Kuchtová: Jedna přihláška na SŠ je málo

Eliška Bártová Eliška Bártová
23. 1. 2007 18:20
Praha - S příchodem nové ministryně by se české školství mělo více otevřít, napravit chyby předchůdců a lépe zahájit novou školskou reformu.
Ministryně školství Dana Kuchtová
Ministryně školství Dana Kuchtová | Foto: Tomáš Adamec

"Chci se zasadit o to, aby peníze, které máme k dispozici, netekly do betonu a investic, ale aby jejich velká část šla do rozvoje lidských zdrojů," uvedla nová ministryně Dana Kuchtová (SZ) na dnešní tiskové konferenci.

Tato věta vystihuje její plány.

Ministerstvo může letos z evropských fondů čerpat rekordní částku 130 miliard korun, Kuchtová si s sebou přivedla na úřad několik poradců, kteří by ji měli pomoci v zásadních sférách a lépe nasměrovat tok peněz.

Jedním z poradců je Jaromír Soukup - muž, který připravoval podklady v ekonomické oblasti pro Stranu zelených.

Dalším důležitým článkem se stal Karel Rýdl Fakulty humanitních studií Univerzity v Pardubicích. "Říkáme mu pan Reforma," uvedla Kuchtová. "Jeho úkolem je dotáhnout nastartovanou reformu. Mínusem mých kolegyň bylo, že ji nedokázaly dostatečně představit jak odborné, tak laické veřejnosti. Řada lidí ji odmítá, a to je potřeba změnit."

Konec přijímaček v létě

Reforma, která má přinést zásadní změnu v systému školství a odklon od biflování k získávání dovedností potřebných pro život, má začít platit už letos v září. Řada škol ji však odmítá a ještě ani nezahájila práci na tvorbě vlastních vzdělávacích programů.

Ministryně se chce proto vypravit do škol, které reformu odmítají a nabídnout jim pomoc. "Nechceme být direktivní, ale školy musí vědět, že to není jen nějaká reforma, která se s novým ministrem změní," říká Kuchtová.

Radikálně se chce pustit do reformy přijímacího řízení. "Počítám, že v létě by mohl být návrh změny zákona ve sněmovně," uvedla dnes Kuchtová. "Přijímačky by neměly být na žádné škole. Ovlivňují vzdělávací proces tak, že není cílem vzdělávat se, ale učit na přijímačky."

Přijímačky by měly nahradit testy dovedností. "Děti by neměly být hodnoceny na vstupu, ale na výstupu," míní Kuchtová. "Ty testy už provádí některé společnosti. Je jen otázka, komu to zadáme."

Kuchtová se chce také zasadit o to, aby děti mohly podávat více přihlášek, než pouze jednu. Umožnit by to měla novela školského zákona.

Místem, odkud by měly přijímačky zmizet, by podle nové šéfky resortu měly být i vysoké školy. "Přála bych si to," řekla Aktuálně.cz Kuchtová. "Ale vysoké školy moc ovlivnit nemůžeme, pouze tím, že je budeme motivovat penězi."

Stejný způsob "vyjednávání" chce Kuchtová použít i v případě změny vzdělávání na vysokých školách tak, aby nové učitele připravovali na přicházející reformu. "Budeme s nimi jednat, aby reflektovali nové potřeby," uvedla ministryně. "Můžeme to podpořit penězi, aby měli motivaci to změnit."

Víceletá gymnázia nezmizí

Zatímco chce ministryně usilovat o lepší zavedení reformy do praxe, státní maturity chce, stejně jako její předchůdkyně, odložit.

Stejně tak Kuchtová nebude usilovat o zavedení školného. "Zhoršilo by situaci žáků ze sociálně slabých rodin," řekla.

Kuchtová nezačne jednat o rušení víceletých gymnázií. "Je to samozřejmě problém, je to segregace," řekla. "Tradice je ale už tak silná, že necítím žádnou politickou podporu a ani vůli se o tom začít bavit. Jediné, co mohu udělat je otevřít ten systém pro víc dětí."

Stejně tak zatím nemá ministryně představu, jak zajistit, aby segregace skončila i na druhém pólu - tedy, aby děti nebyly přeřazovány do zvláštních škol (nyní přejmenované na základní školy se speciálním programem).

Ústavní výchova chce změnu

V oblasti ústavní výchovy, kam spadají dětské domovy či výchovné a diagnostické ústavy, už přichystala první kroky. Kvůli této oblasti se sejde se zástupkyní ombudsmana Annou Šabatovou.

Úřad Veřejného ochránce práv nedávno provedl kontrolu v těchto zařízeních a závěry jsou alarmující.

"Je to neefektivní systém, nekoncepčně řízený," řekla Aktuálně.cz Šabatová. "Chci na to ministryni upozornit. A také varovat před tím, aby se dávaly peníze do dalších zařízení. Naopak je potřeba, aby dětí v těchto zařízení bylo co nejméně a v malých skupinkách."

První schůzka na toto téma by měla proběhnout na počátku února.

 

Právě se děje

Další zprávy