Švýcarští autoři odmítají plakát Úsvitu, soudit se nebudou

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
24. 4. 2014 18:33
Motiv na plakátech pro volby do Evropského parlamentu okopírovalo hnutí Úsvit od švýcarské politické strany, autorský zákon ale nejspíš neporušuje.
Předvolební plakát hnutí Úsvit přímé demokracie.
Předvolební plakát hnutí Úsvit přímé demokracie. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jedinými rozdíly jsou jen dětinštěji nakreslené ovce, jejich počet a vlajka v pozadí. Hnutí Úsvit se však okopírováním plakátu švýcarské konzervativní Lidové strany (SVP) plagiátorství nejspíš nedopustilo.

"Design s ovečkami vzdáleně vychází z úspěšné kampaně k referendu o imigraci, které proběhlo ve Švýcarsku v únoru 2014," vysvětlovala strana Tomia Okamury v tiskové zprávě. SVP prý o využití motivu neinformovali, otázku autorských práv totiž vůbec neřešili.

Otevřeně xenofobní předvolební plakát švýcarských Svobodných z roku 2007
Otevřeně xenofobní předvolební plakát švýcarských Svobodných z roku 2007 | Foto: SVP

"Hnutí Úsvit nás nekontaktovalo. A i v případě, že by se na nás obrátilo, motiv bychom mu použít nedovolili," odpověděla deníku Aktuálně.cz generální tajemnice SVP Silvia Baerová poté, co si plakát Úsvitu prohlédla. A to i přes to, že před několika lety plakát s podobnými hesly, jako má letos Úsvit, straně vyhrál ve Švýcarsku volby.

O tom, že by zmobilizovala advokáty a pokusila se zabránit okamurovcům ve vylepení celkem deseti tisíc plakátů, švýcarští populisté neuvažují. "Příliš drahé, příliš komplikované. A než by se dospělo k nějakému výsledku, už by bylo dávno po kampani," vypočítává důvody Baerová.

Úsvit okopíroval námět, na ten se zákon nevztahuje

Podle odborníka na autorské právo Petra Pečeného je otázka porušení autorského zákona sporná. A to i přes to, že je zcela zřejmé, že Úsvit převzal myšlenku švýcarských populistů beze zbytku. "V autorském zákoně jsou výjimky, kdy nejde o autorské dílo. A jednou z nich je i námět nebo postup. A oni převzali celý příběh, který vymyslel autor, ale nakreslili to jinak," říká právník.

"Aby to bylo porušení zákona, museli by to nakreslit stejně. Je to na hraně, ale v tomto případě se domnívám, že by se na to autorský zákon nevztahoval," domnívá se Pečený. "Kdyby to však převzali od strany, která by byla v Česku, tak by to bylo na nekalou soutěž," dodává.

Podobný názor jako Pečený má i další právník František Vyskočil. "Úsvit používá 'jiné' ovečky než SVP, které se liší v takzvaných silných znacích výtvarného díla," vysvětluje. I on připomíná, že na námět (nápad) se ochrana nevztahuje.

Z čistě hypotetického hlediska by se podle něj mohlo spekulovat o tom, zda Úsvit neporušil jiný zákon, a to o užívání státních symbolů, který uvádí, že „fyzické a právnické osoby a organizační složky státu mohou užít státní vlajku vhodným a důstojným způsobem kdykoliv“.

"Bylo by možné polemizovat o tom, zda takové užití státní vlajky, a to ve spojení s nízkou politickou kampaní nasměrovanou vůči imigrantům, není v rozporu s povinností 'důstojného' užití státního symbolu," uvažuje odborník.

Romské sdružení: Jde o rasismus

Podle ředitele sdružení Romea Zdeňka Ryšavého je heslo "Ne nepřizpůsobivým, ne imigrantům" projevem otevřeného rasismu a xenofobie. "Podobnou kampaň už v roce 2008 použila Národní strana, ale i německá neonacistická NPD. Takže je poměrně jasně vidět, kam Úsvit míří," prohlásil na adresu hnutí.

Politolog Miroslav Mareš si přesto myslí, že než rasistický je plakát populistický a spíš ukazuje, u jaké skupiny hnutí hledá podporu. "Motiv černé a bílé v řadě lidí může vzbuzovat xenofobní konotace," uznává však Mareš, že si Okamura pohrává s určitou náladou mezi lidmi.

 

Právě se děje

Další zprávy