Lékař: Pilulka "po styku" je bezpečná, ať je bez omezení

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 4. 2015 15:18
V Česku se začal prodávat první přípravek, který zabrání otěhotnění až pět dní po styku. A navíc je k mání zcela bez omezení. Dosud se musely ženy prokazovat občankou. Podle lékaře je to bezpečné.
Foto: Thinkstock

Praha - Žena měla nechráněný pohlavní styk a partnerovi se stala "nehoda". Od středy stačí přijít do lékárny a bez receptu a bez prokazování věku si koupit přípravek proti nechtěnému početí. Na trhu je nově k mání první pilulka poslední záchrany: přípravek ellaOne.

Před otěhotněním ženám zabrání dokonce pět dní po nechráněném styku, dosud dostupné přípravky to zaručí jen do tří dnů. U nich navíc stále musí kupující ukázat občanku, protože je povoleno je prodávat jen šestnáctiletým a starším. K dostání takto byly dva preparáty - Postinor2 a Escapelle od firmy Richter Gedeon. Ještě před čtyřmi lety bylo pilulky „po“ možné získat dokonce jen na recept.

Nová pilulka je prodejná bez omezení, může se proto jednoduše dostat do rukou i nezletilým. „Uvedený léčivý přípravek se vydává bez předpisu. Žádné další podmínky pro jeho výdej v lékárně nebyly stanoveny,“ potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková Lidovým novinám, které na novinku upozornily jako první. Pilulku si ale podle ní ženy nekoupí jinde než v kamenných lékárnách. Cena jedné dávky: kolem 650 korun.

Podle místopředsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka je ale podobné omezení zbytečné. Zkušenosti z jiných zemí v Evropě ukazují, že je užívání těchto preparátů naprosto bezpečné, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Je rozumné, aby si ženy kupovaly pilulku „po“ volně bez omezení?
Myslím, že je. Jde o praxi srovnatelnou s většinou států Evropské unie. Těžko se dá protestovat proti něčemu, co bez problémů funguje v jiných zemích a co nikomu nepřineslo žádné komplikace. Užívání těchto preparátů se ukázalo jako naprosto bezpečné. Odborná společnost se proto k tomu postavila kladně.

Doposud ale jakési omezení fungovalo – dívky musely alespoň prokazovat svůj věk. Zabránilo se alespoň tomu, že pilulky polykaly děti...
Tomu stejně nezabráníte. Není nic snazšího než za sebe do lékárny poslat osmnáctiletou kamarádku. Když hrozí nezletilé ženě nežádoucí otěhotnění, je třeba tomu předejít. Benefit v tomto případě převáží případná rizika. Lékárníci by navíc měli ženu poučit. Měli by jí sdělit, že to není metoda vhodná jako rutinní, to znamená, že ji nelze brát několikrát do měsíce. Měli by také doporučit preventivní vyšetření u gynekologa. Pokud oni budou dobře plnit svoji roli, tak si myslím, že se to nijak negativně na stavu populace neprojeví.

Jak se tato pilulka liší od těch, které byly doposud na trhu?
Přípravek ellaOne je srovnatelný s těmi doposud dostupnými, jenom má delší působení po styku. Užít se po něm může až pět dní.

Jak přípravek funguje? Co se děje v těle ženy při použití pilulky?
Není to abortivum, tedy chemický preparát, který vypudí plod z těla a ukončí těhotenství. Je to obyčejná antikoncepční pilulka, která těhotenství zabrání. Účinkuje komplexně: velká dávka hormonů, která je v této antikoncepci obsažená, způsobí změny děložní sliznice. Ta se stane nehostinnou pro případně oplodněné vajíčko, a tak zabrání jeho usazení a dalšímu růstu. Pilulka také ovlivní činnost vaječníku. K otěhotnění zkrátka nedojde.

Jaké jsou nežádoucí účinky pilulky?
Postkoitální antikoncepce může ve výjimečných případech zapříčinit nepravidelnost menstruačního cyklu, silnější krvácení a špinění mimo menstruaci. Mohou se objevit nevolnosti či alergické reakce. Je to jako s kterýmkoliv jiným léčivým přípravkem.

Jaká je pravděpodobnost, že pilulka selže a žena otěhotní? Jak potom postupovat?
Pokud žena vezme postkoitální pilulku tak, jak ji má vzít, tak je to velice spolehlivá metoda. Dokonce je ještě spolehlivější než pilulky, které byly na trhu doposud. Pokud žena otěhotní, musí se jen rozhodnout, jestli chce dítě donosit.

Nemůže pilulka poškodit plod?
Není důvod se domnívat, že by pilulka měla dopad na plod a poškodila ho. Pokud se žena rozhodne, že si dítě nechá, narodí se dítě zdravé. Nemyslím si, že by genetik doporučil ukončení těhotenství.

Jaké věkové spektrum žen nejčastěji sahá k této antikoncepci?
Taková data nikdo nemá. Budou to asi ženy všech věkových kategorií. Jde o případy, kdy ke styku dojde neplánovaně nebo kdy selže mechanická antikoncepce, což se může stát každé ženě po celou dobu, co je plodná.

Co byste uživatelkám postkoitální antikoncepce doporučil?
Pokud se už jednou stala nehoda a bylo nutné užít postkoitální antikoncepci, měl by to být důvod k návštěvě gynekologa, který předepíše antikoncepci k dlouhodobému rutinnímu užívání. Tato metoda je totiž obecně riziková, pokud se používá pravidelně.

 

Právě se děje

Další zprávy