"Vážím si jí, že nemlčela." Kolegové z ČSSD se zastali Marksové proti Okamurovi, rasismus odsoudili

Barbora Němcová Lukáš Prchal Kateřina Frouzová Barbora Němcová, Lukáš Prchal, Kateřina Frouzová
13. 11. 2017 20:00
Straničtí kolegové se zastali ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové poté, co upozornila na xenofobní výroky tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Ten na půdě Poslanecké sněmovny podle svědků prohlašoval, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu".
Michaela Marksová.
Michaela Marksová. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Uznání od svých stranických kolegů si vysloužila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) za to, že upozornila na xenofobní výroky tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Ten na půdě Poslanecké sněmovny prohlásil, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu", což potvrdili i další svědci. Šéf SPD Tomio Okamura se Staníka zastal a naopak obvinil ze lži ministryni, která podle něj v tu chvíli byla opilá.

O Marksové nepochybuje bývalý předseda sněmovny Jan Hamáček. "Výroky pokládám za skandální. Pokud vím, tak u útoku byla řada svědků, kteří jasně hovořili o tom, jak to bylo a kdo byl v jaké kondici. Paní ministryně přišla z jednání a naopak ve složité situaci byl pan Staník. Určitě to budeme řešit dál," řekl Hamáček.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ocenil, že se Marksová proti Staníkovým výrokům ozvala. "Vážím si kolegyně Marksové, že nemlčela a ozvala se proti podobným neonacistickým výrokům, něco podobného nelze trpět, musíme reagovat a čelit tomu," prohlásil ministr zahraničí.

Zároveň připomněl závazek vůči obětem nacismu. "Budeme-li ustupovat, mohou se včerejší hrůzy vrátit," řekl a směrem k SPD dodal: "Ten, kdo řekl podobné věci, musí od nás slyšet, že je to odporné a že mu to neprojde."

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka poslancům SPD připomněl, že podobné prohlášení si z titulu své funkce nesmí dovolit. "SPD by se mělo ve svých vyjádřeních krotit. Předvolební doba, kdy si mysleli, že mohou kohokoliv beztrestně a lživě urážet, je už za námi," řekl Chvojka. "Stranu pavlačového rámusu jsme tady měli v 90. letech. Skončila špatně," dodal se zřejmým odkazem na republikány Miroslava Sládka.

Místopředseda ČSSD Jan Birke výroky označil za "odporné". "Přijde mi doteď neuvěřitelné, že v 21. století jsme se dočkali toho, že člověk s takovými názory se pohybuje v Poslanecké sněmovně," podivuje se Birke. Zároveň zdůraznil, že o tvrzení Marksové nepochybuje. "Lidé jako Staník nemají ve slušné společnosti co dělat," dodal. 

Sama Marksová Staníkův výstup označila za "strašný" a připomněla v této souvislosti i nedávný útok na muže afrického původu v tramvaji. "Myslím si, že by si politici měli dát pozor, co říkají, a spíš veřejnost uklidňovat," doplnila.

Marksová je také důrazně proti tomu, aby zástupce SPD vedl důležitý bezpečnostní výbor sněmovny. "To si vůbec nedovedu představit. Když jsou tam takoví lidé a to není jenom pan Staník, to je například i poslankyně Hyťhová, která se zastala útoku na děti z Teplic," řekla Marksová.

Ministryně minulý týden poukázala na to, že blízký spolupracovník šéfa SPD Tomia Okamury a tajemník hnutí Staník ve sněmovně nevybíravým způsobem útočil na příslušníky menšin. Výroky dosvědčili i končící poslanci Marek Černoch, Martin Lank a další dva svědci, kteří si nepřáli být jmenováni.

 

Právě se děje

Další zprávy