Praha - Největšími úředními slídily se staly pro loňský rok české ministerstvo zdravotnictví za sběr krevních vzorků novorozenců a americká zpravodajská služba NSA za informace o elektronických komunikacích. Ceny Big Brother Awards za údajné narušování soukromí ve čtvrtek vyhlásila porota neziskové organizace Iuridicum Remedium. Informoval o tom mluvčí akce Jan Vobořil.
Výsledky 9. ročníku soutěže vyhlásila neziskovka ve čtvrtek večer v pražském kinu Bio Oko. Podle poroty jsou ve čtyřech českých nemocnicích uchovávány "bez dostatečného důvodu více než tři miliony krevních vzorků získaných při tzv. novorozeneckém screeningu." Nejstarší vzorky jsou údajně z poloviny 80. let a je prý možné je zneužít ke zkoumání DNA.
Mezinárodním slídilem se stala americká zpravodajská služba NSA. Důvodem je údajný sběr informací o elektronických komunikacích. Případ vyšel podle poroty najevo v souvislosti s kauzou bývalého zaměstnance služby Edwarda Snowdena.
"Porota zároveň poukázala na srovnatelné metody dalších zpravodajských služeb. S touto aférou souvisí i vítězství britského premiéra Davida Camerona v kategorii Výrok Velkého bratra za výroky, kterými hrozil médiím zásahem v případě, že neukončí zveřejňování poznatků získaných ze Snowdenových materiálů," dodal Vobořil.
Anticenu dostalo také české Vojenské zpravodajství kvůli kauze někdejší šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Žalobci v případu viní zpravodajce ze sledování lidí, které údajně nařídila Nagyová. "Účast vrcholných představitelů na zřejmě nezákonném sledování manželky premiéra vede ke zpochybnění vnitřních kontrolních mechanismů zpravodajských služeb s logickým vyústěním v narušení důvěry, která je pro tyto služby klíčová," uvedl Vobořil.
Jako nebezpečnou novou technologii porota označila bezkontaktní platební karty. Chybí jim prý zabezpečení, kvůli čemuž lze zjistit údaje o držiteli karty.
V desetičlenné porotě sedí podle Vobořila odborníci na nové technologie, právníci a obránci lidských práv. Nominace zasílá veřejnost.