Horníky, kteří před rokem zahynuli v dole ČSM, připomíná ve Stonavě žulová slza

ČTK ČTK
20. 12. 2019 17:07
Památku 13 horníků, kteří 20. prosince 2018 zahynuli při výbuchu metanu v podzemí dolu ČSM-Sever, připomíná od pátku v centru obce Stonava na Karvinsku žulový monument ve tvaru slzy. Více než dvoumetrové dílo sochaře Martina Kuchaře posvětil pomocný ostravsko-opavský biskup Martin David.
Rok od důlního neštěstí ve Stonavě si připomněly stovky lidí. Horníky, kteří při nehodě zahynuli, připomíná socha ve tvaru slzy.
Rok od důlního neštěstí ve Stonavě si připomněly stovky lidí. Horníky, kteří při nehodě zahynuli, připomíná socha ve tvaru slzy. | Foto: ČTK

Pietního aktu se zúčastnilo několik stovek lidí - premiér Andrej Babiš (ANO), představitelé měst a obcí z Moravskoslezského kraje, vedení těžební společnosti OKD, horníci, záchranáři i mnoho pozůstalých po zemřelých havířích. Řada hostů přijela z Polska, protože až na jednoho byli všichni mrtví horníci Poláci.

"Katastrofa ve Stonavě prokázala, že Poláci a Češi dovedou spolupracovat v extrémních situacích, ve kterých je nezbytná nejvyšší obětavost a odvaha," napsal polský premiér Mateusz Morawiecki v dopise, který přečetl zástupce polské velvyslankyně.

Babiš řekl, že spekulace o příčině výbuchu nejsou na místě. "Moc dobře vím, že jste v šachtě jedna rodina a je úplně jedno, jestli je to Čech, Polák nebo Slovák. A proto konečný verdikt 13 obětí, z toho 12 polských a jeden český horník, byl pro nás všechny jak v Česku, tak v Polsku zdrcující. Tento moment znovu připomenul, jak je hornické povolání náročné a bohužel i nebezpečné," řekl premiér.

Vyšetřování není u konce

Neštěstí v dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince přibližně 880 metrů pod povrchem. Kromě 13 mrtvých bylo deset havířů zraněno. Vyšetřování neštěstí stále pokračuje, příčiny výbuchu zjišťuje mezinárodní tým. Okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková tento týden uvedla, že vyšetřování skončí pravděpodobně v lednu, státní zastupitelství a kriminalisté čekají na poslední a nejdůležitější znalecký posudek.

Společnost OKD už odškodnila všechny rodinné příslušníky. "Každá manželka měla nárok na 340 000 korun, totéž se týkalo všech dětí žijících ve společné domácnosti, každé dítě 340 000 korun. Mimo to jsme Nadaci OKD poukázali dalších 15 milionů korun na přerozdělení postiženým rodinám," řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Pozůstalí dostávají také renty. Peníze pro rodiny se v Česku vybíraly i ve dvou veřejných sbírkách, nasbíralo se v nich dohromady přes 6,7 milionu korun.

"Firma se o nás opravdu postarala. Děti dostaly i dárky. Nějak jsme si poradili, ale celá nejbližší rodina to pořád prožívá. Pořád je v srdci žal, pořád nám chybí," řekla jedna z pozůstalých Agnieszka Gamrat.

 

Právě se děje

Další zprávy