Do Česka míří poslanci Iránu, po desetiletí chladných vztahů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 11. 2014 17:05
Přijetí iránských zákonodárců je dalším krokem ke smířlivější politice mezi oběma zeměmi.
Foto: komerční článek

Praha – Na návštěvu České republiky přijede 17. listopadu delegace iránských poslanců. Půjde o první setkání zákonodárců obou zemí po deseti letech.

"Oficiální návštěva se uskuteční na žádost iránské strany,“ potvrdila předsedkyně meziparlamentní skupiny ČR - státy Středního východu Margita Balaštíková (ANO), která akci zaštiťuje.

Poslance přijme první místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) i zástupci horní komory. Setkání je především zdvořilostní, podle Balaštíkové se ale bude pravděpodobně hovořit také o exportu.

Po nedávné návštěvě iránského náměstka ministra zahraničí u šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a podnikatelské misi z Iránu jde o další z kroků, které mají směřovat ke zlepšení vztahů mezi zeměmi.

Ty jsou napjaté již od 90. let, země ani nemají velvyslance. Kvůli iránskému jadernému programu a nedodržování lidských práv uvalily západní země na Írán přísné sankce. Situace se ale v posledních měsících začíná uvolňovat, jednak kvůli postupnému omezování jádra, jednak kvůli agresi organizace Islámský stát na Blízkém východě, kterou Írán kritizuje a snaží se proti ní bojovat.

"Je potřeba komunikovat s Iránem, protože se z něj stává důležitý hráč zejména vzhledem k situaci s Islámským státem. I celá řada našich spojenců obnovuje komunikaci s Iránem, jakkoli je tam samozřejmě stále ten problém s obohacováním uranu,“ komentoval návštěvu předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Nedodržování lidských práv

Iránští poslanci dorazí do Prahy 17. listopadu, tedy v Den boje za svobodu a demokracii. Irán je přitom často kritizován za nedodržování lidských práv - není to ani měsíc, co české ministerstvo zahraničí odsoudilo popravu mladé Iránky, která zabila muže, jenž se ji pokusil znásilnit.

"Ten termín jsme ladili delší dobu a vybíral se tak, aby návštěva nezasahovala do jednání Sněmovny,“ komentovala to Balaštíková. Oficiální program se navíc uskuteční až 18. a 19. listopadu, v den státního svátku bude mít delegace vlastní program.

Naposledy se vysocí političtí představitelé České republiky a Iránu oficiálně setkali v roce 2004, kdy přijel íránský ministr zahraničí. Návštěva ale skončila fiaskem a ministr ji předčasně ukončil.

Dlouholetou pauzu měla již v létě tohoto roku ukončit plánovaná poslanecká delegace pod vedením místopředsedy dolní komory Vojtěcha Filipa (KSČM) do Teheránu. Kvůli obstrukcím a blížícím se volbám z ní ale nakonec sešlo. Zda poslanci do země vyrazí dodatečně, není zatím jasné.

Komunisté se navíc snaží prosadit zrušení zákona, který českým firmám zakazuje dodávat zařízení pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Naposledy vyvolali hlasování letos v červenci, jako již dvakrát předtím ale neuspěli.

Podle Hamáčka to ale nehraje roli. "To je zákon, který já bych nazval vyhaslým, protože odkazuje na jednu konkrétní stavbu a pokud vím, tak iránská strana neuvažuje o tom, že by vůbec poptávala komponenty z ČR. Ten zákon byl potřebný v té době, ale teď není důvod se k němu vracet,“ uvedl Hamáček.

 

Právě se děje

Další zprávy