Pelikán nechce dát rozhodcům z kauzy Diag Human ani korunu. Ať se o odměnu soudí, navrhl

Radek Nohl Radek Nohl
12. 11. 2015 5:30
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vyostřil debatu o odměně pro trojici rozhodců, kteří řešili miliardovou arbitráž v kauze Diag Human. Pelikán vládě překvapivě navrhl, ať se Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz o své peníze soudí. Již před ním se proti vyplacení 9,3 milionů korun postavil jeho stranický šéf a ministr financí Andrej Babiš. Podle něj by vláda měla rozhodcům dát maximálně stovky tisíc korun. Milan Kindl na to zareagoval slovy, že odměna pro rozhodce představuje ušetřený úrok z prodlení zhruba za jeden týden.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán navrhl, aby se rozhodci z kauzy Diag Human o odměnu soudili.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán navrhl, aby se rozhodci z kauzy Diag Human o odměnu soudili. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministři z hnutí ANO zvyšují tlak kvůli odměně pro trojici rozhodců, kteří řešili kauzu Diag Human. Proti vyplacení milionové odměny se nejprve ostře postavil ministr financí Andrej Babiš. Podle předsedy hnutí ANO by rozhodcům Milanu Kindlovi, Petru Kuželovi a Jiřímu Schwarzovi měla vláda dát maximálně stovky tisíc korun.    

Babišův stranický kolega - ministr spravedlnosti Robert Pelikán - ještě přitvrdil. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz Pelikán na zasedání vlády navrhoval, že by kabinet premiéra Bohuslava Sobotky nyní neměl rozhodcům vyplatit peníze žádné. Ministr spravedlnosti chtěl, ať se Kindl a spol. o svou odměnu soudí. A teprve podle toho, co by řekl soud, by jim případně ministři peníze schválili.

Sobotkova vláda měla v pondělí dát rozhodcům 9,3 milionu korun. Nakonec ale ministři debatu odložili. Robert Pelikán na dotaz Aktuálně.cz svůj návrh zdůvodnil pochybnostmi o tom, že by vyplacení této odměny bylo v souladu se zákonem. "Normálně je ta věc řešena již v rozhodčí smlouvě. Což byl původně i tento případ, ale rozhodci to později zpochybnili," prohlásil Pelikán.

Spor o miliardy Česko vyhrálo

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který materiál o odměně na vládě předložil, je ale opatrný. "Mým základním cílem je jakýmkoliv způsobem nezhoršit pozici České republiky vůči společnosti Diag Human, respektive nepoškodit pověst a pozici České republiky v jiných arbitrážích," řekl Němeček.

Kindl, Kužel a Schwarz arbitrážní případ řešili zhruba rok a čtvrt a nakonec se loni v létě ve sporu o údajně zmařený obchod s krevní plazmou přiklonili na stranu státu. Od té doby se řeší, kolik by jim měl stát vyplatit.

Jak si vede ČR ve sporech s Diag Human v zahraničí?
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jak si vede ČR ve sporech s Diag Human v zahraničí?

  • Lucembursko: Obě strany očekávají nařízení nového termínu jednání, na kterém bude soud chtít věc projednat a vzápětí rozhodnout. Kdy odvolací soud rozhodne, lze jen obtížně předjímat.
  • Velká Británie: Česká republika uspěla u londýnského soudu 22. 5. 2014. Diag Human se neodvolal, a tak je rozhodnutí pravomocné. Nyní ještě probíhá řízení o celkové částce nákladů řízení. Zatím byla vyčíslena jen záloha. Soudní jednání se bude konat ve dnech 19. až 21. ledna 2016.
  • USA: Soud prvního stupně vydal 24. 12. 2014 rozhodnutí, kterým zamítl návrh Diag Human na změnu rozhodnutí o zastavení řízení a potvrdil své předchozí rozhodnutí jako správné a platné. Tím se vrací do hry přerušené odvolací řízení, které tak nyní probíhá.
  • Švýcarsko: Česká republika podala 15. 1. 2015 žalobu proti Diag Human na zaplacení nákladů u soudu v Ženevě. Soud stanovil Diag Human lhůtu pro vyjádření k žalobě do 28. 8. 2015.
  • Nizozemsko: Po podání řady vyjádření se nyní čeká na rozhodnutí soudu.
  • Belgie: Soud nařídil projednání věci na duben 2016.
  • V Rakousku a Francii již Česká republika uspěla. Verdikt je již pravomocný.
Zdroj: Radek Nohl

Odměna ve výši 500 tisíc korun se pro tři rozhodce stanovila v roce 1996. V té době šlo ve sporu o zhruba 90 milionů. Částka, kterou by měla trojice dostat, se neměnila až do roku 2008, kdy ale již arbitráž narostla na miliardy.

Rozhodci si řekli o třicet milionů

V této době také stát spor prohrál a měl zaplatit přes devět miliard korun. Jenže proti rozhodnutí se odvolal a poté se začal sestavovat senát, který původní verdikt přezkoumal. A začalo se také jednat o výši odměny.

"Jen prohraná částka byla stonásobkem původní žalované částky, takže kdyby se stejně postupovalo i ohledně odměny, bylo by to pět set tisíc krát sto," uvedl Milan Kindl, jeden z rozhodců. Zároveň připomněl, že je vázán mlčenlivostí, a tak pouze uvádí informace, které se objevily v médiích.

Rozhodci si neřekli o padesát milionů, ale o částku nižší. Senát, v jehož čele Kindl byl, nakonec v roce 2009 a znovu předloni napsal zástupcům společnosti Diag Human a státu, že by chtěli odměnu deset milionů korun pro každého. Celkem tedy třicet milionů korun.

Ministerstvo zdravotnictví poté navrhlo jiný postup. "Z veřejných zdrojů lze zjistit, že ministerstvo zdravotnictví písemně oslovilo rozhodce, zda by souhlasili s tím, aby odměna byla určena stejně jako v případě rozhodců rozhodčího soudu zřízeného zákonem, s čímž vyslovil souhlas i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a také rozhodci. Tím byla uzavřena dohoda o odměně," popsal Kindl.

Majetkový úřad se postavil za Babiše

Nakonec se tedy vypočetla částka 18,5 milionu. Stát i firma Diag Human mají každý zaplatit polovinu. "Odměna pro rozhodce představuje ušetřený úrok z prodlení zhruba za týden, v případě prohry by ho stát platil od roku 2008," dodal Kindl.

Vláda nakonec jednání o odměně pro rozhodce v pondělí odložila poté, co Babiš řekl Němečkovi, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových změnil názor. A stejně jako ministr financí jeho současná ředitelka Kateřina Arajmu s vyplacením milionů nesouhlasí. Arajmu podobně jako Babiš říká, že by se rozhodcům měly vyplatit maximálně stovky tisíc korun.

Dva ředitelé František Dittrich a Miroslav Vaněk, kteří majetkový úřad vedli před ní, měli na výši odměny názor opačný. Oba s miliony pro Kindla, Kužela a Schwarze souhlasili.    

 

Právě se děje

Další zprávy