Kanada byla jediné řešení, říká romská redaktorka

Martina Machová Martina Machová
7. 6. 2009 22:00
Státy Evropské unie na tom nejsou s rasizmem o moc lépa než Česko

Toronto/Praha - Napadali mé děti, manžela a necítili jsme podporu a vůli státu něco řešit. Tak by se asi daly ve zkratce shrnout hlavní důvody, které vedly redaktorku romského vysílání Českého rozhlasu Annu Polákovou k emigraci do Kanady. 

Vyplývá to z rozhovoru, který poskytla svému domovskému Radiožurnálu.

O emigraci Anny Polákové do Kanady informovala média již ve středu. Stejně jako o jejím záměru zažádat o politický azyl.

A proč si vybrala právě Kanadu a ne nějaký ze států Evropské unie, kde se Češi mohou volně pohybovat? „Zvažovali jsme to. Stejná situace se táhne přes celou Evropu a tak jsme chtěli co nejdále," řekla pro Radiožurnál Poláková, s tím, že odejít pro ni nebylo lehké.

„Můj syn je na vysoké škole, dcera právě udělala maturitu, já sama studuji, mám tu práci. Nevím, jestli se k tomuto zas dopracuji," líčila redaktorka.

Strach a nedůvěra v současný systém však byly silnější. Poslední pomyslnou kapkou pak bylo nedávné napadení její dcery, která uvázala svého psa před obchodem a došla si na nákup.

„Když se vrátila, srotil se kolem ní chumel, že pes do jejích rukou nepatří, že ho týrá. Přijela sice městská policie, ale nepomohla jí. Dcera se potom zhroutila," popisuje Poláková. Případ nakonec prošetřovala i státní policie.

„Přišlo nám nakonec, že městská policie dceru ochránila, přitom to nebyla pravda. Přestali jsme tak věřit policii, že nás ochrání," dodává.

A nedůvěru má nejen k policii. „Už jednou jsme byli u soudu, a znovu jít na veřejnost a riskovat život mé rodiny mi přijde naivní," komentuje redaktorka.

Incidentů s extremisty měla totiž rodina Polákové více.  Rasisté nejdříve zbili jejího syna Marka. Tehdy ho před dalšími útoky zachránila náhodná policejní hlídka.

Případ se dostal před soud a čtveřice násilníků byla odsouzena na podmínku s tím, že romskému mladíkovi musí každý vyplatit 25 tisíc korun. Dva zaplatili, další dva už nikoli. Pro Polákovi však případ neskončil.

„Nejdříve zbili mého muže, pak že si to odskáčeme všichni, napadali nás, ať peníze vrátíme, vyhrožovali nám na ulici," vypráví Romka.

Současná situace je pak podle ní horší než v roce 1997, kdy do Kanady odešla první vlna romských emigrantů. A to nesrovnatelně. „Podpora společnosti k tomu, co se tu děje, roste," poukazuje na četné a opakující se pochody extremistů.

 

Právě se děje

Další zprávy