Máme vědět, kdo ze soudců byl v KSČ, řekl Ústavní soud

Domácí Domácí
30. 11. 2010 15:15
Občanský aktivista žádá informace o minulosti soudců Vrchního soudu v Olomouci

Brno - Ústavní soud otevřel cestu k informacím o tom, kteří soudci byli před rokem 1989 členy totalitní komunistické strany.

Ministerstvo spravedlnosti, Městský soud v Praze i Nejvyšší správní soud dosud takovéto informace veřejnosti upíraly, když se jich u všech zmíněných institucí dožadoval občanský aktivista Tomáš Pecina. 

Podle nálezu Ústavního soudu může někdejší členství v KSČ dosud ovlivňovat myšlení dnešních soudců. "Jde o to, že hodnotový systém členů KSČ byl často odchylný od hodnotového systému moderního demokratického právního státu. Z povahy věci mohl a stále ještě může v té či oné míře ovlivňovat rozhodování jednotlivých soudců," řekl soudce zpravodaj Vojen Güttler při čtení obsáhlého nálezu.

I když podle něho zdaleka ne všichni členové KSČ aktivně prosazovali politiku komunistického režimu, nelze prý přehlédnout, že členové KSČ zůstávali členy organizace, jejíž politická praxe se rozcházela se základními hodnotami lidskosti a právního státu, ale i s vlastním programem a zákony.

"Komunistický režim porušoval jak práva běžná, tak základní práva a vlastní předpisy," napsali soudci v nálezu.

Otevřenost ohledně komunistické minulosti soudců může podle ÚS justici spíše posílit než poškodit. Naopak "cenzurní přístup" prý vytváří prostor pro paušální odsudek soudní moci, domnívají se ústavní soudci.

Tomáš Pecina neúspěšně žádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím údaje o členství soudců Vrchního soudu v Olomouci v KSČ k 17. listopadu 1989.

Nejvyšší správní soud se po nynějším verdiktu Ústavního soudu musí k případu znovu vrátit.

 

Právě se děje

Další zprávy