Česká vláda vyšle pro zraněné Ukrajince dva letouny

Domácí Jan Gazdík Domácí, Jan Gazdík
Aktualizováno 26. 2. 2014 15:48
Speciály Casa a Airbus přivezou 23 pacientů, které vytipoval Člověk v tísni
Na Ukrajinu zamíří i letoun CASA (ilustrační foto).
Na Ukrajinu zamíří i letoun CASA (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda vyšle do Kyjeva dva letecké speciály, které převezou do České republiky k ošetření 24 Ukrajinců zraněných při nedávných násilnostech mezi vládou a proevropsky orientovanými demonstranty.

Vytvoří také pracovní skupinu, která by měla řešit dlouhodobý vztah České republiky k Ukrajině.

Letouny Casa a Airbus, které jsou speciálně upravené pro převoz pacientů na lůžkách, vyrazí pro zraněné Ukrajince ve čtvrtek, přiletí zpět ještě ten den kolem sedmé hodiny večerní.

Všichni pacienti, kteří pocházejí většinou z Kyjeva, jsou ve velmi vážném stavu. "Mají mnohačetné průstřely, poraněné orgány nebo zranění lebky, často jsou ochrnutí," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

"Jednoho z mužů zasáhlo do hlavy deset střel a jen šest se podařilo lékařům v Kyjevě vyjmout," dodává pro dokreslení situace mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

O zraněné se postará několik zdravotnických zařízení. Pacienty ošetří v nemocnici Motol, ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a na popáleninovém centru ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

"Pokud si to ale situace vyžádá, počítáme i s účastí Ústřední vojenské nemocnice - to kvůli střeným zraněním, s nimiž mají vojenští lékaři větší zkušenosti než ti civilní," dodává mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Ostatní nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví poskytnou zraněným Ukrajincům zdravotnický materiál ze svých rezerv.

Následovat mohou další převozy

Humanitární akce je kryta z rozpočtu ministerstva vnitra. "Bude vyčleněno 10 milionů korun k financování programu, už teď jsou součástí rozpočtu ministerstva," dodal na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka.

Armáda poskytuje již zmíněné letouny, ministerstvo zdravotnictví zajišťuje příjem pacientů a jejich rozmístění na specializovaná pracoviště.

Do všeho je zapojen i resort zahraničí, který komunikuje s Ukrajinou, samotnou akci ale koordinuje vnitro. Právě to má na starost také legalizaci pobytu zraněných Ukrajinců.

Pokud tedy nebudou mít zranění cestovní doklady či víza, získají v Česku na nezbytnou dobu statut žadatele o azyl.

Vážně zraněným Ukrajincům se podle zdrojů Akutálně.cz dostane v českých nemocnicích lepší péče než v těch přeplněných kyjevských. Podle toho jsou i vybíráni, s hledáním pomáhali i pracovníci Člověka v tísni.

Novák nevylučuje, že další letecké převozy mohou - pokud si to situace vyžádá - následovat. Například Polsko už z Ukrajiny přivezlo zraněné svými čtyřmi armádními speciály.

Ukrajinci budou převezeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Program zdravotnických evakuací se používá zejména v oblastech humanitárních katastrof. Opakovaně se díky němu v Praze léčili například syrští uprchlíci.

Vznikne pracovní skupina

Vláda se ve středu také shodla na tom, že chce vyjasnit dlouhodobou politiku vůči Ukrajině. Chce se také shodnout například na způsobech humanitární pomoci nebo možnosti pro ukrajinské studenty.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek má proto sestavit stálou pracovní skupinu, ve které budou zástupci všech oblastí a která vypracuje dlouhodobou strategii.

"Doufáme, že to, co se odehrálo na Ukrajině, otevírá cestu, aby se v budoucnu stala Ukrajina součástí Evropské unie a došlo k podpisu nové asociační dohody, a my bychom rádi byli v tomto procesu velmi aktivní," vysvětlil Sobotka.

Podle něj je důležité, aby Ukrajinci poté, co na ulicích "vybojovali posun k demokracii", dostali od EU adekvátní a slušnou odezvu.

Situace na Ukrajině vřela v posledních třech měsících. Protivládní demonstrace v Kyjevě propukly poté, co vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU.

Konflikt pak eskaloval minulý týden, kdy v ulicích hlavního města přišly při demonstracích o život desítky lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy