Iráčané v Česku opět vyjednávají o koupi letounů L-159

Nikita Poljakov, Vladimír Šnídl
21. 3. 2014 15:55
Protistrana od posledního vyjednávání slevila na svých požadavcích. Nepožaduje už výrobu zcela nových letounů.
Nový bombardér Aera Vodochody.
Nový bombardér Aera Vodochody. | Foto: aero vodochody

Praha - V areálu největšího výrobce letecké techniky v Česku, Aeru Vodochody, visí vedle české také irácká vlajka. Důvod? Delegace iráckých státních představitelů přijela do Česka, aby znovu jednala o koupi dvanácti jednomístných bojových letadel Aero L-159 Alca za stovky milionů korun, která vlastní česká armáda. Letadla dnes stojí obalená fólií v hangárech Aera.

Včerejší setkání potvrdilo Hospodářským novinám ministerstvo obrany. „O návštěvě Iráčanů jsme se dozvěděli až na poslední chvíli. Jednání v Aeru se ale nakonec zúčastnili i naši zástupci,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Jednání pokračují i dnes. Pokud dopadnou úspěšně, vyšle irácká armáda obratem technickou a obchodní delegaci, aby pokročila v dojednání transakce. Iráčané nevyjednávají o koupi českých letadel poprvé. Teď má však obchod větší šanci se uskutečnit.

Iráčané totiž nepožadují výrobu nových letadel, jako to dělali dříve. Slevili ze svých požadavků a budou jim stačit použité zakonzervované letouny.

Obchod vyjednává Aero

Investiční skupina Penta Investments, která Aero Vodochody vlastní, odmítla schůzku komentovat.

Obchod za ministerstvo obrany de facto dojednává Aero. Má na tom vlastní zájem. Pokud totiž česká armáda stíhačky prodá, získá největší tuzemský výrobce letadel důležitou zakázku na údržbu těchto strojů v provozuschopném stavu, jejich dlouhodobou opravu a modernizaci.

Ještě na konci loňského roku se přitom Iráčané domluvili na dodávku 24 cvičných letounů FA 50 od společnosti Korea Aerospace Industries o celkové hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Podle informací HN však Korejci nejsou schopni dodržet stanovené datum dodání. I proto se Iráčané obrátili opět na českou armádu.

Kontrakt není jistý

Návštěva Iráčanů však neznamená, že k podepsání kontraktu dojde. Už více než před rokem navštívil Česko irácký premiér Málikí, po jehož vizitě oznámil tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, že Irák od české armády odkoupí 28 letounů L-159. Zatímco předtím ale Iráčané chtěli po Aeru výrobu zbrusu nových letounů (z důvodů špatných zkušeností s dřívějším odkupem čtyř letounů An-32 od Ukrajinců), dnes jednají o koupi již stávajících L-159.

Zájem o 24 letounů projevila v loňském roce také floridská společnost Draken. Ta by měla podle dřívějších informací podepsat smlouvu za zhruba půl miliardy korun začátkem letošního roku. Podle informací HN však stále probíhají jednání.

V hangárech stojí 36 letadel

Dosud jediným případem, kdy se ležáky L-159 dostaly do ciziny, byla čtyři roky stará výměna s evropským leteckým výrobcem EADS. Firma tehdy armádě dodala transportní letouny CASA výměnou za pět zakonzervovaných bitevníků a doplatek 3,5 miliardy korun. Uplatnění však pro ně nenašla – dva bitevníky nakonec poslala zpátky od Česka a zbylé tři přeprodala obchodní firmě z Kalifornie.

V současnosti je v hangárech Aera Vodochody zakonzervováno 36 letadel L-159. Skupina Penta věří v budoucí strmý růst hospodářských výsledků Aera.

Skupina podle původních plánů očekávala, že se tržby Aera za rok 2013 vyšplhají přibližně na 3,5 miliardy korun a zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) se dostane těsně pod hranici půl miliardy korun.

Společnost však překročila odhadovaná čísla. Tržby se dostaly na úroveň 3,9 miliardy korun a EBITDA činil 541 milionů korun. K lepším výsledkům Aeru pomohla zakázka na výrobu vrtulníku Sikorsky S-76.

 

Právě se děje

Další zprávy