Kontroly na letištích kvůli ebole končí, rozhodl hygienik

ČTK ČTK
29. 4. 2015 12:45
Ruší se od 1. května na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Hlavní hygienik Vladimír Valenta zrušil k 1. květnu na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně kontroly kvůli možnému zavlečení eboly.

Opatření platila pro cestující z mezinárodních letů od loňského října, ale vzhledem ke zklidnění situace v zemích zasažených nebezpečnou infekcí od nich česká vláda nyní ustoupila.

Žádná podezření na zavlečení viru do Česka se nepotvrdila, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Žádná vstupní kontrola

Od pátku tak nebudou muset cestující, kteří navštívili některou z afrických zemí postižených ebolou, na žádném letišti v Česku procházet vstupní kontrolou.

Podle nařízení, které platilo od 21. října, museli pasažéři z mezinárodních letů vyplňovat už na palubě letadla příletové karty.

Na pražském letišti procházeli zdravotnickou kontrolou s měřením teploty ti, kdo v posledních 42 dnech pobývali v Guineji, Libérii a Sierra Leone, tedy afrických zemích nejvíce zasažených epidemií.

Na ostatních letištích se sbírali karty, lidi v riziku pak měl navštívit lékař.

229 rizikových případů

Podle Čechové kontroly na letištích zachytily 229 cestujících, u kterých bylo nutné vyvrátit možné riziko nákazy s ohledem na místo jejich pobytu. Čtrnácti lidem byl nařízen zdravotní dohled.

"Jsem velice rád, že všechny případy, u kterých kontroly zaznamenaly možné nebezpečí styku s virem Ebola, se následně nepotvrdily," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Doplnil, že vzhledem k tomu, že podle hlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) se v posledních týdnech epidemiologická situace v zasažených zemích zklidnila, souhlasil s návrhem hlavního hygienika odvolat ochranná opatření na letištích.

WHO: riziko se snižuje

WHO nedávno uvedla, že epidemie eboly v západní Africe představuje sice i nadále hrozbu pro ostatní země, nicméně riziko rozšíření nemoci po světě se snižuje.

V prvním dubnovém týdnu bylo zaznamenáno pouze 30 nových případů nákazy, což je nejméně za poslední rok. Když byla epidemie na svém vrcholu, přibývalo týdně i několik stovek nakažených.

Loni v srpnu vyhlásila WHO kvůli ebole v západní Africe mezinárodní stav nouze. Tehdy počet obětí v Guineji, Sieře Leone a Libérii dosahoval tisícovky.

 

Právě se děje

Další zprávy