Jihlavský magistrát: Diskutujte s námi na internetu

Jiří Hloušek, spolupracovník Aktuálně.cz
1. 3. 2008 22:00
Jihlavané mohou vylepšovat městké projekty
Pohled na jihlavské náměstí z věže kostela sv. Jakuba. Jeho budoucí podoba bude rovněž předmětem diskuzí
Pohled na jihlavské náměstí z věže kostela sv. Jakuba. Jeho budoucí podoba bude rovněž předmětem diskuzí | Foto: Jiří Hloušek

Jihlava - Nelíbí se vám nový návrh dětských hřišť? Dejte o tom magistrátu vědět, vyzývají radní.

Od února mají obyvatelé Jihlavy možnost na webu města nejen prohlížet, ale i navrhovat vylepšení chystaných projektů.

Lidé obvykle kontaktují magistrát ohledně připravovaných projektů mailem či telefonicky. Někde využívají anket a dotazníků, on-line chaty a diskuze jsou spíše výjimkou.

Internetová diskuze jako dostupná platforma

Zřízením webové diskuze usiluje město o lepší komunikaci s občany: "Jihlava je součástí sítě Zdravých měst, naší snahou je vtáhnout do rozhodování a plánování veřejnost. Toto je první příležitost," řeka jihlavská koordinátorka Zdravého města Gabriela Součková.

U každého projektu je otevřeno diskusní fórum, do kterého může návštěvník zanést svůj komentář nebo podnět, ale i dotaz.

Na základě reakcí veřejnosti tedy mohou projekty doznávat i různých úprav.

Podobu sportovně-relaxačního centra Český mlýn podél pravého břehu řeky Jihavy již občané diskutují
Podobu sportovně-relaxačního centra Český mlýn podél pravého břehu řeky Jihavy již občané diskutují | Foto: www.jihlava.cz

"Fórum budeme průběžně sledovat, dotazy odpovídat. V případě, že se objeví zajímavý podnět, projednáme jej," potvrdil vedoucí úřadu územního plánování Tomáš Lakomý.

V nové sekci webu jsou prozatím zveřejněny čtyři projekty: centrum Český mlýn, řešení dětských hřišť, architektonická studie oblasti Skalka a sedm návrhů budoucí podoby jihlavského parkánu.

"Lepší žádat o evropské peníze na věci, které poslouží všem obyvatelům. Například na realaxační srdce města a centrum individuálního sportu, než na megalomanie typu nového zimního stadionu pro tisícovku fandů a pět set školáčků," hodnotí diskutující Alois projekt relaxačního centra Český mlýn.

Vylepšení? Proč ne, budou-li zajímavá

Občané v diskuzním fóru neváhají projekt Českého mlýna vylepšit: "Škoda, že se úvahy pana architekta nepřesunuly i na protější břeh, do míst panelové nádrže, kterou by rovněž bylo možno využít zajímavěji a pro všeobecný prospěch."

Jindřicha Jonáka z občanského sdružení Paraplegici Vysočina zajímal bezbariérový přístup z některé zastávky MHD: "Jde o to, aby vozíčkáři ale i rodiče s kočárky nemuseli překonávat velké výškové rozdíly na krátkém úseku."

"Přístup pro vozíčkáře a kočárky bude možný hned ze tří zastávek, nápomocná bude i plánovaná lávka," odpovídá ve fóru Eliška Kněžínková mající na starosti agendu územního plánování.

Další studie Skalka, týkající se území podél Koželužského potoka od ulice U Hřbitova po Znojemský most, bude předána zadavateli do května. "Ovšem s tím, že před dokončením bude studie projednána s veřejností," slibuje jihlavský magistrát.

Co by nemělo v Ostravě chybět za 20 let? Ptá se dotazník

Ostravský magistrát platformu pro občanskou diskusi o projektech zatím nemá.

Architektonická soutěž Cena Petra Parléře přinesla sedm návrhů budoucí podoby a využití jihlavského parkánu. Jsou na webu města
Architektonická soutěž Cena Petra Parléře přinesla sedm návrhů budoucí podoby a využití jihlavského parkánu. Jsou na webu města | Foto: www.jihlava.cz

"Na stránkách města se však občané do dneška mohou prostřednictvím dotazníku vyjádřit k přípravě pětiletého Integrovanému plánu rozvoje města Ostravy," sdělila tisková mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

"Podněty jsou podstatné pro jeho další úpravy, dotazník již vyplnilo několik stovek občanů," dodala.

Město Brno obdobné diskuzní fórum na internetových stránkách rovněž nenabízí.

"Pro propagaci města a komunikaci s občany máme Urban centrum. O městských projektech zde lidé pravidleně diskutují s odborníky, vyjadřují se prostřednictvím anket," uvedl tiskový mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

"Nyní připravujeme rekonstrukci Zelného trhu. Její příprava vychází z podnětů občanů. Přejí si více zeleně a laviček," přiblížil Žára.

Dle Ivana Rašťáka, tiskového mluvčího olomouckého magistrátu, nejsou diskuzní fóra příliš efektivní: "Od této možnosti jsme ustoupili vzhledem k nedobrým zkušenostem, lidé často nehovoří k tématu. Komunikujem spíše mailem, či on-line chatem."

Olomoučtí občané neměli zájem ani o dotazník: "Před třemi lety jsme názor občanů zjišťovali pomocí dotazníku, ohlas však nebyl příliš velký."

Situace v Praze je poněkud složitější. "Diskuse probíhá v jiných úrovních, prostor pro ni je vrstevnatější, často je zprostředkováno médii," uvedl Rudolf Dobiáš z Mediacentra magistrátu hlavního města.

 

Právě se děje

Další zprávy