitu a šest členů expertní komise, tedy celkem devět lidí.
"Kromě toho však neexistuje žádná zákonná nebo jiná norma, která přikazuje využít k hodnocení dva nezávislé experty," říká k tomu Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod.
Hodnocení potřebnosti a relevance projektů, které mělo také 40% podíl na výsledné známce, pak měla na starosti šestičlenná komise expertů.
"Její členové ale přidělovali body jednotlivým projektům bez jediného slova odůvodnění. Hodnocení tak bylo subjektivní a fakticky nepřezkoumatelné," upozorňuje Olga Málková.
Jako příklad uvádí projekt rekonstrukce Františkánského kláštera v Hostinném. Zatímco v jednom kole výzvy neuspěl, v následujícím už vybrán k realizaci byl. A to přesto, že obsah projektu se nezměnil.
Regionální rada se brání tím, že druhé hodnocení projektu se již řídilo novým "Programem rozvoje Královéhradeckého kraje 2008 - 2010".
Nedostatky u příjemců dotací Severovýchod uznává
NKÚ našel nedostatky i u příjemců dotací. Týkaly se především porušování rozpočtové kázně.
"Například město Lázně Bohdaneč neoprávněně čerpalo 4,4 milionu korun. Porušilo totiž podmínky pro zadávání veřejné zakázky, které byly součástí smlouvy o poskytnutí dotace," říká mluvčí.
S tímto bodem se "Severovýchod" ztotožňuje: " Město podle všeho čeká dle pokynů Evropské komise za toto pochybení 5% krácení dotace vyplacené na dotčenou zakázku. Z proplacených 51,2 milionů korun bude město pravděpodobně vracet 2,4 miliony korun, dodává k tomu mluvčí rady Eva Jouklová. Rozhodnout má Výbor Regionální rady 1. října.
Obdobný problém odhalili kontroloři i u stavby sportovního hřiště v obci Křižany, která zadala část veřejné zakázky přímo jednomu dodavateli. A to přesto, že podle smlouvy o poskytnutí dotace měla nejdříve písemně oslovit alespoň tři dodavatele a požádat je o předložení nabídky.
Tento případ je však podle Jouklové již vyřešen. "Příjemce dotace fakturoval jiný povrch, než jaký byl definován v projektu a na hřiště dodán. V pátek 7. 9. obec zaplatila 1,4 miliony korun, takže Regionální rada už neoprávněně proplacené prostředky získala zpět."
Ředitel: Jsme transparentní. Na rozdíl od jiných operačních programů
Úřad Regionální rady Severovýchod podle svého ředitele Zdeňka Semoráda má svědomí čisté a snaží se o co největší transparentnost." Veškeré operace s projekty jsou veřejně přístupné na internetu, čímž úřad výrazně překračuje praxi běžnou u ostatních operačních programů," říká Semorád.
Podle jeho slov pak jako jediný orgán řídicí operační program v České republice rovněž nechali prověřit rozpočet všech projektů, u nichž se při výběrovém řízení losovalo a které vykazovaly shodné nebo podobné s těmi, které loni v říjnu označila Policie ČR jako podezřelé.