Bursík proti premiérovu poradci: Dodržme limity těžby

Pavel Baroch
8. 11. 2008 20:50
Uhlí za limity teplárnám nepomůže, říká ministr
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo životního prostředí se ohradilo proti návrhu speciální premiérovy komise, která doporučila vytěžit v severozápadních Čechách aspoň část uhlí i za ekologickými limity. Vadí mu především varování, že by kvůli nedostatku uhlí mohlo prudce zdražit teplo pro domácnosti, anebo by se ho dokonce mohlo dočasně nedostávat.

"Volání po prolomení limitů těžby kvůli teplárenství je nelogické - jejich prolomení totiž teplárenství nijak pomoci nemůže," tvrdí ministerstvo životního prostředí. "K výrobě tepla se dnes využívá pouze 14 procent tuzemské těžby uhlí."

Ministerstvo připomnělo, že Mostecká uhelná, která především prosazuje prolomení ekologických limitů, opakovaně oznámila svůj záměr postavit vlastní uhelnou elektrárnu. "Prolomení limitů by tedy jistě bylo významným profitem pro majitele dolů, ale českému teplárenství by nepřineslo nic," tvrdí Kašpar.

Bez uhlí teplo enormě zdraží

S tím ovšem nesouhlasí zástupci Teplárenského sdružení, podle nichž je prolomení těžebních limitů nezbytné. Jinak za pár let narostou ceny za teplo tak vysoko, že už ho lidé nezaplatí.

"Kloníme se k prolomení limitů těžby, které v budoucnu stejně musí přijít," tvrdí Tomáš Drápela, ředitel Plzeňské teplárenské a místopředseda Teplárenského sdružení.

Uhlí za limity potřebujeme, tvrdí oponenti

Premiér Mirek Topolánek sestavil pětičlenný tým, aby prověřil výsledky práce nezávislé energetické komise, která pod vedením předsedy Akademie věd Václava Pačese připravila pro vládu návrhy dalšího vývoje energetiky v zemi. Do čela oponentního týmu postavil Topolánek svého poradce Pavla Stehlíka.

Hlavním závěrem oponentů je kritika Pačesova týmu, že ve svých scénářích dalšího energetického vývoje nepočítá s uhlí za limity, které v roce 1991 stanovila vláda Petra Pitharta, aby ochránila severočeské obce - především Horní Jiřetín a Černice - před rozrůstáním povrchových dolů.

Foto: Ludvík Hradilek

"Doporučujeme, aby se alespoň část těchto zásob stala součástí státní energetické politiky," navrhuje oponentní rada. "Využití zásob domácích zdrojů, včetně těch za hranicemi územních ekologických limitů, je pro Česko nezbytné z bezpečnostních a ekonomických důvodů."

Ministr životního prostředí Martin Bursík taková doporučení odmítl. "Pokud vím, pan Stehlík a jeho tým měli za úkol připravit oponentní posudek, nikoli nová doporučení. Jeho prohlášení vnímám spíše jako politická než odborná," řekl Bursík.

685 milionů tun skleníkových plynů

Jeho úřad připomněl, že prolomení těžebních limitů by znamenalo likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic s dvěma tisíci obyvatel, kteří by se museli odstěhovat.

"Spálení Pavlem Stehlíkem doporučovaných 407 milionů tun uhlí v lokalitě dolů ČSA a Bílina by znamenalo vypuštění zhruba 685 milionů tun oxidu uhličitého, což je téměř osminásobek veškerých současných ročních emisí skleníkových plynů z české energetiky," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

"Je to pro nás určité memento," řekl předseda Strany zelených Martin Bursík.
"Je to pro nás určité memento," řekl předseda Strany zelených Martin Bursík. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Teplárny musí hlavně šetřit

Teplárenství, stejně jako celá česká ekonomika, má podle ministerstva životního prostředí především obrovské rezervy v efektivitě výroby i spotřeby energie. Navíc teplárny využívají stále více jiná paliva, zejména zemní plyn a biomasu. Jen potenciál samotné biomasy podle zprávy Pačesovy komise více než trojnásobně přesahuje celou současnou spotřebu uhlí k vytápění.

"Slyšíme de facto výzvy k bourání vesnic a měst a vypouštění dalších milionů tun skleníkových emisí do atmosféry. Přitom nevyužíváme ani snadno dostupný a levný zdroj, který máme v úsporách a efektivitě. Orientovat investice musíme tímto směrem. Debaty o prolomení limitů těžby jsou zcela mimo realitu," prohlásil ministr Martin Bursík.

 

Právě se děje

Další zprávy