Hegerova reforma prošla, podraží den v nemocnici i léky

Radek Nohl Radek Nohl
21. 6. 2011 17:50
Poslanci schválili největší balík změn ve zdravotnictví za posledních dvacet let
Novela ministra zdravotnictví Leoše Hegera prošla.
Novela ministra zdravotnictví Leoše Hegera prošla. | Foto: Jan Langer

Praha - Sněmovnou prošel největší balík změn ve zdravotnictví za posledních dvacet let.

Novela ministra zdravotnictví Leoše Hegera zvýší poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Pacienti si budou muset také připlácet za léky do 50 korun, nebo podpůrné a doplňkové přípravky.

Díky změnám, které poslanci schválili, by v příštím roce mohlo do rozpočtu Hegerova úřadu přitéct zhruba osm miliard korun.

Na druhou stranu mu ale kvůli zvýšení DPH a platů lékařů a zdravotních sester odteče více než deset miliard korun.

"Chceme reformu bez sopečných výbuchů a otřesů, na které bylo zdravotnictví zvyklé v posledních letech," prohlásil ministr Heger před hlasováním.

První část jeho reformy byla pod obrovským tlakem. Před závěrečným hlasováním žádali její stažení odbory, lékaři i opoziční ČSSD a KSČM. Vláda to ale odmítla. 

"Kdyby zákon dnes neprošel, nestihli bychom ho schválit do prvního ledna příštího roku," prohlásil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.  

Pro reformu nakonec zvedlo ruku 105 poslanců, proti bylo 73. Z nezařazených zákonodárců, někdejších véčkařů, byli pro vládní návrh poslanci Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka, naopak Stanislav Huml byl proti.

Ministr: Nechceme brát lidem peníze z kapes

Opozice před hlasováním reformu rozcupovala. Opakovala zejména slova o rozdělení péče pro bohaté a chudé. "Není to fér. Přestaňte strašit lidi tím, že bude omezena péče," zareagoval na kritiku ministr. 

Foto: Ludvík Hradilek

Pacientů se nejvíce ze schválené novely dotkne zvyšování poplatků za den v nemocnici a také změna, po které budou lidé platit za všechny léky do 50 korun a za doplňkové přípravky.

"My nechceme vytahovat peníze z kapes lidí. Musíte si ale uvědomit, že zdravotnictví se vyvíjí a je dražší," podotkl Heger.

Zvyšování poplatku v nemocnici však kritizuje i zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, která spadá přímo pod premiéra Petra Nečase. "Pro osoby se zdravotním postižením a chronicky nemocné, kteří jsou závislí na zdravotní péči, to bude mít těžké sociální následky," řekla Šimůnková. 

Kompletní seznam schválených změn najdete v grafice:

Pacienti budou platit za léky na hubnutí nebo tlak

Pojišťovny by měly od příštího roku přestat hradit za doplňkové a podpůrné léky. Mezi ně patří například slabší přípravky na tlak, hubnutí, pálení žáhy a křečové žíly.

Lékaři i viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný tvrdí, že tato změna dopadne hlavně na seniory, kteří je nejčastěji užívají.

Foto: Jaroslav Jiřička

Hegerův poradce Pavel Vepřek však prohlásil, že je doktoři často předepisují jen proto, že se "sluší" lidem něco dát. Léky totiž obsahují minimální množství účinné látky. Pomáhají například jen tlumit bolest.

Prezident lékařské komory Milan Kubek si myslí, že vyřazení léků do 50 korun z úhrad pojišťoven může místo úspor přinést zvýšení nákladů. "Lékaři budou psát stejné léky ve větším balení s cenou vyšší než limitních padesát korun," řekl ČTK Kubek. 

Hegerův úřad to odmítá. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň uvedl, že budou mít připraveny kontrolní mechanismy, aby lékaři na psaní větších balení nepřešli.

ČSSD nechá zákon posoudit Ústavním soudem

Novela dává možnost připlácet si i za péči. Již od prvního ledna 2012 by lidé mohli platit například za lepší protézy, sádry, čočky nebo robotické operace.

Reforma nyní poputuje do Senátu. Lze ale očekávat, že ji vrátí zpět do sněmovny. V Senátu má totiž opozice většinu. Poté musí zákon ještě podepsat prezident. ČSSD však již nyní mluví o tom, že reformu, konkrétně část, která se týká nadstandardů, nechá posoudit Ústavním soudem.

"Nevidím v zákoně ani jednu věc, která by mohla být protiústavní," prohlásil předseda sněmovního výboru Boris Šťastný (ODS), který byl zpravodajem u tohoto bodu.  

Další část Hegerovy reformy bude vláda projednávat příští týden. To se na stůl ministrů dostanou tři zákony o zdravotních službách. Sněmovna by o nich měla poprvé jednat v první polovině července.

 

Právě se děje

Další zprávy