Lepší než nohama napřed, říká exředitel NP Šumava

Eliška Bártová Eliška Bártová
9. 4. 2007 0:00
Rozhovor s odvolaným ředitelem Aloisem Pavličkem
Odvolaný ředitel Alois Pavlíčko: Odcházím se vztyčenou hlavou
Odvolaný ředitel Alois Pavlíčko: Odcházím se vztyčenou hlavou | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Když odpovídal Alois Pavličko na otázky Aktuálně.cz před rokem, zvažoval, že místo ředitele Národního parku Šumava opustí dobrovolně. Nyní poskytl rozhovor jako člověk, který byl z této funkce odvolán.

Na post šéfa největšího českého národního parku Šumava nastoupil Pavlíčko před třemi lety. V očích odborníků představoval velkou naději. Po letech tříštění chráněných zón a těžbě dřeva v těch nejvzácnějších partiích měl parku vrátit jeho původní smysl.

Přes odpor obcí se ale nepodařilo zcelení zón prosadit. Dnes mluví o tom, kde se stala chyba a proč své plány neuskutečnil.

Každý má svou životnost

Čtěte více
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Čtěte více

>

A: Jak si své odvolání vysvětlujete?/

Je to prostá výměna. Každý manažer má svoji životnost, která je dva až čtyři roky, pak je načase ho obměnit. To se teď myslím stalo mě. Odcházím se vztyčenou hlavou.

A: Vy jste s tím počítal?

Byl jsem na to připraven. Je to lepší, než kdyby mě vynesli nohama napřed.

A: Vnímáte, že jste za dobu svého působení udělal nějakou chybu? Je vám vyčítáno, že jste nedostatečně komunikoval s obcemi.

Ta komunikace byla dlouhodobě špatná kvůli neřešeným problémům už od dob pánů Pitharta či Bendy. Když jsem nastupoval, narážel jsem neustále na nové a nové zákopy. Ale nepovažuji za nekomunikaci, když si někdo diktuje podmínky a já na ně nepřistoupím. Snažil jsem se vždy jednat v rámci možností.

A: Udělal jste tedy v tomto směru nějakou chybu, nebo ne?

Asi v tom, že jsem nesestavil tým, který by dokázal sjednat shodu s obcemi, přesvědčit je o změně zonace, o rozšíření prvních zón. Pokud jsem neměl kvalitní lidi v parku, měl jsem si je opatřit zvenku.

První to řekl Bursík

A: Právě kvůli protestům některých obcí se vám nepodařilo prosadit jeden z vašich cílů zcelení chráněných zón, které Váš předchůdce roztříštil.

Ano, ustrnulo to. Bylo do toho hodně zásahů. Nebyla politická vůle do toho jít a my neměli záadní politickou podporu. Neměli jsme manipulační prostor všě obcím vysvětlit a přitom nejít "přes mrtvoly".  První, kdo vystoupil a jasně řekl: my jsme se takto odborně rozhodli a je nutné to respektovat, byl až nyní ministr Bursík.

A: Takto to vypadá, že se Vám Vaše cíle (zonace, komunikace s obcemi), které jste si dal při nástupu nepodařilo naplnit. Co se tedy podařilo?

Připravit kvalitní podklady ke změně zonace. Podařila se zastavit degradace parku a to bylo po mém příchodu snad nejdůležitější. Zabránili jsme excesům, aby se z parku stal lesní závod a likvidovala se krajina. Nebyl povolen žádný velký lyžařský areál, otvíraly se nové stezky pro turisty, vymodelovala se výrazná image parku, zážitkové trasy, oprava drobných památek Cíl, kterým je spolupráce s Bavorským národním parkem a další propojování  parků, je určitě naplňován. Máme některé společné postupy, nyní např. pro zásahy orkánu Kyril. Monitorujeme společně zvířata, máme společně koordinovanou strážní službu Myslím,že za mnou zůstal vidět kus práce.

Zpátky ke kořenům

>

A: V čem myslíte, že může být Váš nástupce dosavadní Váš náměstek Krejčí vhodnější na tuto pozici?

Pracoval dlouho v soukromém sektoru, je schopný v získávání peněz pro projekty samosprávy. Tam má obrovský potenciál, který jsem já neměl.

A: Co budete nyní dělat Vy?

Doufám, že budu dál zaměstnancem parku, a zároveň pracovat pro ministerstvo životního prostředí. Jakou formou, to se rozhodne v nejbližších dnech. Ale jsem rád, že těžiště mé práce zůstane na Šumavě. Budu zase více v terénu, více se dostanu ke kořenu problémů a budu moci novému vedení připravovat kvalitní podklady. Dobře vím, jak je to důležité.

 

Právě se děje

Další zprávy