Čeští kandidáti do europarlamentu patří mezi nejméně zkušené

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 5. 2014 12:57
Podle výzkumníků vypovídá výsledek šetření o důležitosti Evropského parlamentu pro politické strany dané země.
Evropský parlament
Evropský parlament | Foto: Reuters

Praha – Čeští kandidáti do Evropského parlamentu se řadí mezi nejméně zkušené politiky. Vychází to z výzkumu Leidenské Univerzity v Holandsku, která se zaměřila na předchozí politickou zkušenost kandidátů z 11 zemí EU.

Výsledek podle nich vypovídá o tom, jak důležitý je Evropský parlament pro jednotlivé politické strany.

Informoval o tom zahraniční web EUobserver.com.

Každý kandidát do Evropského parlamentu byl ve výzkumu oceněn body za svou předchozí politickou zkušenost. Výzkumníci se zaměřili také na to, kolik času od dané zkušenosti uplynulo.

Pokud byl někdo těsně před kandidaturou do Evropského parlamentu předsedou vlády nebo hlavou státu, obdržel 700 bodů. Někdo, kdo tuto pozici zastával před více než dvěma lety, obdržel 500 bodů. V případě, že obdobnou funkci vykonával před více než osmi lety, byl ohodnocen 200 body.

Současní členové národního nebo federálního parlamentu (v ČR členové Poslanecké sněmovny a Senátu) obdrželi 190 bodů, zatímco 110 bodů bylo uděleno členům, od jejichž působení v parlamentu uběhly už 2 roky. Současní evropští komisaři získali 300 bodů, současní europoslanci pak bodů 100.

Nejostřílenější kandidáty vyslala Belgie

Výzkumníci vycházeli ze životopisů 318 kandidátů do příštího Evropského parlamentu. Kromě nich se zaměřili také na 565 europoslanců z let 2004-2009 a 2009-2014.

Na samém konci žebříčku hodnocení skončili holandští politici, kteří měli průměrné skóre 112 bodů. Žádný z jejich kandidátů nepřekročil hranici 400 bodů.

Česko, kde bylo průměrné hodnocení kandidáta 161, se pak společně s Dánskem a Velkou Británií řadí mezi země, které postavily na kandidátky také relativně nezkušené politiky.

Naopak nejostřílenější politiky vyslaly do boje o křesla v Evropském parlamentu politické strany v Belgii, Španělsku a Francii. V případě Belgie se jedná o dlouhodobý jev, průměrné hodnocení kandidátů bylo v průběhu všech zkoumaných období na hodnotě 300 a vyšší.

Vůbec nejvyšší hodnocení mezi všemi kandidáty do europarlamentu dostali právě dva Belgičané. Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt a bývalý ministr několika kabinetů Steven Vanackere dostali shodné hodnocení 1170. Průměrné hodnocení všech kandidátů napříč zeměmi pak bylo 234.

Podle vedoucích výzkumníků Wima Voermanse a Jerfiho Uzmana naznačuje hodnocení důležitost Evropského parlamentu v očích národních politických stran. V budoucnosti plánují rozšířit výzkum o data z dalších členských států.

Zkoumanými státy byly Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko a Velká Británie.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční ve dnech 23. až 24. května po celé ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy