Ročně se v ČR vyrobí 6 tun pervitinu, často míří do Německa

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2014 14:11
Poptávka po této droze se zvýšila hlavně v Bavorsku a Sasku. Nová ohniska se objevují také v dalších zemích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: flickr.com

Praha - Pervitin se neužívá už jen v Česku a na Slovensku jako dřív, ale rozšířil se i do jiných míst v Evropě.

Poptávka po této droze se zvýšila hlavně v Bavorsku a Sasku. Nová ohniska zájmu se objevují také v dalších zemích.

Vyplývá to z výroční zprávy o užívání drog v Evropě.

Podle odhadů se v Česku ročně vyrobí téměř šest tun pervitinu. Policii se přitom podaří zachytit jen zlomek tohoto množství. Loni to bylo 69 kilogramů.

"Pervitin z ČR je zdrojem pro uživatele v Německu, Rakousku a částečně na Slovensku a možná v příhraniční oblasti v Polsku. Severské země ho získávají z Pobaltí, jižní Evropa z černomořských zemí. Nejnovější trend tedy nelze přičíst pouze Česku," uvedl šéf monitorovacího střediska Viktor Mravčík. Z Pobaltí se droga podle zprávy vyváží do Norska, Švédska a Británie.

Surovinou pro výrobu pervitinu neboli metamfetaminu je pseudoefedrin, který obsahují léky proti chřipce. V Česku se jejich prodej omezil, k dostání jsou na občanský průkaz. Volně prodejné jsou ale v Polsku. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by se dostupnost pervitinu podařilo snížit, pokud by se i v Polsku prodej reguloval.

Až každé osmé auto

"Odhaduje se, že každé osmé až desáté auto do České republiky z Polska jede s několika tisíci tablet. Tam je koupíte v tabáku, na benzince, v každém supermarketu," řekl ČTK Vobořil. Podle něj se jednání s polskou vládou a parlamentem o omezení prodeje vedou dlouho, zatím bez výsledku.

Kvůli růstu poptávky v německém příhraničí se droga vyváží. Němečtí uživatelé si ji také často obstarávají na asijských tržnicích v českém příhraničí.

"V posledních dvou letech se objevují známky většího zapojení vietnamských organizovaných zločineckých skupin na českém trhu s metamfetaminem a zvýšení výroby," uvádí evropská výroční zpráva.

Málo peněz na prevenci

Podle ní evropské monitorovací středisko v roce 2011 evidovalo 350 případů likvidace výroben v Evropě, 338 z nich byly malé varny v Česku. Počet záchytů metamfetaminu i množství zadrženého zboží se za posledních deset let zvyšuje.

V roce 2012 nahlásily úřady v EU celkem 7000 záchytů s asi 340 kilogramy. Turecko a Norsko pak oznámily 4000 záchytů s celkem 640 kilogramy, uvádí zpráva.

Droga se objevila i v jihovýchodní Evropě. V Řecku, na Kypru a v Turecku se novým problémem stává její kouření. V některých velkých evropských městech pak odborníci zaznamenali nový trend - metamfetamin si píchají muži, kteří mají sex s muži.

Počet lidí závislých na drogách je podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila menší než v celé Evropě, ale v posledních letech mírně narůstá. Jedním z důvodů je podle Vobořila to, že byl v důsledku ekonomické krize seškrtán rozpočet na prevenci a léčbu závislostí. "Já doufám, že v současné vládě panuje rozum a bude možné se domluvit na tom, aby se situace zlepšila," dodal Vobořil.

Vobořil také uvedl, že mezi závislými, kteří si drogy aplikují nitrožilně, je oproti jiným zemím nízký výskyt HIV a žloutenky. Za mizivý označil Vobořil počet úmrtí z předávkování. V ČR ročně takto zemře 15 lidí, v celé Evropě jde podle Danila Balloty z Agentury EU pro drogy o 16 mrtvých denně.

Češi dál vedou v kouření marihuany

Mladí Češi dál vedou evropské statistiky týkající se počtu kuřáků marihuany - alespoň jednu cigaretu za rok vykouří téměř pětina lidí ve věku 15 až 34 let.

S konopím mají už mezi 15. a 16. rokem zkušenost dokonce čtyři z deseti českých studentů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Vyplývá to z nové výroční zprávy o drogách a jejich uživatelích, kterou dnes zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Podle ní v Česku zkusilo marihuanu 27,9 procenta dospělých ve věku od 15 do 64 let, což je nejvíce po Dánsku, Francii a Velké Británii. Mladí Češi jsou pak ve statistikách dokonce premianty.

Podle Balloty se o konopí dosud v Evropě nevede potřebná diskuse.

Vobořil však upozornil, že spotřebu marihuany v ČR se podařilo zastavit a trend klesá dolů.

I v minulosti byla v Česku nejpopulárnější nelegální drogou marihuana. Z loňské výroční zprávy vyplynulo, že s touto drogou mělo zkušenost 28 procent dospělých. Uživatelů však ubývalo.

Kolem 590 tisíc Čechů a Češek mělo podle loňské zprávy problém s alkoholem. Dle odborníků přibývá také teenagerů, kteří se pravidelně opíjejí.

 

Právě se děje

Další zprávy