Může vést řádný život, vysvětluje soud Novákovo propuštění

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 8. 2014 19:55
Prokázal polepšení, píše o Alexandru Novákovi soudce, který podmínečně propustil bývalého senátora odsouzeného za přijetí 42milionového úplatku.
Bývalý senátor Alexandr Novák na snímku z roku 2009. Tehdy ještě byl členem ODS.
Bývalý senátor Alexandr Novák na snímku z roku 2009. Tehdy ještě byl členem ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nemá z vězení žádné negativní hodnocení, dobře se choval, byl mu již dvakrát přerušen trest a pokaždé se vrátil. Tak vysvětluje litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd, proč minulý pátek podmínečně propustil z vězení bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka.  

Bývalý vlivný chomutovský občanský demokrat dostal čtyřletý trest za přijetí 42milionového úplatku a po třetině trestu nyní požádal o podmínečné propuštění.

I přes souhlas soudce však Novák zatím na svobodu nezamířil: proti podmínečnému propuštění se odvolal žalobce, a pravomocně rozhodnout tak musí ústecký krajský soud.

Knihovník, poté údržbář

Z usnesení Okresního soudu v Litoměřicích, které server Aktuálně.cz získal na základě informačního zákona, vyplývá i to, že Novák takřka po celou dobu ve vězení pracuje.

Tři týdny po nástupu trestu v polovině loňského dubna nastoupil jako knihovník ve vězeňské knihovně, po půl roce pak začal pracovat jako údržbář na teplickém fotbalovém stadionu.

Za mobily obvinili spoluvězně

V souvislosti s prací na sportovišti se přitom Novák dostal do dalších problémů a znovu se o něj začala zajímat policie. To když v šatně, kterou Novák sdílel se svým spoluvězněm, detektivové našli mobilní telefony. Později ale vyšlo najevo, že aparáty byly v sousední skříňce, a policie minulý týden z jejich držení obvinila Novákova spoluvězně.

"Pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí je vedeno řízení proti odsouzenému R. B.," uvedl v usnesení litoměřický soudce Nedvěd a poukázal na to, že policie přístroje našla až dva týdny poté, co Novák na stadionu přestal pracovat.

Právě kvůli nálezu přístrojů přitom věznice Novákovi zakázala pohyb mimo vězení a byl převezen z teplické do litoměřické věznice. I zde pracuje – nejdříve jako pomocná síla v kuchyni, nyní je ve skladu prádla.

Za dobré chování byl i několikrát odměněn: jednou například vycházkou, dvakrát pak přerušením trestu, z něhož se pokaždé vrátil.

"Autoritu vychovatele i ostatních zaměstnanců Vězeňské služby respektuje a jeho chování je na požadované úrovni," popsal soudce. "Z hodnocení věznice vyplývá, že si uvědomuje trestnou činnost," podotkl.

Nemůžeme dbát na mediální obraz

Žalobci sice Novákovi vytýkali, že se vyhýbal nástupu trestu, podle usnesení však pouze využíval legálních možností, jak jej oddálit. Argumentoval totiž svým špatným zdravotním stavem a dostal půlroční odklad.

"Není prokázáno, že by nenastoupil výkon trestu, protože nereagoval na výzvu soudu," uvedl soudce.  

A stejně tak prý nemůže brát v úvahu to, že má exsenátor nelichotivou pověst takzvaného kmotra.

"Soud nemůže přihlížet při svém rozhodování k závažnosti trestné činnosti, za kterou byl pravomocně odsouzen, ani k mediálnímu obrazu, který ve věci vznikl a trvá, a fámám a spekulacím ve sdělovacích prostředcích, které nejsou nijak doloženy," dodal soudce, podle něhož bývalý senátor "prokázal polepšení a je možné od něj očekávat, že v budoucnu povede řádný život".

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Soudce nicméně Novákovi nařídil, aby v případě propuštění "vydal bezdůvodné obohacení" - tedy aby vrátil 42milionový úplatek, který přijal v roce 1999 jako starosta Chomutova při privatizaci městských rozvodných společností.

Soudce dal Novákovi na vrácení peněz velkorysou lhůtu sedmi let – tedy maximální možnou zkušební dobu, po kterou se musí Novák na svobodě osvědčit. Pokud by do sedmi let Novák nezaplatil, mohl by znovu skončit ve vězení a odpykat si zbytek trestu.

 

Právě se děje

Další zprávy