Jeho technologii využíval i známý šéfkuchař, expert na AI však měl vyprat 200 milionů

Jan Horák Jan Horák
2. 4. 2024 17:28
V kauze vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva se u soudu poprvé zodpovídá obžalovaný z toho, že vyvedené peníze legalizoval. Jde o podnikatele, který mimo jiné v médiích opakovaně mluvil o využití umělé inteligence v zemědělství. Muže obžalovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. V případě uznání viny mu hrozí až osm let vězení.
Z Metropolitního spořitelního družstva vyvedli více než 1,2 miliardy korun.
Z Metropolitního spořitelního družstva vyvedli více než 1,2 miliardy korun. | Foto: Aktuálně.cz

Letos šestačtyřicetiletý Zbyněk Lamplot vystudoval biochemii na Univerzitě Palackého v Olomouci. V médiích opakovaně vystupoval na téma škodlivosti chemických postřiků v tuzemském zemědělství, jako alternativu nabízel zapojení umělé inteligence do pěstování plodin. Takto mluvil třeba v Českém rozhlase.

"Díval jsem se kolem sebe a postupně zjistil, že nic z toho, co jíme, není ve skutečnosti čisté. Chtěl jsem vědět, co rostliny obsahují," řekl Lamplot v červenci 2019 Aktuálně.cz ke své motivaci zkoumat vliv umělé inteligence v zemědělství. Jeho technologii na čisté pěstování rostlin využíval třeba šéfkuchař Přemek Forejt.

Redakce nyní zjistila, že Lamplot je jedním z aktérů vytunelování Metropolitního spořitelního družstva. Jde o jeden z největších pádů kampeličky po roce 1989. Klíčoví manažeři už byli odsouzeni. Lamplot je prvním obžalovaným, který v kauze skončil před soudem kvůli tomu, že část vytunelovaných peněz takzvaně vypral.

Poslední článek řetězce

"Předmětem obžaloby je legalizace výnosů z trestné činnosti ve výši přesahující 206 milionů korun pocházejících z podvodně vylákaných úvěrů od Metropolitního spořitelního družstva," sdělil Aktuálně.cz státní zástupce David Ešner z úřadu pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové, který obžalobu na Lamplota vypracoval.

Základní schéma vyvádění peněz z družstva bylo jednoduché. Vedení kampeličky schvalovalo nadhodnocené úvěry firmám bez podnikatelské minulosti, jež poskytnuté půjčky nesplácely. Žádosti o peníze zpravidla provázely padělané znalecké posudky. Tímto způsobem se z kampeličky vyvedlo více než 1,2 miliardy korun.

Obžalovaný Zbyněk Lamplot.
Obžalovaný Zbyněk Lamplot. | Foto: LinkedIn

Podle obžaloby byl Lamplot posledním článkem operace. Nejméně od devíti lidí, kteří podvodně vylákali z družstva peníze, přijal zmíněných 206 milionů korun, za které pak nakupoval stovky pozemků a nemovitostí především na Moravě. Ty měl následně prodávat dál.

"Umožnil převedení finančních prostředků, které byly výnosem z trestné činnosti do své dispozice (…), čímž navodil dojem, že byly získány v souladu se zákonem. Následně za takto získané prostředky pořizoval nemovitosti, dále je využíval pro chod (své) společnosti, případně poskytoval půjčky, úvěry," stojí v obžalobě, již Aktuálně.cz získalo.

Obžaloba více než 120 lidí a firem

Aktuálně.cz se s Lamplotem přes opakované pokusy nepodařilo spojit. Podle informací redakce však vinu odmítá. Jeho případem se zabývá soudkyně Jana Humeni z Obvodního soudu pro Prahu 8, hlavní líčení pokračuje příští týden. Lamplotova trestná činnost se měla odehrávat v letech 2012 a 2013. K soudu se ji podařilo dostat o více než deset let později.

Lamplot není jediný, kdo se podle žalobců podílel na legalizaci vytunelovaných peněz z kampeličky. Další kauzu policie navrhla obžalovat, třetí zatím vyšetřuje. "V rámci celé legalizační nadstavby je stíháno celkem čtyřicet osob," vypočítal státní zástupce David Ešner, který se rozsáhlému případu věnuje několik let.

Kriminalisté začali okolnosti pádu Metropolitního spořitelního družstva rozkrývat v roce 2016, od té doby Ešner podal přes padesát obžalob na více než 120 lidí a firem. Naprostá většina z nich skončila pravomocným odsouzením. Vedle úvěrového podvodu byly zdrojovým deliktem k vyvádění peněz křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek.

Aktuálně.cz už dříve upozornilo, že ve vězení skončil třeba bývalý manažer hokejového klubu v Ústí nad Labem David Šaffer nebo někdejší šéf ústeckého stavebního úřadu Vlastimil Hudeček. Jeden úvěr podvodně získal, druhý na ně dával zfalšovaná dobrozdání. "Věřím, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí," řekl Hudeček předtím, než ho soud pravomocně poslal za mříže.

 

Právě se děje

Další zprávy