Česko vyslyšelo Lékaře bez hranic, pomůže Africe s ebolou

ČTK ČTK
11. 9. 2014 15:56
V úvahu přicházejí zásilky léků či zdravotnického vybavení, přesný plán bude ministr Němeček znát v pondělí.
Svatopluk Němeček.
Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Karviná - Česká republika se aktivně zapojí do zvládnutí epidemie eboly, která sužuje západní část Afriky. Během návštěvy Karvinska to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Přesný plán ministr bude znát v pondělí. Vypracovat jej má hlavní hygienik. V úvahu přicházejí zásilky léků či zdravotnického vybavení.

Němeček tak reaguje na výzvu organizace Lékaři bez hranic, která se otevřeným dopisem obrátila na premiéra Bohuslava Sobotku.

"Šest měsíců po začátku epidemie stále hromadně přibývá nových případů onemocnění a úmrtí, propukají nepokoje, celé zdravotnické systémy se rozpadají. Izolační centra pro léčbu eboly jsou přetížená, sami zdravotníci v přední linii jsou infikováni a podléhají nákaze v šokujících počtech. Další uprchli ze strachu o život a nechali za sebou lidi bez potřebné péče, kteří nyní umírají i na běžné a snadno léčitelné nemoci," uvedli lékaři v dopise.

Povinnost pomáhat

Podle Němečka Česká republika výzvu vyslyší. "Je naší povinností pomoci. Protože i v našem zájmu je, aby se tam situace co nejrychleji stabilizovala. V dnešní době celosvětového leteckého propojení je to jen otázka hodin, aby se epidemie přesunula do Evropy," řekl ministr.

Dosavadní případy podezření na onemocnění ebolou v Evropě se ale zatím nikdy nepotvrdily. Testy většinou prokázaly malárii, která na počátku vykazuje stejné symptomy.

V Evropě na ebolu zemřel pouze španělský misionář Miguel Pajares, kterého úřady převezly do Španělska ze západní Afriky. Naopak nakažený Brit se po převozu do Londýna z nemoci zotavil.

Zemřelo již 2300 lidí

Ebola řádí v Africe, zejména v Sieře Leone, Guineji, Libérii a Nigérii. Podle nejnovější bilance v důsledku nákazy zemřelo už téměř 2300 lidí. Celkem se ebolou nakazilo téměř 4300 osob. Při nynějším tempu postupu nákazy Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu.

 

Právě se děje

Další zprávy