Lékař přehlédl nádor, soudy váhají, zda odškodnit

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 8. 2009 14:35
Nejvyšší soud změnil názor, zda se promlčuje odškodnění za citovou újmu
Operace pana Chválka nebyla podle znalců dobře provedená. Přesto nedostal korunu oškodnění
Operace pana Chválka nebyla podle znalců dobře provedená. Přesto nedostal korunu oškodnění | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékař, který při operaci přehlédne nádor. Soud, který na stejnou věc mění názor.

Osmasedmdesátiletý bývalý vysokoškolský pedagog Miloš Chválek z Brna má zkušenost s obojím. Jeho martyrium začalo před devíti lety, kdy lékař v brněnské fakultní nemocnici při operaci svou chybou přehlédl nádor, který měl pan Chválek v tlustém střevě. Po mnoha měsících přišla další operace, nádor byl ale už tak velký, že po jeho odstranění bylo nutné udělat vývod tlustého střeva.

"Druhá operace mi zachránila život, ale žiji s handicapem, s postižením. Byl jsem zvyklý setkávat se s přáteli, se studenty, chodit na koncerty i sportovat. Teď už nic z toho není možné. Lékař mě svojí nedbalostí vyřadil ze společnosti a já mu to nemohu odpustit," říká Miloš Chválek.

Promlčeno? Nejvyšší soud otočil o 180°

Rozhodl se proto po operaci obrátit na policii, ta ale trestní oznámení na lékaře odložila.

"Právník mi poradil nechat to být a podat žalobu podle občanského zákoníku. Znalci mi dali za pravdu a u krajského soudu jsem vyhrál odškodnění tři sta tisíc korun," popisuje Chválek. Ani korunu z tohoto odškodnění ale neviděl.

Nemocnice se odvolala, že nárok je již promlčený. Problém nastal pro pana Chválka ve chvíli, kdy Nejvyšší soud stoprocentně změnil výklad zákona.

Nejprve konstatoval, že nemocnice nemá pravdu a nárok platí. Odvolací soud toto jeho stanovisko nerespektoval s odkazem na názor vyslovený v jiné věci a znovu žalobu zamítl. Když se věc k Nejvyššímu soudu dostala podruhé, soud otočil a řekl, že nárok na odškodnění skutečně promlčený je.

Advokát: Kde je právní jistota?

"To vytváří právní nejistotu. Nejprve soudy dlouho tvrdily, že náhrada za nemajetkovou újmu v penězích se nepromlčuje ve lhůtě tří let. Později jsme se dozvěděli opak. Ukazuje to, že lidé se v oblasti justice nemohou na nic spoléhat, co platilo, najednou neplatí. Z čeho má tedy občan vycházet," ptá se Chválkův právní zástupce Jiří Juříček.

Dodává, že je sporné, jestli je takové postižení, jakým trpí pan Chválek, promlčitelné. Stále totiž trvá a dnes a denně mu ztěžuje život.

Celou věc teď bude muset rozhodnout Ústavní soud. Je ale otázka, kdy se k tomu dostane a kdy pravomocně rozhodnou obecné soudy. Samotnému Miloši Chválkovi se někdy zdá, že se konce svého sporu ani nemusí dožít. "Navíc takové odškodnění by ani nezdědila moje rodina. Spor by mou smrtí skončil," uvědomuje si Chválek. "Už jsem za ty roky zákony nastudoval."

 

Právě se děje

Další zprávy