Jeho právník, podporovatel Trikolory, plagiátor. Kdo drží Ševčíka v čele fakulty

Dominika Hejl Hromková Veronika Košťálová Dominika Hejl Hromková, Veronika Košťálová
5. 4. 2023 7:21
Odvolání ekonoma Miroslava Ševčíka z postu děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické bude ve středu projednávat její akademický senát. Odchod z funkce žádá rektor univerzity Petr Dvořák. Ševčíkovi vytýká chování na veřejnosti, naposledy účast na protivládní demonstraci a pokus o stržení ukrajinské vlajky. Senát složený z Ševčíkovi blízkých lidí zatím ale za děkanem stojí.
Miroslav Ševčík na demonstraci v září 2022.
Miroslav Ševčík na demonstraci v září 2022. | Foto: ČTK

Protivládní demonstrace 11. března na Václavském náměstí končila, když se několik stovek lidí pokusilo vniknout do budovy Národního muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku. Zastavila je policie. Miroslav Ševčík byl mezi nimi. Později se bránil, že šel jen náhodou kolem a v davu pomáhal zraněnému člověku.

Chování děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické přimělo rektora Petra Dvořáka k tomu, že vyzval Ševčíka k odchodu z funkce. Děkan odmítl. Jeho nevhodné vystupování na veřejnosti vadí Dvořákovi dlouhodobě. Ševčík například loni v září promlouval z pódia na protivládní a proruské demonstraci pořádané Ladislavem Vrabelem, obžalovaným ze šíření poplašné zprávy

"Rektor nechce upírat docentu Ševčíkovi právo na svobodné vyjadřování a shromažďování. Jako vrcholný představitel veřejné vysoké školy ale děkan musí při svých vystoupeních vždy zvažovat, jaký dopad na školu mají," uvedla mluvčí VŠE Věra Koukalová. Podle Dvořáka poškozuje Ševčík dobrou pověst největší ekonomické univerzity v Česku.

Rektor proto vyzval akademický senát Národohospodářské fakulty, aby hlasoval o Ševčíkově odvolání. Rozhodovat budou senátoři ve středu před polednem. Podle dosavadního vývoje však lze předpokládat, že svého děkana podrží. Čtyřiašedesátiletý ekonom má na škole silnou pozici. Už minulý týden se senát usnesl, že s jeho odvoláním nesouhlasí. Z devíti členů bylo šest proti, jeden se zdržel a pouze dva zvedli ruku pro. 

Otevřeně proti Ševčíkovi vystupuje pouze jediná senátorka, studentka Petra Hrabová. Vadí jí, že pod jeho vedením fakultu opouštějí někteří pedagogové a sponzoři. Členkou fakultního senátu se stala až poté, co Ševčíka před rokem senátoři jednomyslně do funkce zvolili. 

Senát složený převážně z loajálních lidí

Silné postavení na VŠE si Ševčík buduje už od 90. let. Nynější senát je složený převážně z loajálních lidí, které s děkanem pojí nejrůznější vazby. Například vedoucí katedry práva Jan Vondráček zastupoval Ševčíka v osobních soudních sporech. Naposledy o ochrannou známku atletického závodu Memoriál Josefa Odložila, který Ševčík pořádal, dokud si ji nezaregistroval jeho bývalý kamarád Pavel Šourek. 

Dalšímu členovi akademického senátu, studentu Marku Kotenovi, zase Ševčík vedl bakalářskou práci o postavení Ruska v globální ekonomice. Koten pak v krajských volbách 2020 přispěl stokorunou straně Trikolora, které Ševčík pomáhal jako ekonomický expert. Koten je i spoluautorem studie nazvané "Vyhodnocení efektivity plošných restriktivních vládních opatření v reakci na pandemii covid-19 v České republice", která v březnu 2021 kritizovala proticovidová opatření. S nimi veřejně nesouhlasil i Ševčík. 

Předsedou senátu je vedoucí katedry filozofie Ján Pavlík. V roce 2014 se Ševčíka zastal, když děkan při jízdě autem neoprávněně použil modrý majáček, aby se rychleji dostal z kolony. "Vlastně jen trošku jel po pruhu vyhrazeném pro záchranáře. Šlo o nějakých 300 metrů, než sjel z dálnice," vyjádřil se tehdy. Před šesti lety se Ševčíkem založili Liberální akademii s cílem podporovat myšlenky klasického liberalismu.

