Hlavní postavou Key Investments jsem nebyl, dění ve firmě šlo mimo mě, hájil se u soudu Kroužecký

ČTK ČTK
6. 6. 2016 14:01
Při výpovědi u pražského městského soudu podnikatel Vladimír Kroužecký odmítl, že by byl hlavním protagonistou ve společnosti Key Investments. V kauze Key Investments údajně vznikla škoda 873 milionů korun. Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Dodnes se neví, kde peníze skončily.
Obžalovaní v kauze Key Investments: zleva Klára Fenstererová, Daniel Brzkovský a Alena Štorkanová u soudu
Obžalovaní v kauze Key Investments: zleva Klára Fenstererová, Daniel Brzkovský a Alena Štorkanová u soudu | Foto: ČTK

Praha - Podnikatel Vladimír Kroužecký odmítl, že by byl hlavní postavou, která se skrývala za společností Key Investments. Uvedl to v pondělí při výpovědi před pražským městským soudem, kde odmítl názor stíhaného advokáta Ivo Haly. Tvrdí, že z investiční společnosti odešel na podzim 2007, od té doby neměl na dění ve firmě vliv, přestože působil ve firmách, které s Key Investments spolupracovaly.

V kauze Key Investments podle obžaloby přišlo 45 poškozených subjektů nejméně o 873 milionů korun. Na lavici obžalovaných kvůli tomu sedí bývalý předseda představenstva Daniel Brzkovský, místopředsedkyně Klára Fenstererová a členka představenstva Alena Šťastná. Všichni vinu odmítají.

Právník Hala je stíhán v souvislosti s reorganizací společnosti Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Petra Sisáka. V březnu při výpovědi před soudem označil za hlavní postavu KI Kroužeckého. Tvrdil, že Brzkovský plnil jeho přání.

Kroužecký to ale odmítl. Do podzimu 2007 ve firmě pracoval jako interní auditor. Zastupoval akcionáře - britskou firmu Efficient Investments. Tato společnost je známá tím, že v ni před lety krátkodobě působil bývalý kancléř prezidenta Jiří Weigl. Její dceřiná firma přes slovenskou pobočku KI také půjčila peníze bývalému premiérovi Stanislavovi Grossovi na pochybný obchod s akciemi Moravia Energo, na němž vydělal několik desítek milionů korun. Kroužecký reagoval tak, že média KI s kauzou Groosse spojila "zcela nespravedlivě".

Před soudem také tvrdil, že na jeho odchod z KI tlačil právě Hala. Nevadilo mu to. "Stejně jsem chtěl odejít," vysvětlil Kroužecký soudu. Dodal, že při jeho působení v KI neměl Hala ve společnosti žádnou funkci, i přesto měl mnohdy více informací než on. Na odchodu se Kroužecký naopak bez problémů domluvil i s obviněným Brzkovským. Jedním z důvodů byla právě aféra kolem bývalého premiéra Grosse. Kroužecký je podle dostupných informací synovcem Jana Kroužeckého - bývalého spoluvlastníka Sokolovské uhelné.

Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Dodnes se neví, kde peníze skončily.

 

Právě se děje

Další zprávy