Měli být v Bruselu, museli zůstat v Praze. Na Ruzyni lidé vyměňují letenky

Klára Galová
22. 3. 2016 14:07
Na pražském letišti po teroristických útocích v Belgii začala platit mimořádná bezpečnostní opatření. V letištní hale se pohybuje více policistů, lidé však víc než hrozbu teroru řeší, jak se po zrušení letů dostanou do Bruselu či jinam do Evropy. Řada z nich bruselské letiště Zaventem využívá jako přestupní stanici pro další destinace.
Policisté na letišti v Ruzyni
Policisté na letišti v Ruzyni | Foto: Libor Fojtík

Praha - Na pražském letišti se u přepážky Menzies Aviation poskytující letenky shlukují lidé, kteří v tuto dobu už měli sedět v letadle a pomalu opouštět ranvej ve směru do Bruselu. Toho se ale nedočkali, protože tamní letiště Zaventem ráno ochromil teroristický útok, který zásadním způsobem ovlivnil úterní letový provoz nejen v Bruselu.

Let z Prahy, podobně jako mnoho dalších směřujících do i z belgické metropole, dopravci z bezpečnostních důvodů zrušili.

Asi dvanáct lidí ve frontě čeká spořádaně na to, až se dozví, jakým způsobem jim dopravce letenky vymění. U přepážky jsou právě dvě ženy, během jejichž půlhodinového rozhovoru s personálem se zástup zdvojnásobí. Lidé trpělivě postávají na místě, někteří z čekajících si frontu lidí před sebou fotí na telefon.

Jinak ale hala terminálu 2 zůstává klidná a kromě přítomnosti několika novinářů a televizních štábů vše funguje v podstatě jako obvykle. Policisté, jejichž počty byly dnes lehce navýšeny, pomalu korzují kolem cestujících v hale.

Podezřelá igelitka

Lehké vytržení z letargie však na sebe nenechá dlouho čekat. Dvojice pyrotechniků si všimne osamocené igelitové tašky a prohlíží si její obsah, což přitahuje pozornost kolemjdoucích. Nakonec z tašky vytáhnou poloprázdnou láhev od sektu a vše odnesou. Žádný zásadní zvrat se nekoná.

„Měla jsem v Bruselu přestupovat a letět dále do Portugalska. Dost mi to nabouralo plány a všechny lety tímto směrem jsou dnes plné,“ stěžuje si jedna z žen sedících nedaleko přepážky. Druhému cestujícímu, který měl přes Brusel namířeno také do Portugalska, zrušení letu příliš komplikací nezpůsobilo. „Poletím do Lisabonu přímým letem zítra ráno, nijak zásadně plány měnit nemusím,“ říká klidně muž středního věku.

Brusel funguje pro spoustu cestujících jako přestupní letiště. Jaroslava z okolí Prahy měla přes Belgii namířeno s dcerou na velikonoční dovolenou do Madridu. „Měly jsme štěstí, že jsme neletěly tím ranním letem o půl deváté,“ říká. Pokud by totiž přistály už dopoledne, byly by svědky toho, jak se bruselské letiště snaží vzpamatovat z hrůzy, za kterou pravděpodobně stojí sebevražedný útočník.

Kvůli výbuchu musí Jaroslava cestovat do Madridu ve středu ráno přes Frankfurt. Zjišťovala, zda je možné letět ještě v úterý do jiného španělského města, ale lety už jsou obsazené. Tato komplikace jí a dceři zkrátí dovolenou a zároveň přijdou o dva zaplacené hotely.

„Tato situace děsí každého. Sama dělám v cestovním ruchu, tak doufám, že se to na tom nějak nepodepíše a že se lidé nebudou bát cestovat,“ dodává a opouští s krosnou na zádech odletovou halu pražského letiště. Nezbývá jí nic jiného než se sem zítra podívat znovu.

Odletovou halou letiště v belgické metropoli Bruselu otřásly krátce před osmou hodinou ráno dvě exploze. Později došlo i k výbuchu v metru. | Video: youtube
 

Právě se děje

Další zprávy