Likérku Drak obsadili celníci. Po právu, řekl soud

Tomáš Fránek
9. 7. 2013 14:35
Soud rozhodl první případ, který předcházel metanolové aféře v Česku
Foto: Karel Toman

Zlín -  Obsazení podniku celníky a nepřetržitý dohled nad výrobou alkoholu není omezením práva na podnikání ani svévolným zásahem státu.

Likérka Drak, která byla prověřována kvůli možnému zapojení do metanolové aféry, tak neuspěla se žalobou na postup celníků (první svého druhu od loňské aféry s pančovaným pitím). 

Celníci těsně před vypuknutím skandálu s jedovatým alkoholem, který zavinil smrt 40 lidí, obsadili areál likérky a více jak měsíc (do vyhlášení prohibice) nepřetržitě kontrolovali výrobu alkoholu. Důvodem pro obsazení firmy bylo to, že nebylo jasné, jak firma nakládá a ničí kolky označující alkohol.

Likérka Drak se ale bránila proti postupu celníků žalobou. Podle zástupců firmy šlo o nezákonný zásah. „Došlo k omezení práva svobodně podnikat," uvedla firma v žalobě. Podle zástupců likérky se zaměstnanci museli věnovat celníkům a plnit jejich příkazy a to mělo vliv na chod firmy a výrobu alkoholu.

Je to veřejný zájem na zdraví lidí

Krajský soud v Brně ale nyní žalobu firmy odmítl. Soudci potvrdili, že přítomnost celníků ve firmě mohla omezovat provoz likérky. „Faktická kontrola procesů výroby, skladování či ničení kontrolních pásek do jisté míry může omezovat činnost. Soud se proto musel zabývat podmínkami legality takového zásahu," rozhodli soudci.

Podle nich ale přednost před právem na podnikání má veřejný zájem na dodržování bezpečnostních, hygienických a dalších pravidel, na které kontrolní orgány v souvislosti s výrobou alkoholu dohlíží. „Z pouhého faktu, že zaměstnanci v důsledku prováděné kontroly ztratí určitý čas, tak nelze vyvozovat nezákonné zkrácení práv," rozhodli soudci.

Likérka Drak od počátku metanolové aféry figurovala na seznamech podezřelých firem, výrobky s jejím logem zavinily smrt několika lidí, podle firmy šlo ale o padělky. To se nakonec potvrdilo.

Jednatel společnosti Pavel Čaniga byl sice obviněný vloni v rámci kauzy metanol z šíření jedovatého alkoholu, po měsíci ale státní zástupce jeho stíhání zastavil.

Obvinění za daně

Policie ale nakonec Čanigu obvinila z krácení daně a ohrožení životního prostředí. Podle policie je z daňových úniků obviněna i samotná Likérka Drak.

Likérka loni v září odvedla spotřební daň zhruba 3,7 milionu korun, Čaniga ale podle policie nepřiznal minimálně dalších 2,7 milionu.

Kriminalisté na to přišli v souvislosti s incidentem, kdy na konci září zaplavilo asi 32 000 litrů alkoholu vypuštěného z Likérky Drak čističku odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem. Bylo v něm zhruba 9500 litrů čistého etanolu.


 

Právě se děje

Další zprávy