Kauza Wallovi: Selhali pěstouni i celý systém

Eliška Bártová Eliška Bártová
3. 11. 2008 16:28
Ministerstvo práce se kaje a slibuje změny
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko má v Evropě další ostudu. Ministerstvo práce a sociálních věcí musí zaslat Radě Evropy dopis v němž přiznává, že tragédii, kterou čeští úředníci způsobili, nedokázalo napravit.

Dvě z pěti neprávem odebraných dětí Wallových se nepodařilo ani po osmi letech vrátit zpět k rodičům. Přestože o ně stáli a celé roky o jejich vrácení s úřady bojovali.

Po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který uznal, že děti neměly být odebrány, dostalo ministerstvo za úkol situaci napravit.

To se však nepovedlo. Děti zůstávají u pěstounů a vyčerpaná matka boj o ně vzdala. Ministerstvo nyní přiznává, že chyba byla nejen na straně pěstounů, ale také v systému.

Selhání pěstounů

Ministerstvo, které mělo celou nápravnou akci na starosti, připouští, že došlo k selhání pěstounů, kterým byly dvě nejmladší děti Wallových i přes jejich nesouhlas svěřeny.

"Ukázalo se, že jsou u pěstounů velké nedostatky v chápání jejich role," říká Daniel Hovorka z ministerského odboru rodiny. "Mazačovi jsou přesvědčeni, že pro děti je lepší, aby nebyly v kontaktu se svými rodiči. A to je špatně."

Přes roční práci několika odborníků se nepodařilo děti připravit na návrat k rodičům a obnovit zpřetrhané vazby. Pokus o osobní setkání zcela selhal, děti fixované na pěstouny se nedokázaly s matkou a sourozenci sblížit.

Obrázek od ukradené dcery nosí stále ssebou
Obrázek od ukradené dcery nosí stále ssebou | Foto: Ludvík Hradilek

Sama matka po drásajícím zážitku ustoupila od požadavku vídat své děti a získat je zpět do péče. Ministerský pokus o nápravu tak selhal.

Nečasův resort za této situace alespoň vyzve Zlínský krajský úřad, aby pěstounům Mazačovým zajistil školení, jak udržovat kontakt jim svěřených dětí s rodiči.

"Úřad zastává názor, že pěstouni tuto odbornou pomoc potřebují," říká mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. "Neboť jejich dosavadní spolupráce a komunikace s rodiči nebyla v tomto ohledu dostatečná."

Příslušný městský úřad ve Vsetíně by měl navíc dohlížet na to, zda pěstouni Mazačovi podporují děti v psaní rodičům a zda je ke kontaktu s Wallovými motivují.

Politický tlak

Bilance nezdařených pokusů o návrat neprávem odebraných dětí k rodičům bude obsahem dopisu, jenž by měl být v následujících dnech odeslán Výboru ministrů Rady Evropy, který na vývoj nápravy dohlíží.

"Pokud Výbor dojde k závěru, že stát svoji povinnost splnil, pak vydá závěrečnou rezoluci," popisuje možný postup Jiří Kmec, člen Kanceláře zmocněnce vlády pro zastupování před Evropským soudem. "Pokud ne, pak bude Rada Evropy vyvíjet na Česko tlak v politické rovině, aby přijalo další opatření k nápravě."

Bez trestu

Sociální pracovnice Iveta Komorousová
Sociální pracovnice Iveta Komorousová | Foto: Ludvík Hradilek

Manželé Wallovi se dovolávali spravedlnosti osm let. Teprve před dvěma lety Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že odebrat děti z rodiny nebylo správné.

Wallovi získali odškodnění a stát dostal za úkol situaci, kterou způsobili jeho úředníci, napravit.

Dvě děti - Andělu a Rosťu - se po čase podařilo vrátit domů z dětských domovů. Nejstarší Honza se vrátil po dovršení zletilosti.

Nejmladší děti však byly přes opakovaný nesouhlas rodičů odtrženy od sourozenců a předány do pěstounské péče k rodině Mazačových na druhý konec republiky, na Vsetínsko.

Dostat je od pěstounů, kterým Jaromír (11) s Marií (8) říkají mámo a táto, se přes úsilí nepodařilo.

Kontaktovat pěstouny Mazačovi se nepodařilo. Wallovi kontakt na rodinu nemají a odborníci, kteří s ním disponují, nemají svolení dávat ho jiným lidem. Při osobním kontaktu, o který se Aktuálně.cz před časem pokusilo, pěstouni rozhovor odmítli a před novináři zavřeli dveře.

Úředníci, jejichž zásahem byly děti před osmi lety Wallovým odebrány, dál zůstávají bez trestu na svých postech. Jaromír Bejdl vede sociální odbor v Táboře a Iveta Komorousová působí na odboru sociálně právní ochrany dětí v Soběslavi.

Může se to stát zase

Wallovi. Dvě děti stále chybí...
Wallovi. Dvě děti stále chybí... | Foto: Ludvík Hradilek

Podle odborníků hrozí, že ke stejnému selhání, k jakému došlo v kauze Wallových, může dojít i dnes. "Z padesáti procent by se to mohlo stát znovu," říká Věra Bechyňová, ředitelka organizace Střep, která rodině Wallových pomáhala s návratem dětí do rodiny. "Současný systém totiž není zharmonizovaný."

Nečasův resort připustil, že případ odkryl kromě konkrétních pochybení i systémový nedostatek. Ministr již dříve uznal selhání.

"Současné pěstounství je založeno na altruismu a není dobře ošetřeno zákonem," uvedl tehdy Nečas. "Je to latentní adopce, která se někdy vyvine v to, že pěstouni berou děti za vlastní a zakazují jim vídat vlastní rodiče."

Přestože Nečasův postoj byl jednoznačný, ministerstvu se nepodařilo splnit slib, že do konce roku 2007 vypracuje novelu zákona, nebo dokonce zcela nový zákon o profesionálních pěstounských rodinách.

Zákon, který by pěstounům dával za povinnost udržovat kontakt s původní rodinou, motivovat děti ke vztahu s vlastními rodiči, dodnes není hotový. Ministerstvo ústy svého mluvčího slibuje, že tentokrát už opravdu vznikne do konce roku koncepce, která se zavedením profesionálních rodin bude počítat.

 

Právě se děje

Další zprávy