Češi se čím dál víc soudí. Inspiruje je David Rath?

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 12. 2007 11:42
Soudci: Politici nás svými žalobami zdržují
David Rath
David Rath | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátor a později ministr Julínek, mluvčí Cikrt, náměstek Hroboň, europoslanci Ouzký a Cabrnoch, hejtman Bendl, poradce Dalík či bývalý politik Miroslav Macek.

To je výčet jmen mužů, kteří stáli, ve veřejně známých sporech, proti exministru zdravotnictví Davidu Rathovi. Žaloby i trestní oznámení padaly zhusta oběma směry.

Zdá se, že politici a jiné veřejně činné osoby kopírují trend, který panuje v celé společnosti. Totiž, že se čím dál víc sporů řeší u soudu. "Jen civilních sporů meziročně přibylo deset procent," tvrdí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Foto: Aktuálně.cz
VÍCE ZDE: Češi se čím dál víc soudí, soudců ale bude ubývat

David Rath se stal symbolem politika, který jako řešení svých sporů s politickými rivaly využívá justici. On sám se tomu ale brání.

"Podávám žaloby na ochranu osobnosti výhradně jen tehdy, pokud na mě dotyčný před tím podal žalobu sám. To je příklad třeba místopředsedy ODS Petra Bendla nebo ministra Julínka. Jinak jsem terčem žalob ze strany ODS, pana Dalíka, europoslanců za ODS Cabrnocha a Ouzkého, dále náměstka ministra Julínka Hroboně. To je, myslím, nyní vše," uvedl Rath v odpovědi na otázku Aktuálně.cz.

Jednu výjimku ale exministr zdravotnictví už také udělal.

"Já sám jsem podal jedinou žalobu bez dodržení výše popsaného principu, a to žalobu na pana Macka za jeho nečekanou a zákeřnou fyzickou inzultaci. Nepodával bych ani tuto žalobu, pokud by Macek šel jako chlap a neútočil jako zbabělec," vysvětluje Rath.

Politiky kritizují i soudci

Praxe českých politiků, kteří na sebe navzájem podávají nejen občansko-právní žaloby, ale i trestní oznámení, se už stala i terčem kritiky ze strany Soudcovské unie. Podle ní politici často justici zneužívají a soudce i policii zdržují.

I zmiňovaný " symbol soudícího se politika" David Rath už několik trestních oznámení podal.

Už jako ministr zdravotnictví podal trestní oznámení na tehdejšího senátora Tomáše Julínka. Existovalo podle něj důvodné podezření, že Julínkovo občanské sdružení Reforma zdravotnictví financují zahraniční výrobci léků.

Další trestní oznámení se pak už týkalo ministra Julínka a jeho mluvčího Tomáše Cikrta. Padlo kvůli tomu, že kritizovali kontrolní zprávu, kterou vypracovalo ministerstvo zdravotnictví pod Rathovým vedením.

Oznámení znělo na trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele a pomluvu. Právě pomluva by podle prezidenta Soudcovské unie vůbec neměla být trestným činem. Měla by se řešit v rámci žalob na ochranu osobnosti. "Co má dělat pomluva u policie? Ta má řešit krádeže a jiné trestné činy," řekl Jaromír Jirsa na nedávné tiskové konferenci Soudcovské unie.

Rath má ovšem za to, že trestními oznámeními neplýtvá. "Trestní oznámení podávám opět docela zřídka, pouze tehdy, pokud jsem obdržel nějaké závažné materiály - například informace, které svědčily o možném trestném činu - třeba v souvislosti s hospodařením VZP," říká a dodává, že mnohem častěji je terčem trestních oznámení sám. Mluví o desítkách kusů.

Důvod? Ze sporu koncepcí se stane spor osobní  

Publicista Karel Hvížďala popsal ve svém dubnovém komentáři pro Český rozhlas několik důvodů proč politici soudy využívají k řešení sporů mezi sebou. Jedním z nich je perzonifikace politiky.

"Nejde o spory dvou koncepcí, ale o osobní spory, protože ty jsou mediálně snáze zprostředkovatelné. Spor třeba pánů Julínka a Ratha je samozřejmě sdělnější než vysvětlování komplikované zdravotní reformy již dnes těžko ufinacovatelného zdravotnictví," myslí si Hvížďala.

 

Právě se děje

Další zprávy