Komentář: Jeden narcis a banda okresních manažerů

Martin Fendrych Martin Fendrych
10. 11. 2013 20:06
Sobotka sice dostal podporu vedení ČSSD. Ale silná pátá kolona mu mezi poslanci zůstala.
Foto: Vojtěch Marek

V neděli jednal Ústřední výkonný výbor sociální demokracie (ÚVV ČSSD). Výsledek vypadá zdánlivě jasně: předseda Bohuslav Sobotka vyhrál na celé čáře, krutokrutě porazil dlouhodobého rivala Michala Haška. Jenomže, jak víme ze zkušenosti, tak prostinké to nebude. Nejde přece o Michala Haška, Jeronýma Tejce a Zdeňka Škromacha. Už deset let jde v ČSSD o Miloše Zemana. A od začátku letošního roku jde dokonce o prezidenta, který má nemalé možnosti.

Výsledek ÚVV, když ho zkrátíme: Sobotka je šéf partaje, šéf vyjednávacího týmu, tým je složen z jeho lidí (předseda Senátu Milan Štěch, místopředsedové strany Alena Gajdůšková, Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec, účastník rande v Lánech těsně po volbách). A ještě něco: předčasný volební sjezd ČSSD, který chtěl Sobotka svolat na únor, nebude. Zatím. Konal by se jedině tehdy, kdyby Sobotka nevyjednal vládu. Pak by ho zřejmě na sjezdu bez milosti popravili.

Hašek a Škromach se už na konci týdne vzdali role místopředsedů strany. Tejc položil funkci předsedy klubu poslanců. Tlak okresních a krajských organizací na tři Zemanovy pučisty byl masivní. Nikoli však organizovaný: sociální demokraté se viditelně naštvali.

 
Pravdomluvnost Zemanovy ohnuté páky

Takže je jasno? Máme před sebou nyní už jednotnou sociální demokracii, která suverénně a v klidu vyjedná vládu? Všecko pojede jak po drátkách?

Dvě nedělní informace jsou zásadní. Michal Hašek nesložil poslanecký mandát. Tento usvědčený lánský lhář a dosud druhý nejmocnější muž ČSSD zůstává ve Sněmovně. Stejně tak Jeroným Tejc. Dodejme, že Hašek měl z Hradu zjevně přislíbeno, že se stane premiérem, a Tejc počítal s tím, že se stane ministrem vnitra. Obojí teď padlo. Pro oba strašné zklamání. Zklamání, které se neodpouští.

Hašek neodstoupil proto, že lhal. V pátek za sebe a za Tejce prohlásil: „Věříme, že zastavíme nesmyslný hon na ty, kteří se v uvozovkách provinili jen tím, že svobodně vyjádřili svůj názor." Ani stopa pokory, žádný stud za opakované lži v přímém televizním přenosu. A Tejc: „Odmítám normalizační slovník a metody likvidace odpůrců. Mám pocit, že v posledních dnech chyběla snad jen slova o zaprodancích a ztroskotancích." Sebereflexe nulová.

Druhá zásadní informace. Na nedělním briefingu po zasedání ÚVV promluvil také Lubomír Zaorálek. Během minulých čtrnácti dnů byl haškovci napaden, že se prý setkal, a zřejmě tedy i vyjednával, s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. To je v ČSSD, asi jako kdyby matka představená tajně obcovala se satanem. Zaorálek nyní na mikrofon řekl: „Jediný, kdo se setkal s Kalouskem, byl Hašek." - Je to jen další ilustrace pravdomluvnosti Zemanovy nyní ohnuté páky.

Co dál? Sestaví Sobotka vládu? Už v neděli začal jednat s ANO. Vedení ČSSD se pokusilo voliče i ostatní strany přesvědčit, že válka uvnitř strany skončila, puč skončil. Realita? Puč skončil, válka bude zákopová. Sobotka, Zaorálek a další mohou počítat s nášlapnými minami.

Tanec teprve začíná

Malý příměr: co zničilo ODS? Jistý analytik pravicových stran mi tento týden řekl: „Pravici zničil jeden narcis a banda manažerů okresního formátu." Cítíte tu děsivou analogii? ČSSD řeší v podstatě úplně stejný problém - jednoho narcise a bandu manažerů okresního formátu.

Na konci briefingu Sobotka mluvil o církevních restitucích. Chce je znovu otevřít, zrevidovat. Chce, aby se církvím platilo za ukradený majetek méně („snížený dopad na rozpočet" a „zastavení vydávání sporných majetků"). Je to nešťastný start vyjednávání, pokud chce složit vládu také s lidovci. Vypadá to, že haškovci si už našli neuralgický bod - církevní restituce. Přes ty se dá krásně nabourávat spolek s KDU-ČSL. A nezapomeňme, že lidovci se už dohodli s ANO: do vlády půjdou buď společně, nebo vůbec.

Tanec teprve začíná. Odpor vůči Sobotkovi bude mít dva silné pilíře: Miloše Zemana na Hradě a zemanovce ve Sněmovně. Zeman není závislý na Haškovi či Tejcovi, to Hašek a Tejc byli zcela závislí na Zemanovi. On byl a je v té partičce pánem. A dá se dost snadno vytušit, že Zeman stojí za rozhodnutím Haška nesložit poslanecký mandát.

Sobotkovo vítězství je omezené, je to jakovítězství. Chtěl mimořádný volební sjezd hned v únoru. Předpokládal, že do února delegáti nezapomenou na Haškovo lhaní, na Lány, na to, jak oslabil ČSSD. Sobotka na sjezdu hodlal utvrdit svou pozici. Jenomže sjezd se z jeho vůle konat nebude. ÚVV Sobotkovi místo toho řeklo: Vyjednej vládu s naším programem. Pokud ji nevyjednáš, nebo ji vyjednáš špatně a my ti ji neodsouhlasíme, pak přijde volební sjezd. Jak by dopadl, není těžké uhodnout.

Zažíváme konec polistopadového systému?

Sobotka také navrhuje, aby členové ČSSD rozhodli v referendu o tom, zda strana má, či nemá vstoupit do jím vyjednané vlády. Tedy ne ÚVV, ale referendum, členská základna. To také o něčem svědčí. Předseda strany díky podpoře členů víc věří jim než ústřednímu výkonnému výboru.

Závěr? Bohuslav Sobotka nemá ve vedení jasnou, nezpochybnitelnou podporu. Sociální demokracie není jednotná, nýbrž stále rozpolcená.

Poznámka: Za sedm dní bude výročí 17. listopadu. Čtyřiadvacet let od sametu. Mnoho lidí si myslí, že pokud se sociální demokracie rozpadne stejně, jako se rozpadla ODS, bude to konec polistopadového systému.

 

Právě se děje

Další zprávy