Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ve středu povolil vydání Faouziho Jabera z Pobřeží slonoviny k trestnímu stíhání do Spojených států. Muž je viněn ze zamýšlené spolupráce s teroristy společně s Alím Fajádem a Chálidem Marabím, kteří do USA vydáni nebyli. Spekuluje se o tom, že nevydání Libanonce Fajáda souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu. Jaberovi hrozí v USA až doživotí.
"Rozhodnutím ze dne 24. února 2016 ministr spravedlnosti povolil vydání osoby F. A. M. J., aktuálně se nacházející v předběžné vazbě ve Vazební věznici Praha-Pankrác, k trestnímu stíhání do Spojených států amerických. Příslušný soud bude nyní rozhodovat o přeměně předběžné vazby na vazbu vydávací. Datum realizace vydání bude dohodnuto s americkou stranou prostřednictvím Interpolu," upřesnila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Cizincovo celé jméno zní Faouzi Abdul Menhem Jaber.
Soudem příslušným k přeměně vazby je Městský soud v Praze. "Mohu potvrdit, že jsme dnešního dne obdrželi spis a už jsme i rozhodli o přeměně vazby na vydávací," řekla na dotaz mluvčí soudu Markéta Puci.
USA tvrdí, že Fajád, Jaber a Marabí chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Američané proto trojici viní ze "spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci". Jaberovi a Marabímu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaberovi a Fajádovi pak spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a "spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států".
Jareb tvrdil, že je bývalým poradcem prezidenta
Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje. Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v Praze, kde trojici v dubnu 2014 zadržela česká policie.
Jaber, Fajád i Marabí vinu před českými soudy odmítli, prý se stali obětí provokace amerických agentů. Jaber tvrdil, že býval poradcem prezidenta Pobřeží slonoviny a míval diplomatický pas. Fajád zase argumentoval tím, že pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu.
Rozhodnutí nevydat Fajáda a Marabího zdůvodnil ministr Pelikán počátkem února tak, že se rozhodoval na základě povahy skutku i zpravodajských informací, které nemůže konkretizovat. Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem pěti unesených Čechů do vlasti, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Pět Čechů, mezi nimiž byl Fajádův advokát či příslušník armádní tajné služby, zmizelo v Libanonu loni v červenci. Po jejich návratu je prověřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Když se vraceli vládním speciálem zpět do Česka, byli Fajád s Marabím propuštěn z vazební věznice.