Heger otočil. Vyšší poplatky nechce, nejdříve reformu

Jan Němec (redaktor) Radek Nohl Jan Němec (redaktor), Radek Nohl
29. 3. 2011 21:21
Podraží pobyt v nemocnici, den přijde na 100 korun
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) utnul svůj plán na zvyšování poplatků ve zdravotnictví.

Po úterním zasedání vládních koaličních špiček - takzvané K9 - to potvrdil deníku Aktuálně.cz. Na konkrétní podobě zdravotní reformy se ale lídři stran ani v úterý neshodli.

Zástupci ODS, TOP 09 a VV se zatím pouze dohodli, že se zvýší cena za pobyt v nemocnici. Nově pacienti zaplatí 100 korun.

"Bude se také platit za návštěvu specialisty bez doporučení praktického lékaře. Kolik pacient zaplatí, jsme ale zatím nedořešili. Bude to ale mezi 90 a 200 korunami," řekl Aktuálně.cz Heger.

Další zvyšování poplatků neplánuje. "Jestliže se začne od poplatků, tak to může dopadnout tak, jako to dopadlo u jedné z předchozích vlád. Rychlým koncem všech reformních kroků. My opravdu nemáme v úmyslu s těmi poplatky příliš experimentovat," prohlásil ministr.

Heger tak připomněl snahu ministra Tomáše Julínka (ODS), který poplatky prosadil. A pak se soustředil především na ně. Překvapivě právě i Julínek se ale proti zvyšování poplatků u lékaře v úterý postavil. Stejně jako další poslanci ODS. Proti zvyšování poplatků jsou také Věci veřejné a opozice.

Ještě minulý týden se přitom mluvilo o tom, že by pacienti při návštěvě lékaře nezaplatili 30, ale 50 korun. Zpoplatněna měla být i doprava sanitkou.

Heger v úterý připustil, že razantní navyšování poplatků by mohlo přinést "velké sociální nepokoje" a bylo by možná protiústavní. Ministr na jednání K9 přišel i s analýzou všech 43 bodů koaliční smlouvy

Postup vlády v přípravě reformy zdravotnictví v úterý kritizovala ČSSD. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha je alarmující, že za devět měsíců fungování koalice nepředstavila žádný provázaný a ucelený plán.

Reforma stojí a padá se stanovením standardů, tvrdí koalice

Na ministra v úterý zatlačila i ODS. Chce, aby se šest reformních zákonů nejpozději v červnu dostalo do sněmovny. Pokud to ministr nestihne, nebude prý možné, aby prošly schvalovacím procesem a byly platné od 1. ledna 2012.

Foto: Julie Remy

Navíc občanští demokraté je chtějí schvalovat vcelku. "Jeden bez druhého jsou jen torzo a nelze o nich diskutovat," podotkl člen zdravotního výboru a poslanec Marek Šnajdr (ODS).

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň Aktuálně.cz řekl, že na jednání K9 se lídři shodli, že v červnu Hegerův předloží vládě tři zákony o službách. "Zákony jsou velmi dobře připravené. Předpokládáme, že se vše stihne," řekl Sršeň.

Koaliční strany se v úterý shodly, že je potřeba, co nejdříve stanovit co je standard a co už je nadstandard. Tedy za co by si pacienti platit neměli a naopak. "Je to kritický bod reformy," prohlásil ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Ten řekl, že Věci veřejné chtějí, aby se na stanovení standardů podílela i Česká lékařská komora. "Když nám lékaři s reformou nepomůžou, neměli by mít v příštím roce nárok na zvýšení platů," dodal Bárta.

Ministr: ODS nechce, aby se lékaři na reformě podíleli

Občanští demokraté si ale podle ministra Hegera nepřejí, aby se role lékařské komory posilovala. "Přejí si spíše, aby se utlumovala," tvrdí Heger.

Ten se připravuje na to, že mu v jeho resortu bude v příštím roce chybět až jedenáct miliard korun. Je to zejména proto, že se zvýší DPH a platy ve zdravotnictví.

Podle poslanců Věcí veřejných mohou přinést úspory změny v takzvané lékové politice, šetřit by se mělo na zdravotnickém materiálu či provozních nákladech. To má podporu i Hegera.

Koaliční strany také navrhují, aby se snížil počet akutních lůžek. Ministr zdravotnictví také chce snížit předražené či "korupční" nákupy a investice.

 

Právě se děje

Další zprávy