Klíčový svědek v kauze Tatra: Barták po mně chtěl úplatek

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 17. 3. 2014 17:26
Náměstek ministryně údajně chtěl za úplatek urovnat problémy Tatry při zakázce na nákup vozů pro armádu.
Martin Barták a Michal Smrž u soudu (archivní foto)
Martin Barták a Michal Smrž u soudu (archivní foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - U Městského soudu v Praze pět a půl hodiny vypovídal v kauze Martina Bartáka klíčový svědek - bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss.

Tomu si v souvislosti s nákupem vozů Tatra pro českou armádu údajně náměstek Vlasty Parkanové Barták při služební návštěvě USA v únoru 2008 neúspěšně řekl o úplatek pět milionů dolarů (přes 80 milionů korun).

"Jasně si pamatuji, že po mně byla ze strany pana náměstka Bartáka žádána částka v řádu několika milionů. Za urovnání problémů, které tehdy Tatra měla. Považoval jsem to za nevhodné jednání, proto jsem odešel," pronesl Cabaniss u soudu.

Cabaniss u soudu popsal i okolnosti ukončení spolupráce Tatry s pražskou firmou Praga.

„Ukončení spolupráce bylo iniciováno z naší strany, protože nápravy, které Praga dodávala, praskaly. To vyvolalo negativní publicitu vůči Tatře. V některých případech se dokonce objevily požadavky, aby ministryně obrany kontrakt zrušila,“ řekl.

Tatra s Pragou později ukončila smlouvu. Podle Bartáka tehdy byl mezi nejvyššími politiky včetně premiéra zájem o to, aby česká firma nějakým způsobem získala kompenzace za to, že musela ve velkém kontraktu skončit. "Mám-li být souzen za to, že hájím zájmy českých firem, tak se k tomu hlásím," řekl Barták.

Předseda dozorčí rady Cabaniss prý kvůli tomu žádal setkání s Bartákem i s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem. Na dopisy mu ale údajně nikdo neodpověděl.

Příležitost záležitost projednat se naskytla, když v únoru 2008 do USA zavítala česká vládní delegace. Cabaniss uvedl, že na setkání hovořil například s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a dalšími členy delegace. Za Bartákem prý přišel on sám.

„Myslím, že jsem to byl já, kdo ho přišel pozdravit a potřásl mu rukou,“ popsal Cabaniss. „Vzhledem k tomu, že byl náměstkem ministerstva obrany, poděkoval jsem mu za možnost, že Tatra může být dodavatelem vozidel pro armádu. Pak zazněla ona nabídka,“ dodal s tím, že už si nevzpomíná na přesnou vyslovenou částku ani na to, zda byla v dolarech, nebo v korunách.

Podobně již dříve vypovídal čtyřikrát na policii. "Takto se to nestalo," reagoval před soudem Barták, který odmítl, že by na setkání v USA učinil korupční nabídku. Podle něj naopak byly ve výpovědích Cabanisse rozpory.

„Cestou zpátky do Washingtonu jsem se zeptal pana Sellarse (šéf americké pobočky Tatry, pozn. red.), zda zaslechl část té konverzace. On přikývl. Pak jsme informovali generálního ředitele Tatry Adamse. Po několika týdnech kampaň proti Tatře utichla a už jsme to nikde nehlásili,“ odpověděl Cabaniss na dotaz soudce, zda nabídku někde hlásil.

Duncan Sellars bude u soudu vypovídat ve středu.

„Nevěděli jsme, komu to hlásit. S nabídkou přišel náměstek ministryně obrany a my nevěděli, jak dále postupovat,“ dodal Cabaniss.

"Nemysleli jsme si, že by s tím orgány USA mohly něco dělat," připustil také.

To, proč s prohlášením Tatra přišla až po dvou letech, Cabaniss vysvětlil takto: „Pana Adamse kontaktovali novináři a říkali mu, že probíhá nějaké vyšetřování. Bylo to krátce poté, co se premiérem stal Petr Nečas, který učinil mnoho prohlášení o potírání korupce. Pan Adams mě proto požádal, abych o té schůzce řekl novinářům.“

Smrž se měl pokusit o podvod

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra.

V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany.

Majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž se údajně zase pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády.

V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů. Oba muži vinu popírají.

 

Právě se děje

Další zprávy