Mynářova vila byla ruina, roky se v ní netopilo, střechou teklo. Vracíme jí ducha, říká stavitel

Radek Nohl Radek Nohl
7. 3. 2016 20:38
Vila hradního kancléře Vratislava Mynáře ve Strašnicích prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Mění se střecha, opravuje se komín, uvnitř budou zcela nové podlahy, zdi nebo topení. "Hlavní snahou majitele nemovitosti je uvést vše do původního stavu tak, jak ten dům byl vybudován ve třicátých letech minulého století," řekl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz projektant a stavitel Radek Janska. Podle něj byla vila ve velice špatném stavu. "Uvnitř to byla ruina. Ten objekt byl dlouhá léta nevyužívaný, byl zavlhlý, nevytápěný," prohlásil stavitel. Mynář si dům v pražských Strašnicích pořídil na konci roku 2014 za 5,5 milionu korun. Vila předtím pařila advokátovi Vítu Širokému.
Rekonstrukce vily kancléře Vratislava Mynáře.
Rekonstrukce vily kancléře Vratislava Mynáře. | Foto: Jakub Plíhal

Co všechno se bude rekonstruovat?

Rozdělujeme rekonstrukci do dvou etap. První je pouze na ohlášení udržovacích prací. Měníme střešní plášť, vnitřní omítky, kanalizaci, vodovodní a plynovou instalaci, topný systém, záchody, vany a tak dále. Součástí těchto prací je také celkové zajištění proti vzlínání spodní vody. Stávající objekt je nyní zhruba do výšky přízemí celý zavlhlý.

Co se bude dít poté?

Součástí druhé etapy bude přístavba garáže a vnějšího schodiště, které umožní vstup do objektu.

Jak vypadal dům uvnitř, když jste tam přišli prvně?

Bylo to pro nás poměrně velké rozčarování. Zvenku vypadal poměrně zachovale, uvnitř to byla ale ruina. Ten objekt byl dlouhá léta nevyužívaný, byl zavlhlý, nevytápěný. Elektroinstalace byla nefunkční. Druhé patro a půda byly zavlhlé z důvodu zatékání poškozenou střechou.  

Jak náročné pro vás je dodržet vše, co požadují památkáři?

Hlavní snahou majitele nemovitosti, pana inženýra Mynáře, je uvést vše do původního stavu tak, jak ten dům byl vybudován ve třicátých letech minulého století. Takže se nebude jednat o nějakou funkcionalistickou přestavbu. Půjde skutečně o uvedení do původního vizuálního stavu včetně interiéru, včetně vnitřních dveří. To je snahou investora.

To bude zřejmě i finančně náročné.

Jedná se o nejnáročnější variantu vnitřní rekonstrukce. Abychom mohli tomu domu navrátit původního ducha, musíme všechny ty nánosové vrstvy sejmout dolů a musíme provést nové povrchové úpravy toho objektu. Budou se zpětně osazovat podstropní římsy, zdobné prvky kolem dveří, zdobné prvky kolem soklu. Jde o věci, které se v minulých letech úplně odstranily. Nyní se budou navracet zpět.  

Kolik to bude tedy stát?

V současné době to nelze říct, protože jsme ve fázi, kdy si investor vybírá jednotlivé koncové prvky, dveře, obklady atd. Ten finanční rozdíl může být nakonec značný.

Kdy bude ta rekonstrukce ukončena?

Pokud budeme mít platné povolení na přístavbu, tak budeme rádi, když se to do konce roku podaří dokončit.

Jak náročná rekonstrukce bude?

Musíme dodržovat hygienické předpisy. Musíme začít pracovat v pozdějších hodinách a končit dříve. Nesmíme okolní zástavbu narušovat hlukem a prachem. Tato stavba nemá přímé napojení ke komunikaci. Nemá vlastní příjezd k domu, což je velmi nepříjemné. Takže materiál se musí nosit ručně.

Jak na rekonstrukci reagují lidé z okolí? Stěžují si?

Převážně se jedná o pozitivní reakce. Lidé v okolí kvitují, že konečně k rekonstrukci této vily došlo. Že se z ruiny stane objekt odpovídající dané lokalitě.

Objekt byl už několikrát vykraden. Dopadla policie pachatele?

Případy byly policií zastaveny, protože pachatel není znám. Nepodařilo se nikoho vypátrat. Mám již konečné protokoly z vyšetřování.

Přišli jste o řadu věcí. Jaká byla jejich cena?

Jedná se o statisícové částky.

Jindřich Šídlo komentuje aktuální události. | Video: Jindřich Šídlo
 

Právě se děje

Další zprávy