Členem senátu je i historik Martin Kovář, který musel v roce 2018 odejít z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy kvůli plagiátorství. Nové místo našel právě na VŠE, kde už dříve jako přednášející hostoval. Ševčík jeho vyloučení z nejstarší středoevropské univerzity přirovnal k politickým procesům tvrdého komunistického režimu v Československu 50. let minulého století. 

Posledními třemi senátory jsou Karel Zeman, Zdenka Vostrovská a Jaroslav Macháček. Zeman v letech 2006 až 2007 zastával funkci náměstka na ministerstvu financí. V té době se Ševčík stal členem dozorčí rady Českých aerolinií, které právě pod toto ministerstvo spadaly.

Vostrovská sedí se Ševčíkem v tříčlenné komisi fakultního znaleckého ústavu, Macháček působí na katedře regionálních studií. Nynějšího děkana hájil v roce 2012, kdy proti němu skupina pracovníků katedry institucionální ekonomie vystoupila s peticí kvůli nedostatečné transparentnosti. Ševčík tehdy odvolal pověřeného vedoucího katedry Davida Lipku, který podle něj nepravdivě informoval o výplatě odměn. Podle autorů petice šlo ze Ševčíkovy strany o nepodložený útok.

Všechny členy akademického senátu oslovilo Aktuálně.cz s dotazem, zda děkana ve středu podpoří, nebo ne. Odpověděli pouze Hrabová a Mec. Hrabová uvedla, že se kvůli dlouhotrvajícímu tlaku vyjadřovat nechce. Mec se odmítl vyjádřit, protože by tím odhalil, jak bude hlasovat. 

Pokud bude fakultní senát Ševčíka ve funkci nadále držet, využije rektor Dvořák své pravomoci navrhnout sám jeho odvolání. Udělat to může v případě, kdy děkan neplní své povinnosti nebo poškozuje zájem školy. K odvolání ale rektor potřebuje souhlas akademického senátu celé VŠE. 

Z komunisty liberálem. Kdo je děkan Ševčík

  • Ekonom a vysokoškolský pedagog se narodil v roce 1958 ve Zlíně.
  • Na pražské Vysoké škole ekonomické začal vyučovat v roce 1983, o rok později vstoupil do Komunistické strany Československa. Na univerzitě působil jako odborný asistent v Ústavu marxismu-leninismu. 
  • Ševčíka od roku 1986 jednal s vojenskou rozvědkou, která se ho snažila získat pro spolupráci. Z "námluv" ale sešlo, protože zatajil emigraci v rodině. Ševčík spolupráci popírá.
  • Po listopadu 1989 a pádu komunistického režimu se stal liberálním ekonomem, který dostával velký prostor v médiích. Ještě na konci roku 1989 spoluzaložil Liberální institut. Členové jej v roce 2013 odvolali kvůli selhání při řízení institutu, soud však po letech označil odvolání za neplatné.
  • Na přelomu let 2006 a 2007 byl předsedou dozorčí rady Českých aerolinií. Skončil po půl roce, když se ukázalo, že jeho jmenování bylo neplatné. Ševčík tehdy zatajil své angažmá v krachující firmě. 
  • Do čela Národohospodářské fakulty VŠE byl poprvé zvolen v roce 2010. Děkanem byl do roku 2018, loni jej akademický senát fakulty zvolil znovu. 
  • V posledních letech patří k hlasitým kritikům Evropské unie, nesouhlasil s proticovidovými opatřeními, objevil se na několika demonstracích proti vládě Petra Fialy z ODS. Byl ekonomickým expertem hnutí Trikolora.
  • V minulosti se dostal do sporu s olympijskou vítězkou v gymnastice Věrou Čáslavskou. Její manžel, atlet Josef Odložil, byl Ševčíkův strýc. Odložil zemřel v roce 1993 na diskotéce po potyčce se synem Martinem. Ševčík mu dával za smrt svého strýce vinu, Čáslavská s jeho verzí nesouhlasila. Dodnes není jasné, kdo z nich měl pravdu.

Video: Děkan Ševčík dlouhodobě poškozuje jméno naší školy, protestovali studenti (15. 3. 2023)

Studenti VŠE ekonomické v Praze žádali odchod děkana Miroslava Ševčíka, jehož přišlo podpořit několik jedinců. Aktuálně.cz přináší ukázku ze setkání. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy