Jezero ve vytěženém lomu Medard na Sokolovsku se ještě ani nezačalo napouštět a už se v něm utopilo 32 milionů korun.
Státní peníze určené na rekultivaci získala soukromá firma, na daný účel je však nepoužila a nikdo neví, kde miliony daňových poplatníků vlastně skončily.
Za porušení smlouvy navíc firma Hadron CZ dluží státu dalších 27 milionů korun. Lidé, kteří ve firmě figurovali, podnikají dál.
Ztracené miliony
Na počátku celého příběhu stojí těžební společnost Sokolovská uhelná. Ta se rozhodla, že v rámci rekultivací napustí jámu po těžbě v lomu Medard u Sokolova vodou a vytvoří tak jedno z největších umělých jezer u nás.
Na celou stavbu, která má přijít na více než miliardu korun, získala SU příslib peněz z 15miliardového balíku státních financí určených na likvidaci starých škod po těžbě.
Jednu ze státních zakázek na tuto rekultivaci získala také chodovská akciová společnost Hadron CZ. Jejím úkolem bylo zavézt dno jezera 9 miliony kubíků zeminy. Za to měla firma od státu inkasovat zhruba 270 milionů korun.
Veřejnou soutěž sice vyhrála, většinu prací však prakticky odváděla Sokolovská uhelná. Hadron měl SU "pouze" přeposílat peníze, které od státu získal.
"Dostali jsme dopis od jednoho z tehdejších šéfů komise, která projekty z oněch 15 miliard schvalovala, že bysme sice zakázku udělali nejlevněji, ale specializovanou zakázku přímo pro nás by komise neschválila," říká Jiří Pöpperl, technický ředitel SU. "Tak jsme museli vymyslet jiný model. Navrhli jsme tedy, ať se přihlásí jiné firmy, a my jim nabídneme subdodávku."
SU vozila do lomu po svých kolejích zeminu z aktivního lomu Družba. Jediným úkolem Hadronu bylo ji na dně rovnoměrně rozprostřít. Firma na tom pracovala téměř rok a ministerstvo financí jí postupně vyplatilo 72 milionů korun.
Hadron ze začátku peníze poctivě přeposílal SU, pak ale platit přestal. A 35 milionů určených státem na rekultivaci už na zahlazení škod po těžbě firma nepoužila.
Vyhlásila na sebe konkurz, který není dodnes vypořádán.
Účelné využití
Poté, co firma v březnu 2005 na sebe vyhlásila konkurz, vypovědělo ministerstvo financí s Hadronem smlouvu a udělilo mu pokutu 27 milionů korun.
Ty však firma také nezaplatila, a kromě Sokolovské uhelné je tak jejím věřitelem i ministerstvo financí.
Kalouskův resort však "zmizelých" 32 milionů příliš netrápí. Ministerstvo totiž proplácelo Hadronu peníze postupně za práci, kterou odváděla SU. "Proplacené peníze byly účelně využity v rámci rekultivací," uvádí se v odpovědi tiskového oddělení ministerstva.
"Ano, oni sice dostali naše faktury, že práce byla provedena," říká Pöpperl ze SU. "Ale peníze, které Hadron dostal, nepoužil k jejich zaplacení."
Já nic nedlužím
Lidé, kteří tehdy v Hadronu CZ figurovali, však podnikají dál, a to hned ve dvou akciových společnostech: Hotel Nautilus a Mezon K. Rok poté, co vyhlásili na Hadron konkurz, zapsali do Mezonu stejný předmět podnikání.
Předsedou představenstva je stejně jako v Hadronu Antonín Kavan. Stejně tak v obou akciovkách figuroval jako místopředseda Petr Hojsák.
"Já žádné peníze nedlužím," říká Hojsák v kanceláři firmy na okraji Chodova. "Hadron cz je v konkurzu, všechno je zapsané."
Na otázku, proč přestali vyplácet SU peníze, a kde tedy státních 32 milionů skončilo, ale odpovídat odmítá. "Do toho vám nic není," říká Hojsák. "Sokolovská uhelná dobře ví, kde peníze jsou. Opusťte kancelář a pokud něco zveřejníte, bude to proti mé vůli."
Předseda akciovky Kavan nebyl ve svém novém rodinném domě v Nových Hamrech k zastižení. Nezvedal ani mobilní telefon.
Vypořádání do konce roku
"Kde peníze skončily, to opravdu nevíme," říká Pöpperle ze SU. "Z Hadronu nám akorát napsali dopis, kde uvádí, že jsou předluženi. Každopádně oni peníze od státu dostali, ale k nám už nedošly. Je otázka, zda je použili pro svoji druhou firmu, nebo si za ně postavili dům."
Do konce roku by měl být konkurz na Hadron CZ uzavřen. "Ještě se čeká, až proběhnou soudní spory, ve kterých společnost figuruje," říká konkurzní správce Luděk Havlíček. "Víc vám bohužel říci nemůžu. Každopádně oněch 35 milionů v době, kdy na sebe firma vyhlásila konkurz, na účtu společnosti nebylo."
Zakázku, kterou Hadron nedodělal, nyní získala přímo Sokolovská uhelná. Do roku by mělo být dno zasypáno do potřebné výšky. Poté se začne lom Medard napouštět.