Kauzu Savoy čeká proces, expolicista se chce bránit

Markéta Chaloupská
14. 7. 2009 15:50
Hlavní líčení ovšem bude i tak jen těžko veřejné
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Případ úniku videa ze Savoye, díky němuž se veřejnost dozvěděla, jaké zákulisní hry doprovázely v roce 2008 zvolení Václava Klause prezidentem republiky, se bude projednávat při hlavním líčení.

Bývalý policista Jiří Dvořák, kterému soud nedávno nařídil, aby kvůli úniku videa zaplatil pokutu 40 tisíc korun, si totiž v pondělí k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 podal odpor. Což de facto znamená, že soud musí nařídit hlavní líčení.

"Tím, že si podal odpor, tak se ten trestní příkaz (na základě kterého dostal expolicista pokutu a roční zákaz činnosti u všech složek policie, pozn. red.) automaticky ruší a soudkyně musí nařídit hlavní líčení," řekl Aktuálně.cz Dvořákův advokát Bronislav Šerák.

"Klient se cítí zcela nevinen a není si vědom toho, že by porušil jakýkoliv zákon. A tuto nevinu chce prokázat v rámci hlavního líčení, a to na základě důkazů, které jsme navrhli v přípravném řízení, kde jich část byla provedena a část nebyla provedena," dodal Šerák.

O jaké důkazy ale jde, advokát před procesem upřesnit nechce.

Soudce obvodního soudu Libor Vávra Aktuálně.cz řekl, že hlavní líčení v kauze bude nařízeno určitě, je ale otázkou, jestli pouze s jedním z policistů, nebo oběma. Záleží prý na tom, co je konkrétně ve spise.

Kromě Dvořáka soud potrestal i bývalého pracovníka rozvědky Petra Bakeše. Ten musí zaplatit sto tisíc korun a dva roky má zakázáno pracovat u policie.

Důkaz: Vystoupit měl i Zeman

Přestože lobbista i hradní úředník původně tvrdili, že šlo jen o přátelské setkání, na němž mimo jiné přál Šlouf Weigelovi k narozeninám, v průběhu vyšetřování pak sám Weigl uvedl, že jednali také o prezidentské volbě. 

Při výslechu u státního zástupce totiž pod přísahou přiznal, že se Šloufem krom jiného probíral to, zda by na Klausovu podporu měl vystoupit expremiér Miloš Zeman.

Právě kvůli možnosti, že prezidentův spolupracovník hledal u kontroverzního lobbisty pomoc pro Klausovo zvolení, zveřejnilo v roce 2008 záznam schůzky Aktuálně.cz

Pokutu dostala i novinářka

Policisté nejsou jediní, kdo byl potrestán. Pokutu 20 tisíc korun už musela zaplatit novinářka Sabina Slonková, a to za to, že odmítla prozradit zdroj, který jí nahrávku poskytl.

Hotel Savoy zase dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému.


 

Právě se děje

Další zprávy