Praha - Český konopný byznys začíná, lékový ústav bude poprvé v historii udělovat licence na pěstování marihuany.
Pěstitelé, kteří povolení dostanou, si vydělají miliony. Výdělky mají navíc zaručené. Veškerou úrodu do poslední rostlinky totiž vykoupí stát. Musí. Ukládá mu to novela zákona o návykových látkách, která začala platit letos v lednu.
Jeden gram marihuany přitom vyjde na nejméně dvě eura - asi pětapadesát korun.
Zakázka za čtyři miliony
"Státní ústav pro kontrolu léčiv v březnu zveřejnil předběžné oznámení k zakázce. Koncem dubna zveřejní také kompletní zadávací dokumentaci. Poté bude zahájeno výběrové řízení," potvrdila vrcholící přípravy na tendr, ve kterém se pěstitelé vyberou, mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková.
Soutěž bude podle ní dvoukolová.
Ústav nejprve prověří, jestli mají pěstitelé dostatečné zkušenosti a podmínky pro pěstování marihuany, později se zaměří na cenu. Na konci dostane povolení k podnikání deset šťastlivců. Každý z nich přitom bude mít možnost státu prodat marihuanu až za 4,2 milionu korun. Pěstovat marihuanu budou moci pět let.
Zájem je enormní
Zájemci už se proto ozývají. Podle informací Aktuálně.cz má o pěstování konopí zájem až stovka firem.
"Naším cílem je pěstovat konopí v Česku," potvrdil například velký zájem o nový druh podnikání obchodní a marketingový ředitel ostravské společnosti Carun Pharmacy Jiří Stabla. Aby včas nasbíral dostatek zkušeností, vydal se začátkem dubna dokonce do Izraele, kde už se rostlina léta pěstuje a používá.
"Každá nová komodita je pro naše zemědělce dobrá, přestože je už teď zřejmé, že se konopí nebude pěstovat na tisících hektarů," řekl také bývalý šéf Agrární komory Jan Veleba.
Konopná fotovoltaika
Řada kritiků se ale na lukrativní byznys dívá s obavou. Nelíbí se jim dokonce několik věcí.
Třeba podle sociálnědemokratické senátorky Aleny Gajdůškové v Česku vyroste „konopná fotovoltaika pro vyvolené“ – stát podle ní bude muset vždy povinně vykoupit naprosto všechny rostliny, které pěstitelé vyprodukují, a to bez ohledu na jejich kvalitu. Navíc za cenu, kterou si firmy samy předem řeknou.
Rostliny by proto raději dovážela. Konopná pole už totiž v některých zemích dávno jsou – marihuanu vyváží třeba Nizozemsko, Izrael nebo Švýcarsko.
Ústav má kontrolovat sám sebe
Nezávislé senátorce Aleně Dernerové zase vadí sporná role lékového ústavu. Ten se totiž ocitá ve střetu zájmů. "Státní ústav pro kontrolu léčiv bude postaven do role kontrolora i distributora. Nejprve si vybere pěstitele, pak si ho sám zkontroluje a nakonec od něj odkoupí veškeré jeho zboží a předá ho lékárnám," popisuje paradox obsažený v zákoně senátorka.
Léčivé konopí se může v Česku legálně prodávat od dubna loňského roku. Prozatím se ale jen dováželo ze zahraničí.
Sušené rostliny mají být k dostání jen v lékárnách, a to pouze na elektronický recept.