Totální přestavba lidovců. Jsme nová energie a síla, tvrdí nové vedení

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 30. 3. 2019 13:03
Lidovci mají po sobotním dopoledni za sebou značně překvapivé volby nového vedení strany. S jedinou výjimkou jsou ve vedení zcela nové tváře. Kromě nového předsedy Marka Výborného má KDU-ČSL také novou první místopředsedkyni a tři řadové místopředsedy.
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný se svým zbrusu novým týmem. Jedinou "starou" tváří je šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek.
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný se svým zbrusu novým týmem. Jedinou "starou" tváří je šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek. | Foto: Aktuálně.cz

Lidovečtí politici vepsali v pátek a v sobotu do své stoleté historie, kterou slaví právě tento víkend, jeden zcela nový, podstatný příběh. Začal volbou nového předsedy Marka Výborného, pokračoval složitým nočním přemlouváním a skončil v sobotu dopoledne zvolením další nové tváře do vedení, místopředsedou se stal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. 

Změny ve vedení jsou skutečně přelomové. Z šesti nových lidí v čele je pět ve vedení poprvé, kromě Výborného je to také první místopředsedkyně Šárka Jelínková a další tři řadoví místopředsedové - kromě Hladíka i Bohuslav Niemiec a Štěpán Matek. Za pozornost stojí i to, že všichni tři jsou mladí a všichni se pohybují v komunální politice na pozici náměstků.

Jedinou "starou" tváří je předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek.

"Já jsem s volbou vedení velmi spokojený a těším se na práci. Dva noví místopředsedové jsou budoucí lídři, pevně věřím, že lidé se brzy jejich jména naučí," řekl Aktuálně.cz v sobotu předseda Výborný. 

Než si ale lidovci odhlasovali kompletní sestavu, zažili v pátek pozdě večer perné chvíle. Opakovaně se jim nedařilo zvolit posledního místopředsedu. O toto místo měli zájem dva adepti - poslanec Jiří Mihola a senátorka Jitka Seitlová. I když si delegáti zjevně nedokázali nikoho z nich vybrat, nový předseda Výborný chtěl mít kompletní vedení ještě v pátek večer.

"Od rozpracované práce se neodchází. Dovolil bych si vás velmi poprosit, zda bychom tady mohli setrvat i po dvaadvacáté hodině, protože nemáme zvolené předsednictvo, které jsem si dovolil už na dnešek svolat. Potřeboval bych toho čtvrtého místopředsedu," naléhal na delegáty před ohlášením výsledků třetího kola volby posledního místopředsedy. "Bude-li ten výsledek příznivý, bude to skvělé, a pokud nebude, tak budeme pokračovat dál tak, aby dnes bylo předsednictvo kompletní. Moc vám děkuji," sdělil Výborný. Jenže výsledek příznivý nebyl. 

"Poslední místopředseda nebyl zvolen, ani jeden z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů," oznámil předseda volební komise. Oznamoval to poprvé, podruhé, potřetí. "Opět nikdo nebyl zvolen," sdělil stovkám delegátů kolem desáté večer. V té chvíli už i zkušení lidovečtí matadoři viděli, že situace je vážná a začali se snažit hledat východisko z této situace.

Největší vzrušení však zavládlo v okamžiku, kdy předseda volební komise oznámil, že vzhledem k nevůli delegátů zvolit Miholu nebo Seitlovou bude nezbytné navrhnout nového kandidáta. "Máte pět minut na odevzdání nominací," pronesl.

Předseda Výborný i další delegáti začali pobíhat a debatovat o tom, kdo by to měl být. Objevilo se známé jméno - Marian Jurečka. Ten se v pátek ucházel i o post předsedy lidovců, nakonec ale neuspěl.

Když Jurečka viděl, že poslední místopředseda se hledá velmi těžce, připustil kandidaturu na tuto pozici. "Ale nechejme to na ráno, přes noc se poradím s manželkou," sdělil. Když v sobotu ráno přišel na sjezd, už měl poradu za sebou. Jurečka nakonec delegátům oznámil, že kandidovat nebude. Hladík se tak stal jediným uchazečem o post místopředsedy a následně získal 290 hlasů.

Nechceme se vrátit do pravěku, tvrdí Výborný

Předseda Marek Výborný označil novou sestavu za unikátní. "Náš věkový průměr je 43 let," uvedl s tím, že tento "průměr" kazí předseda senátního klubu Petr Šilar, kterému je 62 let. "Opakovaně na sjezdu zaznívalo, že KDU-ČSL potřebuje novou energii a novou sílu. Myslím, že sestava, která před vámi stojí, je důkazem této nové energie a síly," uvedl Výborný.

Podle svých slov nechce dělat žádnou revoluci, ale chce navázat na minulé vedení, reprezentované předsedou Pavlem Bělobrádkem a jeho zástupcem Marianem Jurečkou. "Oba budou aktivními členy našeho poslaneckého klubu a já s nimi budu samozřejmě řadu věcí konzultovat," avizoval Výborný.

I když to nikdo na sjezdu neřekl přímo, delegáti i další členové KDU-ČSL od Výborného očekávají, že posune volební zisky strany nad sedm a více procent. Je přitom zjevné, že bude sázet na konzervativní politiku, což podle něj ale neznamená žádný návrat do dávné minulosti.

"Nepleťte si slovo konzervativní s pravěkem. To spolu opravdu nijak nesouvisí. Když je někdo konzervativní, tak se nevrací ani do středověku, ani do pravěku. Ani do 19. století, ani do 18. století. Konzervativní politika je moderní politikou Evropy, podívejte se, na čem vyrostlo moderní, akceschopné, soběstačné a ekonomicky silné Německo," prohlásil Výborný.

Ten také na sjezdu často čelil dotazům, jestli bude podporovat těsnější spolupráci s ODS, případně s TOP 09 a STAN. Zástupci všech tří stran vystoupili na sjezdu v pátek a směrem k lidovcům mluvili velmi vstřícně. Výborný v reakci na to nejčastěji opakoval, že lidovci jsou samostatná strana a tak tomu bude i nadále. 

"My jsme suverénní, konzervativní politická strana. Tak to je, bylo a zůstane," řekl Výborný a zároveň přiznal, že vnímal vstřícnost od šéfa ODS Petra Fialy, který vystoupil v pátek. Otázce, jak moc by tedy mohly tyto strany spolupracovat, se ale vyhnul.

 

Právě se děje

Další zprávy