Nakresli, kde jsi seděl na poradě. BIS šetří únik nahrávky

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
30. 11. 2014 18:50
Skládání zasedacího pořádku, zabavení diktafonů i agenti na detektoru lži. V kontrarozvědce panuje kvůli vyšetřování úniku nahrávky z porady vypjatá atmosféra.
Archivní vybavení tajných agentů (ilustrační foto).
Archivní vybavení tajných agentů (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Praha - Ne vždy je práce tajných služeb podobná filmům s agentem 007 Jamesem Bondem, které udivují všemožnými technickými vymoženostmi.

Třeba v případu uniklé nahrávky z loňské porady ekonomického odboru BIS, o níž deník Aktuálně.cz v minulosti několikrát informoval, se museli čeští zpravodajci vrátit k tužkám a papírům.

Účastníci loňské porady mají postupně jeden po druhém do diagramu s plánkem zasedací místnosti zakreslit, kde přesně seděli a jakou židli použili jejich kolegové.

Ze všech nákresů chce pak vedení BIS v čele s náměstkem tajné služby Petrem Špačkem sestavit přesný zasedací pořádek a díky němu odhalit autora nahrávky z jednání špionů, jejíž úryvky začátkem září zveřejnil týdeník Euro.

Mluvčí BIS Jan Šubert odmítl informace deníku Aktuálně.cz, ověřené ze tří na sobě nezávislých zdrojů, komentovat. “K případu, kterým se zabýváte - a k jeho různým údajným dějstvím - se zpravodajská služba nebude vyjadřovat,” uvedl Šubrt.

Právě přesná poloha řečníků má být hlavním vodítkem k odhalení toho, kdo nahrávku vynesl. Špioni to poznají po analýze zvukové stopy.

Zatím však není jasné, zda vůbec mají k dispozici předmětný záznam, z kterého týdeník Euro citoval. Vydavatele už agenti vyzvali k vydání a pohrozili padesátitisícovou pokutou, pokud by to neudělal.

Ředitel v ohrožení

Najít viníka chce zejména ředitel služby Jiří Lang. Nahrávka z porady, která se odehrála v listopadu loňského roku, ho totiž ohrožuje.

Lang na schůzce podle Eura neoprávněně informuje podřízené o průběhu vyšetřování úniku jiných nahrávek - odposlechů exprimátora Prahy Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška známých jako hovory Kolibříka a Mazánka, které na jaře 2012 zveřejnila MF Dnes.

Ve své řeči měl Lang údajně naznačit, že vyšetřování odposlechů sám řídil. To přitom nesmí. Vyšetřování v kontrarozvědce může vést pouze inspekce BIS. Celou věcí se proto zabývá i sněmovní komise pro kontrolu kontrarozvědky. Žádný závěr ale podle svého předsedy Marka Bendy (ODS) zatím neučinila.

“Požádali jsme redakci týdeníku Euro o vyjádření, reakci jsme zatím neobdrželi,” uvedl Benda.

Detektor a odevzdané diktafony

Kvůli úniku nahrávky nyní také probíhá vyšetřování na takzvaném polygrafu neboli detektoru lži, který má kontrarozvědka přímo ve své budově. Někteří důstojníci ekonomického odboru však toto vyšetření odmítli.

Kromě toho museli účastníci listopadové porady odevzdat také takzvané šupiny, tedy zařízení podobná diktafonům, aby je specialisté prověřili. 

Petržílek u výslechu

Pokročilo i vyšetřování případu úniku nahraných telefonátů Pavla Béma s Romanem Janouškem, z kterého jsou obviněni bývalý důstojník BIS Jan Petržílek a exministr dopravy a bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta.

V příštím týdnu bude podle informací deníku Aktuálně.cz poprvé vyslechnut Petržílek, který až do svého loňského listopadového zatčení pracoval jako šéfanalytik protikorupční policie, kam odešel právě ze 4. odboru kontrarozvědky.

Petržílkův obhájce Lukáš Trojan odmítl potvrdit chystaný výslech svého klienta, nelíbí se mu ale tempo vyšetřovatelů.

“Obhajoba pokládá za více než nestandardní fakt, že během posledních jedenácti měsíců nebyly provedeny žádné relevantní úkony. Tedy to, že jsou orgány včetně kriminalistického ústavu přes opakované stížnosti již téměř rok nečinné,” uvedl advokát Trojan.

Podivné okolnosti provází také proces odebrání bezpečnostní prověrky, který s Petržílkem vede Národní bezpečnostní úřad. Ten mu ji totiž nejprve sebral kvůli probíhajícímu vyšetřování, posléze mu ji však vrátil. Podle zdrojů Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity nyní BIS opět vyvíjí tlak na bezpečností úřad, aby prověrku bývalému důstojníkovi hospodářského odboru vzal.

 

Právě se děje

Další zprávy