Koalice osekala služební zákon, na ŘSD se vztahovat nebude

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
20. 4. 2014 7:34
Pod zákon o státní službě měly podle slibů koalice spadat i příspěvkové organizace státu, v aktuálním seznamu ale chybí.
Služební zákon pro příspěvkové organizace? Nesmyslný požadavek, míní ministr legislativu Jiří Dienstbier.
Služební zákon pro příspěvkové organizace? Nesmyslný požadavek, míní ministr legislativu Jiří Dienstbier. | Foto: Vojtěch Marek

Článek vyšel v sesterském deníku, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Působnost připravovaného služebního zákona bude mnohem menší, než vládní koalice původně slibovala. V zákoně nakonec nebudou zahrnuty příspěvkové organizace státu, přestože se na tom na začátku vyjednávání shodly všechny tři strany – ČSSD, ANO i KDU-ČSL.

Pravidla pro státní úředníky nebudou platit například pro Ředitelství silnic a dálnic, Českou centrálu cestovního ruchu CzechTourism, Agenturu pro podporu podnikání a investic a řadu dalších.

U příspěvkových organizací vyvstal podobný problém jako u regionálních rad operačních programů, o kterých deník Insider informoval již dříve – formálně nejde o státní organizaci.

Dienstbier: Byl to nesmysl

"Byl to požadavek některých účastníků jednání, který je ale v zásadě nesmyslný. Služební zákon totiž upravuje vztahy mezi státními zaměstnanci a státem. A příspěvkové organizace nejsou organizační složky státu, ale v podstatě právnické osoby,“ komentoval to ministr Jiří Dienstbier, který má přípravu zákona na starosti.

Zatímco regulaci regionálních rad požaduje Evropská komise, a vláda tak horečně hledá cestu, jak je do zákona protlačit či pro ně v Unii vyjednat výjimku, tlak na příspěvkové organizace z Bruselu není. A tak koalice od svého plánu nakonec ustoupila.

V pozadí se navíc rýsuje další důvod, proč bude působnost zákona omezená – čím více úředníků se bude služební zákon týkat, tím více to bude stát. Oficiální verze sice zní, že dopad na státní rozpočet bude neutrální, konkrétní propočty ale vláda k dispozici nemá. Čísla dostane na stůl až v červnu, Sněmovna má přitom zákon ve druhém čtení schvalovat již v květnu.

Na ředitele ŘSD Jana Kubiše se služební zákon vztahovat nebude.
Na ředitele ŘSD Jana Kubiše se služební zákon vztahovat nebude. | Foto: ČTK

Rozhodnutí je překvapivé především co se týče Ředitelství silnic a dálnic, které politici v minulých měsících jmenovitě zmiňovali. "Já bych to tam zahrnul. Ten seznam institucí přese mě nešel, ale může to být tím, že jde o příspěvkovou organizaci,“ řekl k tomu ministr dopravy Antonín Prachař.

Zákon nebude platit ani ve státních podnicích, jako jsou například Lesy ČR nebo Česká pošta, či v organizacích státu typu Správa železniční a dopravní cesty. "Státní podniky jsou svým způsobem právnické osoby, které pro stát zajišťují některé služby. A zaměstnanci jsou ve vztahu k těmto právnickým osobám," konstatoval mluvčí ministerstva vnitra, pod které spadá pošta, Pavel Novák.

Podle šéfky sekce Legislativní rady vlády Kateřiny Valachové se ale pravidla v příspěvkových organizacích i státních podnicích přesto zpřísní. "Příspěvkové organizace zůstanou v hledáčku vlády. Bude se zvažovat možnost zákona o hospodaření s majetkem státu,“ uvedla Valachová. Situaci ve státních podnicích by zase mohl stabilizovat zákon o personálních nominacích, který má vláda v legislativním plánu už na letošní červenec.

Spor o antimonopolní úřad

Zákon o státní službě se má podle aktuální koaliční dohody vztahovat především na ústřední správní úřady, jako jsou ministerstva, Český telekomunikační úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů, Energetický úřad a další. Předběžně se počítá také s tím, že pod zákon bude spadat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, část ČSSD s tím ale nesouhlasí.

Norma se naopak nebude týkat ministrů a jejich poradců, členů rad pro televizní a rozhlasové vysílání a také Nejvyššího kontrolního úřadu a Národního bezpečnostního úřadu.

 

Právě se děje

Další zprávy