Otřesné svědectví: Tak se domov důchodců změnil ve vězení

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
28. 8. 2014 18:02
Senioři ubytovaní v Domě Petruška trpěli podvýživou, nemohli se svobodně pohybovat a o peníze museli žádat ředitelku ubytovny. Na to vše upozorňovala ochránkyně práv Anna Šabatová už v lednu.
Anna Šabatová
Anna Šabatová | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Soud poslal do vazby ředitelku šestajovického Domova Petruška a jejího bývalého přítele, kteří měli okrást o milion korun čtyřiaosmdesátiletou seniorku.

Kauza, na kterou pražská policie ve čtvrtek upozornila, zároveň kromě údajného podvodu ukázala také drsné pozadí života za zdmi Domova Petruška, který se navenek tvářil jako domov pro seniory, ve skutečnosti ho ale zatčená majitelka Petra Brožová provozovala jako ubytovnu.

Na porušování zákona a také na nevyhovucjící podmínky ubytování totiž upozornila už letos v květnu ochránkyně lidských práv Anna Šabatová.

Její kolgové provedli v lednu přepadovou kontrolu a nestačili se divit. Jak popisují v kontrolní zprávě, kterou Kancelář ombudsmanky ve čtvrtek zveřejnila spolu s tiskovou zprávou policie, senioři žili v domově důchodců ve špatných hygienických podmínkách. Kriminalisté navíc prověřují i některá podezřelá úmrtí.

Podle kontrolní zprávy ombudsmanky Šabatové zaměstnávala obviněná ředitelka Petra Brožová v Petrušce výhradně své rodinné příslušníky bez jakéhokoli zdravotnického vzdělání.

Podle zjištění kontrolorů ombudsmanky si domov nevedl podrobné záznamy o poskytovaných službách ani o zdravotním stavu ubytovaných seniorů.

"Většinu informací si personál předával pouze ústně," poznamenala ombudsmanka ve své zprávě. K osobním dokladům důchodců, stejně jako k veškerým dalším důležitým listinám, měli přístup všichni zaměstnanci Petrušky.

Policie vyzývá příbuzné případných obětí dvojice obviněných z domova Petruška, aby se přihlásili.
Policie vyzývá příbuzné případných obětí dvojice obviněných z domova Petruška, aby se přihlásili. | Foto: Aktuálně.cz

Faktu, že celý objekt je oficiálně pouze ubytovací zařízení a ne domov pro důchodce, odpovídala i úroveň servisu, který senioři dostávali. "Klienti byli vystaveni riziku podvýživy," stojí ve zprávě ombudsmanky. Celý objekt navíc fungoval prakticky jako vězení, protože dům byl uzamčen a jít ven mohli důchodci jen se svolením personálu.

Kontroloři ve zprávě popisují případ jednoho klienta, který ačkoli neměl s Petruškou sjednánu žádnou smlouvu, byl držen proti své vůli uvnitř domu.

Ředitelka rozdávala kapesné

Více než dvacítka ubytovaných seniorů neměla k dispozici žádné finanční prostředky. Pokud chtěli ubytovaní nějaké peníze, museli požádat o kapesné ředitelku Brožovou.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Klienti prakticky nemohli rozhodovat o svém životě. Nakládání s jejich penězi bylo zcela neprůhledné," poznamenala Šabatová, která okamžitě po neohlášené návštěvě zalarmovala léčebnu dlouhodobě nemocných a psychiatrickou nemocnici, aby do Petrušky již žádné klienty neposílaly. Do Šestajovic totiž mířili povětšinou duševně nemocní.

Kontroloři pak samotné zařízení vyzvali k okamžité nápravě a zajištění registrace tak, aby mohli poskytovat i sociální služby a oficiálně seniory ubytovávat a pečovat o ně.

Ombudsmanka vyhledala i praktickou lékařku ubytovaných důchodců a vysvětlila jí, že Petruška není domov pro důchodce, ale ubytovna. Ani opakované výzvy z letošního července však nezabraly.

Ředitelku Brožovou policie zatkla začátkem srpna, jejího expřítele Jiřího Kunčaru už v červnu. Případ by nyní kromě policie měl řešit i středočeský krajský sociální odbor.

Kriminalisté zároveň vyzvali všechny případné svědky zejména z řad příbuzných klientů Domova Petruška, aby se jí přihlásili.

 

Právě se děje

Další zprávy