Falešná chovatelka prodává nemocné psy, stát je na ni krátký

Ondřej Chlupáček
25. 7. 2014 15:37
Česká republika patří mezi největší množírny psů v Evropské unii. Každý měsíc se u nás na západ vyvezou desetitisíce štěňat.
Česká republika patří mezi největší množírny psů v Evropské Unii.
Česká republika patří mezi největší množírny psů v Evropské Unii. | Foto: Thinkstock

Praha – Sportovní moderátor České televize Jan Smetana se spolu s přítelkyní Evou Fraňkovou rozhodli pořídit dceři k sedmým narozeninám štěně čivavy. Na webových stránkách internetového serveru www.bazos.cz našli štěně, kontaktovali prodejkyni, která vystupovala pod přezdívkou Bery, a psa si od ní koupili.

Po chvíli zjistili, že štěně je nemocné. Mělo průjem, nechtělo jíst a při návštěvě veterinářky zjistili, že štěněti zdaleka není osm týdnů, jak slibovala prodejkyně, ale necelé čtyři.

To už ale bylo číslo prodejkyně odpojené a dvojici se nakonec nepodařilo ženu kontaktovat ani jiným způsobem. Po týdnu neustálé péče štěně zemřelo. Pár se proto rozhodl věc řešit.

Zjistil, že žena vystupující pod přezdívkou Bery podvedla nejen je, ale i mnoho dalších lidí, a bylo na ni proto podáno několik stížností.

"Státní veterinární správa tento spor řešila, ale nebyla schopná ho právně dotáhnout do konce. Největší problém je v tom, že dotyčná osoba operuje pod různými identitami a má několik společníků, kteří psy distribuují místo ní,“ říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Bezmocné úřady

Prodejkyni navštívili i vyšetřovatelé z Městské veterinární správy. "Byly tam opakovaně kontroly, sankce však dostala pouze za drobné pochybení v chovatelských podmínkách. Nemůžeme chodit za chovateli co týden," říká ředitel Městské veterinární správy Antonín Kozák.

Česká legislativa podle veterinářky Martiny Načeradské nečestným chovatelům nahrává. "Když se Státní veterinární správa dozví o množírně, má ze zákona povinnost tři dny dopředu oznámit, že se tam chystá na kontrolu," zlobí se.

"Co pak majitel množírny udělá, je celkem jasné. Během tří dnů psy ukryje a z místa udělá hnízdečko lásky," dodává Načeradská, která se problematice množíren věnuje několik let.

Podle Hany Pertlové z chovatelské stanice čivav Bohemia Kevin by mohl situaci pomoct zákaz inzerování štěňat bez průkazů původu. "V Polsku to zavedli a počet stížností a nemocných zvířat ve veterinárních ordinacích se snížil," říká Pertlová. "Jediné, co mě napadá, je zřízení speciálního oddělení, které by se čistě věnovalo podezřelým internetovým inzerátům," doplňuje ji mluvčí veterinární správy.

Psi, kteří jsou prodávaní nestandardně a odchovaní v nepřijatelných podmínkách, jsou u nás dlouholetý problém. "Polsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko patří mezi největší množírny v Evropské unii. Měsíčně se vyváží desetitisíce štěňat do západní Evropy," konstatuje Načeradská.

"Málokdo ví, že nejvíce týraných zvířat je právě v zájmových chovech, jako jsou například ty se štěňaty," uzavírá Josef Duben.

 

Právě se děje

Další zprávy